Nyugdíj kérdések

  • helga1000
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 4 hónapja #2306 Írta: helga1000
helga1000 válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Szia Externis!

Hát ez bonyolult kérdés, mert x jogszabály befolyásolja. Alapszabályként 60 hónapos járulékfizetés kell a saját jogú német nyugdíjhoz (hogy ez meddig lesz így nem tudom) és az EU-ban összeadódnak járulékfizetéssel töltött idök.

A nyugdíjakat valóban kiegészíthetik kb. Hartz IV. szintre (Grundsicherung im Alter), de ennek egy csomó feltétele van. A gyereke(i)d (mint tartásra köteles(ek) ) nem kereshetnek túl sokat, az utolsó 10 évben nem tanúsíthattál olyan magatartást, ami az eredményezi, hogy nem kapsz nyugdíjat (mondjuk kerestél egy rakás pénzt önálló vállalkozóként és nem fizettél nyugdíjjárulékot, mert csak...), stb. Ugyanakkor a FreizüG/EU szerint, ha nem dolgozol (pld. nyugdíjas vagy), akkor vagy jogosult a letelepedésre, ha a létfenntartáshoz szükséges pénzzel rendelkezel (rendszeres nyugdíj). Hogy itt milyen összegekröl beszélünk (ill. van-e összeghatár, bár meg lennék lepve ha nem), azt nem tudom, ha valaki igen az szóljon. Tehát szerintem az nem fog annyira egyszerüen menni, hogy mondjuk otthon jogosult lennél a minimumnyugdíjra és egyszerüen fogod a motyódat és áttelepülsz ide és várod a németektöl a pénzt. Nem vagyok nagy szakértöje a dolognak (meg lusta is utánatúrni), de a jogérzékem ezt sugallja.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • helga1000
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 4 hónapja #2307 Írta: helga1000
helga1000 válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Szóval... Nincs konkrét összeghatár. Tehát amikor ideköltöznél nyugdíjasként, akkor abból indulnak ki, hogy a szükséges anyagiakkal rendelkezel, amennyiben nem veszel igénybe juttatásokat a SGB II vagy XII szerint. Ha késöbb ezeket mégis igényelnéd, akkor ellenörzés, amelyben megvizsgálják, hogy valóban rendelkezel-e a tartózkodáshoz szükséges anyagiakkal - > valószínü az lesz a vége, hogy vissza a feladónak.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 4 hónapja #2310 Írta: externis
externis válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

helga1000 írta: Szóval... Nincs konkrét összeghatár. Tehát amikor ideköltöznél nyugdíjasként, akkor abból indulnak ki, hogy a szükséges anyagiakkal rendelkezel, amennyiben nem veszel igénybe juttatásokat a SGB II vagy XII szerint. Ha késöbb ezeket mégis igényelnéd, akkor ellenörzés, amelyben megvizsgálják, hogy valóban rendelkezel-e a tartózkodáshoz szükséges anyagiakkal - > valószínü az lesz a vége, hogy vissza a feladónak.



Kedves Helga!

A nyugdíjazással kapcsolatos gondolat egy rádió müsorban elhangzot el,és ennek kapcsán jutott eszembe.Igaz, hogy az Osztrák példát említették, de nem gondolom, hogy valakinek megállapítanak 100.ezer ft nyugdíjat, és utána kimegy német .vagy osztrák szomszédba ,hogy ott megállapítsák a min. nyugdíjat, mely jelenleg 900. euró.Nálunk dúl a nyugdíj körüli háború,azt hiszem, ez éppen aktuális téma, és a körünkben nagyon sok embert érdekel.

Innem üzenem neked kedves Helga Kalocsa-nak sikerült Németországban Passau munkát találnia, mégpedig végzettségének megfelelőt.villamosmérnök. Köszönet minden segítségért.

üdv. externis

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • helga1000
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 4 hónapja #2311 Írta: helga1000
helga1000 válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Szia Externis!

Nem ismerem az osztrák szabályozást, de szinte kizárt dolognak tartom, hogy ez müködjön. Ugye elvileg bárhol élhetsz, ha van megfelelö jövedelmed, viszont nem mehetsz oda kizárólag szociális juttatásokat igénybe venni. De ez érthetö is, nem létezik "EU nyugdíj", csak az egyes tagországokból származó, akkor hogyan lehetne azt elvárni, hogy egy olyan kalapból kapjál pénzt, ahova még soha nem tettél semmit (vagy minimális összeget). A magyaroknak se tetszene, ha mondjuk románok v. bolgárok jönnének ilyesmivel (ha ott alacsonyabb a nyugdíj, mint nálunk, ezt nem tudom), feltételezem az osztrákok is (meg a többiek is) meghozták a szükséges törvényeket az ilyen eljárás megakadályozására. Szerintem otthon most inkább az elkeseredés miatt (persze érthetö) próbálnak valami egérutat keresni, de nem hiszem, hogy ez reális út lenne.

Hát ez jó hír, gratulálunk Kalocsának, hogy ilyen gyorsan ment. Azért ha megérkezett, akkor beszámolhatna a tapasztalatairól.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 4 hónapja #2325 Írta: dizel
dizel válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

"Nálunk dúl a nyugdíj körüli háború,azt hiszem, ez éppen aktuális téma, és a körünkben nagyon sok embert érdekel."

Hat igen ez eleg viharos most.

A kotelezo manyup-on kivul, nekem van onkentes magan nyugdijpenztaram, gondolom masnak is. Ezt at lehet valahogy hozni EU-n belul mas orszag onkentes magan nyugdijpenztaraba? Ha jol tudom ilyen onkentes penztarak Nemetorszagban is leteznek v. vmi hasonlo. Ugyan ezeket nem akarjak piszkalni egyelore, de ha kihuzzak a kotelezo manyup "labakat" valoszinuleg ez kihat az onkentes manyup-okra is. (uzemkoltsegek, nyereseg..) Csinalt mar ilyet valaki aki esetleg kikoltozott Nemetorszagba?

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 10 hónapja - 12 éve 10 hónapja #4776 Írta: pinkagi
pinkagi válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Az lenne a kérdésem, - ha valaki tud segítsen -, hogy a Németországban
eltöltött munkaviszony beleszámít-e a Magyarországi szolgálati időbe ?
Most Magyarorszagon 38 evem van, es most kezdenek No-ban dolgozni,
szabályosan be leszek jelentve és fizetek mindent ami a német szabályok szerint kell. És a nyugdíjszámításnál, hogy veszik figyelembe, 38 év Magyarország és két év Németország, ha előrehozott nyugdíjba mennék, mert az 40 év?
Kőszi
Ági

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!