Hitel, biztosítás, takarékosság

Több
9 éve 1 hónapja #38685 Írta: józfeh
Hitel, biztosítás, takarékosság téma létrehozva józfeh által

AF Finance – avagy pénzügyi tanácsok személyes tapasztalatok alapján

Legyen hát szó most egy olyan dologról, amihez igazából közöm nincs, azonban személyes tapasztalataim alapján sok mindent megéltem smile hangulatjel

Elöször is szeretném leszögezni, hogy az ékezetírással jelenleg gondban vagyok, szóval tökéletesre csiszolt nyelvtani tudásom ellenére akaratlanul is hibákat fogok véteni. Azonban egy dolognak nagyon örülök, hogy a külalakot itt nem tudják/akarják értékelni, ugyanis utóbbiból sohasem voltam jó grin hangulatjel

Három fontos témakörre bontom a dolgot, melyek: hitel, biztosítások, és takarékosság

1. Hitel

Már az elsö idökben tapasztaltam egy érdekes dolgot: sokan kiérkezve Németországba észreveszik, hogy a hitelek kamatai jóval alacsonyabbak, mint Magyarországon. Ennek magyarázata logikus: sok lúd disznót gyöz! Azaz, mivel itt többen élnek, ezért többen is veszik igénybe, tehát kevesebb kamattal tudják kínálni öket. Viszont fogalmazzunk meg magunkban egy kérdést: mire is kell nekem a hitel? Szükségem van-e rá egyáltalán? Mi lesz, ha nem tudom fizetni? stb. stb. stb. A végtelenségig lehetne sorolni. És most azoknak egy nagy pofára esés, akik eddig azt hitték a hitel jó: azzal, hogy egy pénzintézet neked hitelt nyújt, nem fogja növelni a vagyonodat, söt, a hitel folyósításakor még azt is elveszi, amid még meg sincs! Hmmm hogy is van ez? Most komolyan magyarázzam? A hitelt vissza kell fizetni , ráadásul kamatostul! Tehát a jövöbeli pénzed és még kamatok az, amit visszakérnek töled! Szóval jól gondold meg!
Vállalkozás beindítása hitelböl elég nagy kockázattal jár. Ezt nem igazán javaslom senkinek sem. Én személyesen is átéltem. Dolgozóként úgy gondoltam: áhh a seggfej fönököm dekem ne dirigáljon, majd leszek saját magam fönöke, keresek egy jó kis Sparkasse-t, kérek tölük pénzt és minden menni fog! Hát igen, ez mind szép és jó volt, meg is kaptam a pénzt, azonban elvakult bizakodottságomban arra nem is gondoltam: mivan, ha a kutyának sem kell az általam nyújtott termék vagy szolgáltatás? Jó, néhány embernek kellett, de a profit csak a hitel visszefizetésére és Angela Merkel legújabb Audija vásárlásának támogatására volt elég…magamnak csak egy Mazda 121-es „egérkamionra“ tellett ami idösebb volt, mint én smile hangulatjel . Mindemellet azért boldog voltam, hogy ez is jutott, de a végén feladtam. Persze ez a bankot nem érdekelte, nekik kellett a pénz, szóval ismét beállva a munkásosztályba vérrel és verítékkel kellett dolgoznom, hogy a szegény pénzitézet újabb kirendeltséget építhessen smile hangulatjel

Autóvásárlás, kaució-kifizetése és egyéb a mindennapi élethez egyébként nélkülözhetö dolgok hitelböl történö vásárlása pedig egyenesen katasztrófa. Ezzel kapcsolatban egy vicces magyar autómatrica jut mindig eszembe: „öreg, de ki van fizetve!“ És milyen igaz!! ( mégha „és“-el nem is kezdünk mondatot ) A kaució pedig: ha már ezt is hitelböl akarod fedezni, hogy fogod a bérletet, a számlákat és az egyéb váratlan kifizetéseket megoldani? Na neeeee Vagy még jobb: a legújabb „ájfón“ 0 Euroval, de 2 év hüséggel: igen tényleg király, föleg akkor, ha esetleg kirúgnak és még enni sem lesz pénzed, na akkor fotózd csak le magad a millió-megapixeles mobiloddal smile hangulatjel Vajon ekkor is müködni fog a „mosolyfelismerö“ funkció? grin hangulatjel

Tehát jól gondold meg! Illetve légy inkább pesszimista, mintsem optimista, gondolj arra, hogy a bevételeid bizonyos esetekben akár a nullához is konvergálhatnak ( bár a konvergál szó nem jó / közelítést jelent/, mert akár el is érheti a nullát XD )

2. Biztosítások

Hát igen ami kötelezö, az kötelezö, ilyen a gépjármü-felelösség biztosítás. Ezt meg kell kötni, erre szükség van, azonban a mai piaci kínálat lehetövé teszi, hogy válogassunk. Ha rám hallgatsz: keresd a legolcsóbbat, ugyanis mindegy hol van a kocsid biztosítva, a biztosító mindet elkövet, hogy ne kelljen fizetnie frown hangulatjel Ha már muszáj legalább legyen olcsó smile hangulatjel )

