Német nyelvtan

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép Témaindító
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 11 hónapja #30751 Írta: DECOTEXT
Német nyelvtan téma létrehozva DECOTEXT által

kirschblute írta: A megértéstől én is félni szoktam, de egy dolog van ellene: sok-sok szöveghallgatás, gyakorlás.

Kedves Cseresznyevirág! Lehet, hogy neked borzasztóan hangzik, de nekem 24 év kintlét után is csapnivaló a német helyesirásom viszont minden németet kidumalok a gatyájából, ha szükséges. Levelezek céges kuncsaftokkal s nincs sehol nyelvi problémám. Itt a BRD-ben ha tudatod az emberekkel, hogy ez nem az anyanyelved, akkor nincs gond. Ehez az is hozzátartozik, hogy nagyon sok német sem tud helyesen németül..... Merj beszélni, nem baj ha rosszul mondod. Nálam kezdetben is sok vidám percet szerzett a hibás kifejezések használata, s a németekkel együtt röhögcséltünk! S amig ök maguk sem tudják megmagyarázni az alul felsorolt dolgokat, addig nekünk magyaroknak sem kell félni a német nyelvtöl:

A német azt mondja:

Kuh többesszáma > Kühe
Schuh de a többesszáma nem Schühe, hanem Schuhe. (Miért is?)

Eins ugyebár, de einzel -t mond és ir ha valamit "egyesével" akar....
S rengeteg ilyen dolog van. Nyilászárók egy épületen: Die Tür és Das Fenster.
Hogy az egyik miért nö a másik meg miért semleges az titok marad örökre.
Az Icon az egy kis kép, többesszáma Icone de a
Lexikon az már Lexika lesz a sok van belöle, s nem Lexikone vagy Lexikons! stb......

(Persze a magyarban is sok ilyen van, mert pl. a csö, ha sok van
akkor csövek, de a lépcsöböl nem lépcsövek lesznek hanem lépcsök.....)
:chuckle: :chuckle:

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Furekk
  • Látogató
  • Látogató
10 éve 11 hónapja #30756 Írta: Furekk
Furekk válaszolt a következő témában: Német nyelvtan

Azt hiszem Deco rég nevettem ilyen jót az itteni hozzászólásokat mazsolázgatva!
A lépcsövek zseniális!
Köszönöm!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • wondersen
  • Látogató
  • Látogató
10 éve 11 hónapja #30759 Írta: wondersen
wondersen válaszolt a következő témában: Német nyelvtan

:):):)
Ez nagyon tetszett Decotext :)
De én még jobbat mondok! De bizony van logika a "der,die,das"- azaz a három alakú determinánsban!
Egyszer megkérdezvén egy német kollégámat, hogy pl a Mädchen miért das és a Besen /azaz seprü/ miért die azt felelte: Hát a das Besen az hülyén hangzik :) Szóval ez kb olyan mint nálunk az eszek valamit vagy eszem azt ....

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép Témaindító
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 11 hónapja #30762 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Német nyelvtan

wondersen írta: Ez nagyon tetszett Decotext
De én még jobbat mondok! De bizony van logika a "der,die,das"- azaz a három alakú determinánsban!
Egyszer megkérdezvén egy német kollégámat, hogy pl a Mädchen miért das és a Besen /azaz seprü/ miért die azt felelte: Hát a das Besen az hülyén hangzik :) Szóval ez kb olyan mint nálunk az eszek valamit vagy eszem azt ....

Na, jó, a *chen végzödés az mindig DAS. (Das Mädchen >> noha ugyebár nönemü anatomiailag.) Ebben van esetleg logika, s nincs kivétel, de nekem égnek állt még a kihullott hajam is, amikor hallottam elöször, hogy DER HAHN, (him csirke) az az a kakas, de a tyúk, az DAS HUHN, pedig esküszöm, hogy nönemü csirke és hát tojást tojik! Amikor egyszer erre rákérdeztem olyantól, aki helybeli és ráadásul "germanisztikát" tanult, majd oktatott is, akkor azt mondta, hogy "mert csak", mit kérdezek marhaságokat.....
:chuckle: :chuckle:
Nekem ezekkel az elönevekkel mindig gondom volt. (der, die.das) Mondjuk én feltalálok valamit, ami soha nem volt elötte. Az "elketro-trikomaxtor"-t aminek kereke van, lehet vele buvárkodni s amúgy önjáró takaritó káddugasz, ami idöjárástól függöen változtatja a térfogatát spenót fözés közben!. Ez mi lesz? Der die vagy das? Ki dönti ezt el? Összeülnek valahol a nagyfejek egy sátorban és soroslnak? 500 éve nem volt autó? Ki mondta azt, hogy az das lesz? Mert miért? Ezért nálunk a magyar sokkal egyszerübb. Ha magánhagzóval kezdödik a szó akkor AZ, ha mássalhangzóval akkor A. Kész. Mindig igaz, nincs kivétele a kivételeknek........ami csak akkor igaz, ha a kivetel nem kivétel! (Mint a németben)

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 11 hónapja #30763 Írta: kirschblute
kirschblute válaszolt a következő témában: Német nyelvtan

Szerintem az Auto azért das, mert használhatják nok is es férfiak is. :laugh:
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 11 hónapja - 10 éve 11 hónapja #30764 Írta: keeek
keeek válaszolt a következő témában: Német nyelvtan

aki raer egy oracskara, ajanlom neki Mark Twain eszmefutattasat a franya nemet nyelvrol. Bar lehet Decotext-e is folytatodik :)
cime: Az a franya nemet nyelv
itt egy link is:

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: AiRLAC

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!