Beiskolázás

Több
10 éve 8 hónapja #33100 Írta: ancsa10
ancsa10 válaszolt a következő témában: Beiskolázás

Szia wolfmoncsi!
Nem egységes az iskolarendszer Németország területén. Valahol 4 osztályos az "általános", máshol 6 osztályos. Nálunk 6 osztályos, aztán 7-től jön a "közép" iskola és 10. év végén vannak záróvizsgák, ezután kezdődik a gimnázium vagy a szakmatanulás, esetleg munka. De ennél pontosabb infót nem tudok, mert mi is csak 1 éve vagyunk kint. Azt tanácsolom, hogy menjetetk be abba az iskolába, ahová szeretne járni a gyerek, ott érdeklődjetek, hogy náluk milyen lehetőségek vannak. Nyilván sok függ attól, hogy tud-e a gyerek németül és hogy milyen rugalmas az iskola. Az valószínű, hogy le kell fordíttatni a bizonyítványt és elismertetni.
Üdv. Ancsa

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 8 hónapja #33106 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Beiskolázás

Szia mirapanni,
látom nem tegnapiak a kérdéseid, de még nem késtél le semmiröl. Neked is elörebocsájtom, amit mindig leírok: a német oktatási rendszer még tartományon belül is nagy eltéréseket tud produkálni, így senki tapasztalata alapján nem lehet általánosítani. Mi is BW-ben vagyunk egy most már 7.-be (=3. gimi) menö fiúval. Itt a közelmúltban visszaalakították a 9 osztályos gimi rendszert megint 8 osztályosra, ami nem kis felindulást okozott, mivel "szegény" gyerekeknek immár 8 év alatt kéne megtanulni azt, amire eddig 9 év volt... Tehát 4 év ált. isk. (Grundschule) után jön a gimi (8 év), vagy a Realschule, esetleg a Hauptschule. A másik kettöre ( a mi szakközepünkre, ill. a szakmunkásképzöre hajaznak) itt most a konkrét kérdés miatt nem térnék ki. A lényeg: a gimibe nincs klasszikus felvételi !! Az általános iskola végén minden gyerek kap egy ú.n. Empfehlungot (Javaslat), amit a tanári kar sok szempont alapján állít össze és amiben konkrét javaslatot tesznek a továbbtanulásra (iskolatípus). Ez kvázi "kötelezö" volt a középiskoláknak a felvételnél, azaz nem gimibe szóló Empfehlung-gal gyakorlatilag nem sok esély volt mégis oda bejuttatni a gyereket. Ennek kötelezö jellegét itt (is) megszüntették kb. 2-3 éve, így a szülö minden további nélkül gyakorlatilag szabadon határozhat. Természetesen elöfordulhat, hogy egy konkrét gimibe helyhiány miatt nem veszik fel, de akkor lehet máshol próbálkozni... Mi sem kaptunk gimibe szóló ajánlást, pont a nyelvre hivatkozva: "vért fog pisilni a gyerek az egyébként is kökemény (!!) gimiben, bla, bla, bla.." Ennek ellenére oda vittük, az elsö tanárai közül az év elején nem egynek fel sem tünt, hogy a kölök nem német, ill. itt született külföldi.
Ja, ezt a német tudást két év alatt, gyakorlatilag a nulláról érte el. Szóval a lányodnak mindeképpen azt javaslom, hogy a negyediket járja még egyszer, mert azért a gimi (5.oszt) nulláról indulva tényleg sok. Az általánosban még a tanítók is tudnak vele jobban külön foglalkozni németböl, de ez a gimiben kizárt. A fiadnál nem lesz gond, folytassátok a következö osztállyal, a tananyagot nem lesz kunszt másodikban abszolválnia, a németet pedig élesben tanulja a leggyorsabban!! Ja és még egy tanács: nyelvtanulás ügyben sose magatokból induljatok ki (nekem milyen nehéz volt, lesz, lenne stb.) A gyerek elképesztö tempóban "szívja fel" a nyelvet !!!

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....
A következő felhasználók mondtak köszönetet: DECOTEXT, HelgaL, jotty75, mirapanni

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 8 hónapja #33108 Írta: mirapanni
mirapanni válaszolt a következő témában: Beiskolázás

Kedves "gejza"!
Köszönöm a tanácsokat. Megfogadom, én is úgy gondolom, hogy a legjobb lenne ha ismételné a 4-et. Októberben megyünk ki, bemegyünk majd személyesen a kiszemelt általános iskolába (az a legközelebbi is) és beszélünk az igazgatóval, hogy első kézből megtudjunk minden infót. Megosztom majd a többiekkel is amit tudok természetesen, tudom, hogy mindenki hogy izgul ebben a helyzetben... Mi most a nyelvre koncentrálunk nagyon, elkezdtük tanulni nyelvtanárral. Gondolod ha a most itthon elsőt kezdő kisfiamnak azt ajánlják fel, hogy kint jövőre menjen a másodikba nem hátrányos a számára? Nincs ok, hogy az elsőt ismételje ő is?

