500 millió euróba kerülhet az újabb vasutassztrájk
A német kereskedelmi és iparkamarák szövetsége (DIHK) szerint 500 millió euró (nagyjából 150 milliárd forint) kárt okozhat a német nemzetgazdaságnak a mozdonyvezetők szakszervezetének (GDL) csaknem egy hétig tartó sztrájkja, amely kedd hajnalban elérte a Deutsche Bahn (DB) utasszállító ágazatát.
A DB történetének eddigi leghosszabb sztrájkja hétfő délután kezdődött a teherszállítási ágazatában. Kedd hajnali 2 óra óta a személyszállító vonatok és a DB által üzemeltetett nagyvárosi gyorsvasutak (S-Bahn) hálózataiban közlekedő szerelvények többsége sem indul el, és a munkabeszüntetés egészen vasárnap 9 óráig tart.
A vasúttársaság rendkívüli menetrendet állított össze, amelyet a cég honlapján közöltek. A távolsági vonatok nagyjából harmada közlekedik a sztrájk idején, a regionális járatok esetében - térségtől függően - a vonatok 15-60 százaléka jár az összesen 138 órás munkabeszüntetés ideje alatt.
A GDL nyolcadik alkalommal tart sztrájkot, amióta tavaly tárgyalást kezdett a munkaadóval. A szakszervezet 5 százalékos béremelést és a heti munkaidő 39 óráról 38 órára csökkentését követeli, és el akarja érni, hogy ne csak a mozdonyvezetők, hanem más foglalkozású tagjai - például vonatkísérők - részére is megállapodást köthessen a munkaadóval.
A DB legutóbbi ajánlata 4,7 százalékos béremelésről és 1000 eurós egyszeri juttatásról szól. A munkaadó a szakszervezet másik fő törekvését elutasítja, mert nem akar ugyanazon munkavállalói kör bérezéséről és munkaviszonyairól egyszerre több szakszervezettel tárgyalni, illetve több bérmegállapodást kötni.
A két fél egymást okolja a tárgyalások kudarcáért. A DB munkaügyi közvetítő bevonását javasolja, ezt azonban a szakszervezet elutasítja. Számos politikus - köztük Angela Merkel kancellár - is annak a véleményének adott hangot, hogy közvetítő bevonásával kellene megpróbálni rendezni a konfliktust.
Forrás: MTI Fotó: GettyImages