Nyugdíj kérdések

Több
12 éve 2 hónapja #11473 Írta: Szilvi
Szilvi válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Szeretném a segítségeteket kérni. Sok helyen, sokféle szempontból írtatok már a nyugdíjról, azonban két kérdés merült fel bennem, melyre nem találtam sehol választ.

1.) DCT leírta, milyen módon számítják ki a nyugdíjat, sőt azt, hogy a nők és a férfiak hány évesen mehetnek nyugdíjba. Legtöbbünk azonban idősebb korban indulunk ki, ezért nem biztos, hogy 20-30 évet fogunk kint dolgozni. Tehát szeretném megtudni, hogy van-e minimális biztosítotti viszony, mely után jár már minimális nyugdíj kint, illetve azt is szeretném megtudni, hogy ez mekkora összeget jelent.
2.) Általános összefoglalót olvastam arról, hogy özvegyi nyugdíj kinek jár ( nagy és kis özvegyi nyugdíj) , annak mekkora lehet az összege ( 50 és 25 %), azonban nem tudom, hogy az özvegy ezt élete végéig kapja-e kint, vagy csak egy évig jár, mint Magyarországon. ( Pár kivételtől eltekintve, ahol 180 hónapig jár)

köszönöm

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 2 hónapja #11502 Írta: zigeuner
zigeuner válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Na ezt csinálom én. Vasárnap indulok, meló Münchenben, itthon már 1 1/2 éve nyugdíjas vagyok, van már 6 év német nyögdíjam is az NDK-s évek után. Rentenbescheid már kézbe. Na ezeket még feljavítom kicsit. Van még 4 évem és jöhet a német nyögdíj is. Az asszpny német, úgyhogy valószínű kinnt is ragadunk.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 2 hónapja #11503 Írta: kisne
kisne válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Sok sikert neked ;) Látod azért a nyugdijjas évek előtt is van remény kint dolgozni :blush:
Az őregeket is :blush: megbecsülik , és lehetőségük van még dolgozni.
Üdv.Terézia

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 2 hónapja #11504 Írta: zigeuner
zigeuner válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Öreg ? Ki itt az öreg, grins hihihi :)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 2 hónapja #11507 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Szilvi írta: Tehát szeretném megtudni, hogy van-e minimális biztosítotti viszony, mely után jár már minimális nyugdíj kint, illetve azt is szeretném megtudni, hogy ez mekkora összeget jelent.Általános összefoglalót olvastam arról, hogy özvegyi nyugdíj kinek jár ( nagy és kis özvegyi nyugdíj) , annak mekkora lehet az összege ( 50 és 25 %), azonban nem tudom, hogy az özvegy ezt élete végéig kapja-e kint, vagy csak egy évig jár, mint Magyarországon. ( Pár kivételtől eltekintve, ahol 180 hónapig jár)köszönöm

Kedves Szilvi! A dolog nagyon komplikált, mert mi egy úgynevezett Eurparente számitás alá esünk, ami a magyar és a német (esetünkben) nyugdijból tevődik össze! Amit biztosan tudok az leirom! Van itt is minimális nyugdij, de ez sok mindentől függ és nem összegszerűen van meghatározva. Függ a kereseteidtől és hogy van e "Beitrag" nélküli éved, mert akkor ebből is vonnak, s nem kapod az egészet. A másik fontos dolog hogy pontok alapján kell számolni! Egy biztos: teljes nyugdijat csak 40 év munka után kapsz ha nincs kieső éved, vagyis a 40 évig fizettél minden levonást! (munkanélküliség, gyerek, egyetem, stb beleszámit) A jó ebben, hogy itt a magyar évek is beszámitanak ebbe (nem jár érte pénz de az évek érvényesek igy a pontok ezért is járnak!) Már 10 év munkaviszony után is kaphatsz nyugdijat, de csak akkor ha már a nyugdij korhatárt elérted! A minimál nyugdij a kereseted (évi járulékfizetés) átlagától függ! Nincs tehát összegszerűen meghatározva úgy mint a magyar "minimálbér". Viszont van itt is egy létminimum összeg amire esetleg kiegészithetik a nyugdijadat ha kevés! Úgy tudom most 1015€/hó, de ennél vigyázz, mert jól hangzik, de ennyit csak akkor kap valaki, ha van német bejelentett lakása, tehát itt él!! (Igy már viszont ecet!)

Itt egy link: NYUGDIJSZÁMOLÓ ahol magad is utána nézhetsz, hogy mi mennyi. Ha nem tudod a pontszámodat akkor van az oldal közepén egy piros link a > Rentenpunkte Rechner ahol ezt magad is kiszámithatod!


Az özvegyi nyugdijnál már súlyosabb a helyzet, ugyanis ezt nem is olyan régen megváltoztatták. Sajnos nem tudom hogy melyik születési évtől (de nálam már érvényes > 55 vagyok) nem jár özvegyi nyugdij csak kb. fél évig ha mindketten dolgoztak, s annak is csak egy része!! Ha csak az egyik fél dolgozik a HÁZASPÁR (!) esetében akkor a másiknak járhat az özvegyi nyugdij, de ez is külön elbirálás alá tartozik, mert függ az elhunyt munkaéveitől és a befizetéseitől!!!
Tehát senki nem fog neked egy pontos összeget mondani, hogy mi mennyi, mert minden attól függ, hogy mennyit és mennyi ideig fizettél a nagylábosba! Ja, és FONTOS: csak házaspárok esetében jár az özvegyi nyugij és itt nincs olyan, mint pl. anyukámnál otthon Mo.-on, hogy az élettársa után is kap özvegyit hiába éltek 15 évig együtt!

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Szilvi, pétkan

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 2 hónapja - 12 éve 2 hónapja #11514 Írta: peteratde
peteratde válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Nagyon hálás lennék, mert a téma engem is érdekel, adni valaki egy jó linket, hol lehet megtalálni azt, hogy jelenleg mi a feltétele németországi öregségi nyugdíjnak.
Ezt találtam:

Feltételek:
60 hónapig tartó biztosítási járulékfizetés
Férfiaknak általában 65 év korhatár vagy 35 év munkaviszony
Nőknek 60 év korhatár vagy 15 év munkaviszony (10 éves biztosítási járulékfizetés)

Ez, legalábbis már részben nem aktuális, mert 2012-től lépcsőzetesen 67 évre emelik a korhatárt.
De arra nézve nem találtam egyértelmű választ, hogy hány hónap (év) kell.
A deutsche-rentenversicherung hivatalos honlapján sem sikerült megtalálni. (lehet , hogy nekem nem sikerült.)
Van itt egy számoló, ami pontosan megadja, mikor mehet az ember nyugdíjba, és elvileg egy nyugdíj összeg számláló is van, de az olyan dolgokat kérdez, amit nem tudtam értelmezni. Hátha valaki elmondaná mik azok.
Az adott linken levő számoló adatait nehezen tudom értelmezni.
A pontszámítóhoz beírom az éveket, az átlagos keresethez mit kell írni?
Ha DCT szavait jól értem , akkor semmit, mert a magyarországi után nem jár?, így 0 pont jön ki.
Ezzel 24000 euros brutto jövedelemhez 8 év itteni munkával lenne 200 eurós nyugdij.

“Nem akkor leszünk magabiztosak, ha mindig igazunk van, hanem akkor, ha nem félünk a tévedéstől”

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!