Lakástakarék-pénztár ( Bausparkasse), életbiztosítás, munkaképtelenséggel kapcsoltatos biztosítás, nyugdíj-elötakarékosság vagy jogvédelmi-biztosítás ( Rechtschutzversicherung). Ezek mind-mind szép szavak, azonban esetenként pofátlanul irreálisak. A jogvédelmi-biztosítás ajánlott, mivel Németországban az ügyvédek nem szégyenlösek: egy levél írása is több száz euróba kerülhet. Életbiztosítás, Bausparkasse, nyugdíj-elötakarékosság: hmmm…a maguk extramagas 1-2 %-os éves hozamukkal tényleg bombabiztos spórolási formák:) Na ne nevettes grin hangulatjel grin hangulatjel grin hangulatjel Hallot már valaki a befektetésekröl, vagy a részvényekröl? Ja, hogy az nem biztos? Miért is? Szerinted egy Coca-Cola részvény milliárdos befektetöjének nem érdeke, hogy az mindig magas hozamú legyen? Nem fog érte valamit tenni? Dehogynem ( Szóbahozom: a márkanevekért nem kapok jutalékot..sajnos frown hangulatjel ) Javaslom mindenkinek, hogy nézzen utána, mit tett Ausztrália, azon kívül, hogy kengurut esznek : a nyugdíjbefizetések jelentös részét kötelezöen részvények vásárlására szabályozta! Mivel a nyugdíjak esetén hosszú távlatú befektetésröl beszélünk, így az adott kisebb idöbeni árfolyamzuhanások egy 20-30 éves futamidejü befektetést nem nagyon tesznek tönkre, és a nyugdíj márpedig ilyen!!! Szóval ha bemész a Postbank-ba és Herr Müller felkiált: tegyél be havi 80 Eurót, mert most évi 2.5 %-ot fizetünk, akkor elöbb nézd meg miböl él Soros Gyuri bácsi :

Azért mert az apáink és anyáink a CSÈB és a Takarékszövetkezet áltak szinte kötelezövé tett banki takarékossági formákat javasolják, nekünk nem kell úgy dönteni !
Ha pedig a hitelre vett legújabb Tabletedre még egy lopásbiztosítást is köttetett veled az eladó, akkor csak külön gratulálni tudok smile hangulatjel

3. Takarékosság

Beszéljünk most egy kicsit a mindennapi életröl. Megkezdödik a németországi karriered. Szépen megy minden, a megszokottnál jóval többet keresel. Ennek vonzataként elkezdesz többet is költeni, azonban arra nem gondolsz, hogy itt sok minden más többe is kerül. Aztán jön a bukkanó: váratlan kiadások, egy hirtelen autójavítás, fogorvos, vagy költöznöd kell. Hüha, mi is van most? Hát bizony, nem voltál elövigyázatos smile hangulatjel

Elsö fizetésemböl vettem magamnak „Pierre Cardin“ pólót, meg „Nike“ cipöt, mivel annyira örültem neki grin hangulatjel Gyerekkoromban ez szinte csak álom volt. Nameg minden nap gyorskajáltam, Marlboro-t szívtam, és úgy gondoltam, ezt megérdemlem! Nem is lett volna semmi baj, ha nem üt be a krakk: kirúgtak: Fejemet vakarva mondottam : „mostmivaaa?“ Nem tettem egy fityinget sem félre, a heti elölegeket többé nem folyósították, és kölcsön kellett kérnem…

Nem mellékesen megjegyzem: még engem tartottak hibásnak, amiért nagyon haragudtam…Késöbb kiderült: joggal tartottak hibásnak és jogtalanul voltam mérges gasp hangulatjel

Összegezve: a „Carpe Diem“, vagyis az élj a mának nem mindig hasznos dolog!!Az adott pillanatban egy jó cucc vagy valami menö dolog megvásárlása nem biztos, hogy hosszú távon is örömet okoz. A jelen jóléti mivolta szinte bármelyik pillanatban megváltozhat….Én ezt nem tudtam, illetve nem akartam tudni, és a következményeket keservesen viseltem. Te ne tégy így!
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, gejza

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 5 napja - 9 éve 5 napja #38980 Írta: Csibijuza
Csibijuza válaszolt a következő témában: Hitel, biztosítás, takarékosság

