Nem okozott nagyobb áremelkedést a minimálbér
A szolgáltató szektor néhány területét és a volt NDK egyes részeit kivéve egyelőre nem okozott jelentős áremelkedést Németországban az év elején bevezetett minimálbér a berlini DIW gazdaságkutató intézet szerint.
Pénteken lesz 100 napja, hogy bevezették Németországban a valamennyi ágazatban egységesen kötelező, óránkénti bruttó 8,5 eurós (2550 forint) minimálbért. A vállalkozások mindenekelőtt áremeléssel reagálhatnak az új szabályra, de az első időszak tapasztalatai alapján nem indult komolyabb drágulás, "az embereknek nem kell igazán mélyebbre nyúlniuk a zsebükbe" - mondta Ferdinand Fichtner, a DIW kutatója a ZDF közszolgálati televízió csütörtöki összeállítása szerint.
A lendületes gazdasági növekedés kedvez a cégeknek, a minimálbér negatív hatásai így egyelőre csekélyek - tette hozzá Thorsten Schulten, a szakszervezetekhez közel álló Hans Böckler Alapítvány szakértője. A kevésbé fejlett régiókban, főleg a keleti tartományok határ menti vidékein viszont más a helyzet. A minimálbér a bérszínvonal jelentős emelkedését eredményezte, de a vállalkozások nehezen tudják a fogyasztókra hárítani a költségnövekményt, mert viszonylag gyenge a vásárlóerő. Ezért akár cégek és munkahelyek szűnhetnek meg. A vendéglátásban, idegenforgalomban megfigyelhető, hogy vállalkozások a nyitvatartási idő csökkentésével, a szolgáltatások szűkítésével próbálnak alkalmazkodni a helyzethez - mondta az ágazati érdekképviselet (Dehoga) ügyvezetője, Sandra Warden.
A személytaxi-szolgáltatás ára az üzemanyagár csökkenése ellenére országos átlagban 10 százalékkal emelkedett a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) februári adatai szerint, ami szintén a minimálbér következménye. A cégek a forgalom drámai visszaesésétől tartottak, de az utasok száma egyelőre nem csökkent nagyobb mértékben - mondta a taxis és bérautó-üzemeltető vállalatok szövetségének (BZP) elnöke, Michael Müller.
A Focus című hírmagazin összeállítása szerint 10 százalék körüli a drágulás a tisztító szalonoknál is, a fodrászatokban pedig átlagosan 3 százalékkal kell többet fizetni a minimálbér bevezetése óta. Több gyümölcs és zöldség ára is emelkedik, például a Németországban rendkívül népszerű spárga is drágul a napokban kezdődő szezonban. A termelők szerint kilogrammonként 50-80 centes áremelkedés lehet a többnyire lengyel spárgaszedő munkásokra is érvényes minimálbér következtében.
Legkevesebb 8,5 eurós órabért kell fizetni a külföldi fuvarozó cégek sofőrjeinek is, ha Németországban vezetnek. Az eredeti elképzelés szerint akkor is, ha csak tranzitfuvarról van szó, a kormány azonban a több országból érkezett panaszok hatására felfüggesztette a szabályt arra az időre, amíg az Európai Bizottság megvizsgálja a szabályozást. A felfüggesztés azonban csak a tranzitforgalomra vonatkozik, ezért magyar, osztrák és lengyel fuvarozó vállalkozások a német alkotmánybírósághoz fordultak, kérve, hogy 6 hónapra helyezze hatályon kívül a minimálbér-szabályokat a Németországba irányuló és az onnan induló fuvarok esetében is.
Forrás: MTI Fotó: Getty Images