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 8 hónapja #33117 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Beiskolázás

mirapanni írta: Kedves "gejza"!
Köszönöm a tanácsokat. Megfogadom, én is úgy gondolom, hogy a legjobb lenne ha ismételné a 4-et. Októberben megyünk ki, bemegyünk majd személyesen a kiszemelt általános iskolába (az a legközelebbi is) és beszélünk az igazgatóval, hogy első kézből megtudjunk minden infót. Megosztom majd a többiekkel is amit tudok természetesen, tudom, hogy mindenki hogy izgul ebben a helyzetben... Mi most a nyelvre koncentrálunk nagyon, elkezdtük tanulni nyelvtanárral. Gondolod ha a most itthon elsőt kezdő kisfiamnak azt ajánlják fel, hogy kint jövőre menjen a másodikba nem hátrányos a számára? Nincs ok, hogy az elsőt ismételje ő is?

A tananyag miatt ne fájjon a fejetek ! Teljesen más rendszerben és módszertannal tanítanak, bizonyos területeken az otthoni oktatás elörébb tart, van amiben meg mélyen lemarad. A tanagyagban tehát mindenképpen lesz "zakkanás", én emiatt nem javasoltam feltétlenül az elsö ismétlését. Ami miatt megfontolandó mégis a dolog, az inkább az a plusz stressz, hogy egy már némileg kialakult közösségbe csöppen újként, ráadásul külföldiként: programozott az outsider szerep. Nagyon nyílt, barátkozó, aktív kissrácnak kell lennie, hogy gyorsan kimásszon ebböl a szituból. (Vagy olyan mázlistának, mint az én fiam, akinek osztályába pont vele együtt érkezett egy olasz, németországban született, majd hazaköltözött és visszajött srác, akivel pillanatok alatt cimbik lettek és ketten együtt már lazán gyürték le az osztály kezdeti ellenállását...) Ezért nem is rossz, ha van másik külföldi csemete is az osztályban (persze nem a török gettófönök juniorra gondolok).

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....
A következő felhasználók mondtak köszönetet: HelgaL

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 5 hónapja #34391 Írta: wolfmoncsi
wolfmoncsi válaszolt a következő témában: Beiskolázás

Sziastok.
Toto kérlek írnál bővebben erről a törvényváltozásról :) a mi lánykánk hamarosan jön utánunk most 15,5 éves eddig tudtommal 18 év volt a tankötelezettségi határ..mikortól van hatályban ez az új törvény, nem tudtam róla, nyugodt is voltam, hogy mivel tanköteles mindenképp lesz iskola, mivel volt ismerősom akinek a gyereke alig talált iskolát ( a német nyelv hiányosságai miatt) mert már a kora alapján nem volt tanköteles és sok helyen visszautasították ezzel az indokkal....eddig nyugodt voltam, hogy minket ez nem fenyeget...

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 5 hónapja #34404 Írta: bariba
bariba válaszolt a következő témában: Beiskolázás

wolfmoncsi írta: Sziastok.
Toto kérlek írnál bővebben erről a törvényváltozásról :) a mi lánykánk hamarosan jön utánunk most 15,5 éves eddig tudtommal 18 év volt a tankötelezettségi határ..mikortól van hatályban ez az új törvény, nem tudtam róla, nyugodt is voltam, hogy mivel tanköteles mindenképp lesz iskola, mivel volt ismerősom akinek a gyereke alig talált iskolát ( a német nyelv hiányosságai miatt) mert már a kora alapján nem volt tanköteles és sok helyen visszautasították ezzel az indokkal....eddig nyugodt voltam, hogy minket ez nem fenyeget...


A tv. 2012. szeptember 1-től hatályos, ami szerint a tankötelezettség 16 év!
Átmeneti rendelkezés azonban azt mondja, hogy azoknak lesz először 16 év a tankötelezettség vége, akik 2011/2012-ben voltak nyolcadikosok!
"Azok a tanulók, akik tanulmányaikat az iskolai nevelés-oktatás kilencedik évfolyam{n a 2011/2012.
tanévben vagy azt megelőzően kezdték meg, tankötelezettségük azon tanítási év
végéig tart, amelyben a tizennyolcadik életévüket betöltik."

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!