Nos, a jogvédelmi biztosítót is ki lehet jó áron választani. De én azt ajánlom, hogy azért legyen mindenkinek egy ilyen a tarsolyában,mert soha nem lehet tudni,mikor kell. Egy évet kell minimum aláírni bizonyos cégeknél. Ami nekem van, az egy éves, önrész nélküli - sajna nem tudtam önrészt befizetni, most kaka a helyzet - mert: kirúgtak. Oh, ez nem egyedüli eset és már meg sem lepődöm rajta.
Komolyan mondom, eddig sikerült mindig a legaljább cégekhez bekerülni, a leghitványabb hotelbe, és most járom a kanosszámat.... a munkáltatók meg fogják a fejüket, hogy mi a jó fenét csinálok, hogy mindig kitesznek. Magyarázkodhatok, hogy ennél és ennél, kihasználtak, ott nem adtak munkaszerződést, ja ott azoknál, az utóbbi négy cégnél meg a munka fogyott el, és a Zeitarbeit nem keresett nekem másikat - holott kötelessége lenne - és inkább kirúgott. Nincs autóm, ezért nem ad melót. Az egyik még jól meg is szívatott,mert Aufhebungsvertragot is aláíratott velem, amivel csak később szembesültem,hogy mi is az.... amikor Sperrzeitot kaptam,mert aláírtam, holott fogalmam nem volt róla,hogy az micsoda, mert a közvetítő azt mondta hogy ez a felmondásom. Jól átb**tt, és utána el is tűnt az irodából a csávó. Konkrétan felmondott. Engem nem nyugtat meg, hogy legalább lelkiismeretes volt, mert rajtam ez nem segített.

A legutóbbi munkahelyemről 8 hónap után tettek ki mindenkit, mivel a Zeitarbeit versenyben a másik győzött és az maradt fent a bikán, ergo ennek,amelyik engem meg még vagy 60 embert foglalkoztatott, mennie kellett. Elmondom, hogy önhibámon kívül lettem Arbeitslos, mégis elhajtanak a fenébe mindenhonnan! A jobcenter, a Caritas fel sem veszi a telefont, hogy legalább tanácsot kérnénk tőlük, az Arbeitsamt meg feszt csak az iskolával jön nekem,amit nem engedhetek meg magamnak, hogy csak úgy három évet tanulgassak és pénzt ne keressek. Nem értik meg, hogy nem lehet egy fizuból megélni, a BaFöG-re meg szerintem már nem vagyok jogosult (amit ajánlottak nekem),mert már vettem fel belőle, amikor hotel Praktikumot csináltam - csak nem tetszett,és akkor még enyhén fejeztem ki magam. Szerintem a Praktikantnak nem 15 órás munkavégzés a dolga, úgy hogy ne kapjon enni, holott a szerződésben benne volt hogy kötelező enni adni nekik, na mindegy....

Volt olyan is, még az elején, hogy fedél nélkül maradtam majdnem, se munka, se segítség, se semmi, és mégis elhajtottak, hivatkozván arra, hogy mivel nincs egy éves jogviszonyom nem is vagyok jogosult semmire sem, és ha mégis kérem,akkor a Bevándorlási Hivatalt értesítik és még a végén ki találnak innen toloncolni, úgyhogy menjek szépen csak haza és keressek munkát. - Holott tényleg igazolni tudtam, hogy kirúgtak, hogy nincs munkám, és hogy magas a lakbérem és senkim nincs itt,aki segíthetne. Mint kiderült, totálisan szabálytalan volt ez az "eljárás", ezt a Dakonissen-nél tudtam meg, amikor végre értő fülekre találtam. Mindebből azt szeretném kiemelni, hogy takarékoskodni is úgy lehet csak, hogyha van egy viszonylag biztos melóhelyed, és nem viszik el mindenféle költségek a pénzt útközben. Ezt írnám én még kiegészítőként ahhoz, hogy kit és mikor tart hibásnak a német hivatali lánc, amiatt, hogy te munka nélküli lettél.

A hitelhez annyit mondanék, hogy nem vagyok a híve, nagyon nem! Mégis, ha költözni kell, van,hogy muszáj megkérni, de engem még erről is letiltottak! miért? Mert önhibámon munkanélküli lettem illetve az új bankom már előre kijelentette,hogy amíg nincs 6 hónapnál régebbi, határozatlan idejű szerződésem, nem is ad egy centet se. De "sima" hitelt, se diszpót. Ha lehet, el kell kerülni, inkább gyűjteni, de hamár csak egy kicsi hiányzik, ami nem jelent terhet pár részletre kifizetni,akkor szerintem nem gond,ha valaki felveszi. Gondolok itt olyan 1500-2000 euróra, de én személy szerint inkább azt is összespórolom. Nyilván ház esetében más a dolog - ott azért több pénz kellhet - de ott még nem tartok, hogy felvegyem ,így megítélni sem tudom. Nyilván a nullából nem költünk. Mínuszba menés is fájdalmas nekem, még ha ötven euróról is van szó, de a bankom megkímél ettől! :D (DE édiiiiiiii! xD :D :D :D ) ÉS még így is lóg a levegőben néhány dolog,de azt hiszem, mióta itt vagyok kint élni akarásból kaptam a legnagyobb tanítást.
Talán most már ezek a fent maradt dolgok is rendeződnek és végre nyugodtan kezdhetek csak úgy gyűjtögetni!

Good things come to those who believe, better things come to those who wait and the best things come to those who don't give up. :3

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!