Adókategória váltás

  • Rian
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
10 éve 5 hónapja #34230 Írta: Rian
Adókategória váltás téma létrehozva Rian által

Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni,hogy a férjem amíg nem voltam Németországba 1-es kategóriába volt,viszont szeptember óta itt élek és vagyok bejelentve ,de nincs munkám.Ha jól tudom neki a 3-as kategória lenne az aktuális.Viszont mivel reggeltől estig dolgozik,nem jut be a hivatalba.Ha így marad ebben az évben és csak januárba tud bemenni(téli leállás)akkor az adóbevallásnál figyelembe veszik visszamenőleg vagy bukta?
Előre is köszönöm a válaszokat!

Mindenkinek szép napot!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 5 hónapja #34232 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Adókategória váltás

Rian írta: Azt szeretném megkérdezni,hogy a férjem amíg nem voltam Németországba 1-es kategóriába volt,viszont szeptember óta itt élek és vagyok bejelentve ,de nincs munkám.Ha jól tudom neki a 3-as kategória lenne az aktuális.Viszont mivel reggeltől estig dolgozik,nem jut be a hivatalba.Ha így marad ebben az évben és csak januárba tud bemenni(téli leállás)akkor az adóbevallásnál figyelembe veszik visszamenőleg vagy bukta?

Bukta! Visszamenőleg nem lehet. Képzeld el, hogy akkor aki megházasodik visszamenőleg is kérhetné! Viszont jó hírem van! Ehez nem kell "bemennie"., Te is elintézheted ha házasok vagytok! Ügyelj azonban arra, hogy egy évben csak 1x lehet változtatni! ha közben lenne munkád, neked a 5. adócsoport marad!

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Rian

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 5 hónapja #34233 Írta: Gergoo
Gergoo válaszolt a következő témában: Adókategória váltás

Lehet visszamenőleg! nem, hogy az unióban hanem az egész világon a nem megfelelő adóbesorolásoknak és igénybe nem vett adókedvezményeknek köszönhetően van lehetőség "adó visszaigénylésre" és van létjogosultságuk az ezt lebonyolító tax refund cégeknek. Általánosságban elmondható, hogy 4-5 évre visszamenőleg igényelheted vissza a "túl fizetett" adókat.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Rian

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 5 hónapja #34234 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Adókategória váltás

Gergoo írta: Lehet visszamenőleg! nem, hogy az unióban hanem az egész világon a nem megfelelő adóbesorolásoknak és igénybe nem vett adókedvezményeknek köszönhetően van lehetőség "adó visszaigénylésre" és van létjogosultságuk az ezt lebonyolító tax refund cégeknek. Általánosságban elmondható, hogy 4-5 évre visszamenőleg igényelheted vissza a "túl fizetett" adókat.


Gond lesz ezzel Rian esetében, de úgy legyen! Mindenesetre érdemes próbálkozni! Ahogy a bölcs török is mondja: "ártani, nem használ"... és fejét homlokára hajtotta!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 5 hónapja #34237 Írta: geginzon
geginzon válaszolt a következő témában: Adókategória váltás

Egy kérdésem, lenne, mi gondolkodunk egy ideje a házasságon, de nézegettem ezt az adókategóriás dolgokat, hát mit ne mondjak nem sokra jutottam. Na a kérdésem az lenne megéri összeházasodni vagy várjunk még hazamegyünk. Vagy ki melyik kategóriába kerül, mert ha én jül vettem ki én 3-as ő 5-ös mivel én keresem a többet. Vagy ez is inkább árteni nem használ dolog? :)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 5 hónapja #34238 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Adókategória váltás

Ejej, már megint az adókategória. Szóval a Steuerklasse-k arra jók, hogy a bérszámfejtés tudja, mennyi adót vonjon le és fizessen a FA-nak. Természetesen feltételekhez kötött, ld. nem mindenki lehet 3asban meg 5ösben, ja meg 2esben, 6osban (másodjövedelem) és 4esben sem, habár az utóbbi majdhogy megegyezik az 1essel (kivéve mit Faktor). Most megaszontam és előre is bocsánat, ha nem érthető és egyértelmű, de korábban részletesen írtam a témáról.
Szóval Rian esetében ez úgy működik, talán még így jobban is járnak, hogy az év végéig marad 1esben, majd a következő év elején benyújtják az Einkommensteuererklärung-ot, kérik a gemeinsame Veranlagung-ot és mivel első "közös" bevallás, csatolni kell a házassági anyakönyvi kivonat másolatát. Mivel Rian-nak a szavaiból ítélve kölföldön szerzett jövedelme is volt, EU/EWR igazolás (sowieso) és hajrá. Figyelem, ezek felületes információk, mert nem vagyok Hellseherin (sajnos), nem tudom pár infóból megírni a frankót, javaslom, hogy Rianék keressenek fel szakembert. A végeredmény előreláthatólag az lesz, hogy a többletadót visszafizeti a FA, valamint január elején eldöntheti mindenki, melyik adókategória páros a legmegfelelőbb. DECOval egyetértek abban, hogy a 3/5 variációval mindig vigyázni kell és általában előre látható jövedelmeknél előnyös (a két fél jövedelme bizonyos keretek között konstans és kalkulálható), hogy ne keletkezzen utánfizetési kötelezettség.
Végszóként: adóbevallás benyújtására bizonyos határidő betartásával (kérelemre még tovább is) mindig van lehetősége a munkavállalónak, a Steuerklasse csak az adóelőlegekbefizetésénél játszik szerepet, a korrigálás, valamint a tényleges adófizetési kötelezettség megállapítása a Steuerbescheid-dal lesz végleges.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: gejza, Rian

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!