Munkakezdés Németországban

  • angyal
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 9 hónapja - 13 éve 9 hónapja #887 Írta: angyal
Munkakezdés Németországban téma létrehozva angyal által

Sziasztok!Nagyon örülök,hogy rátaláltam erre az oldalra,mert eddig még senkitől nem kaptam segitséget.A problémám a követekező.Németországba mehetnék dolgozni,megvan a munkahelyem,de nem tudom,hogy milyen papirokat kellene itthon vagy ott beszerezni.Hogy kell elindulni?Köszi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Csopaki
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 9 hónapja - 13 éve 9 hónapja #888 Írta: Csopaki
Csopaki válaszolt a következő témában: Munkakezdés Németországban

Otthonról az útlevélen kivül sima esetben nincs másra különösebben szükség. En még vittem a hivatalosan lefordított bizonyítványaimat, diplomámat, nyelvtudást bizonyitó papirjaimat (bár itt csak az érdekelte a munkaadót, amit a Goethe Intézet állított ki, minden más használhatatlan). Kint 8 napon belül be kell jelentjezned az új lakcímedre, majd el kell menned a rendörségre (ezt nálunk Kreisverwaltungsreferat-nak hívják) és meg kell kérelmezned a "Freizügigkeitsbescheinigung" nevü papírt. Ezt magyar állampolgárnak hivatalból kiadják, ez nem kérdéses, de a kört mégis meg kell járni. A munkához kell majd még adószám is, azt én a kinti önkormányzati hivatalnál kaptam meg. De a legfontosabb a munkaengedély. Semmiképpen ne kezdj el dolgozni enélkül, ellenörizd, hogy a munkáltatód tényleg beszerezte-e ezt neked!!! Még fontos a betegbiztosítás is (Krankenversicherung). Ha nem alkalmazotti munkaviszonyban vagy, akkor ezt is neked kell intézned és saját zsebböl fizetned. Nagyon fontos, hogy ezt tisztázd, mert ha nincs betegbiztosításod, abból nagy baj lehet. Az otthon kiadott EU-betegbiztosítási kártya csak a sürgösségi ellátást fedezi, az nem elég!!! Sok sikert az induláshoz!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • angyal
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 9 hónapja #892 Írta: angyal
angyal válaszolt a következő témában: Munkakezdés Németországban

Nagyon szépen köszönöm,hogy felvetted velem a kapcsolatot,mert ahogy már irtam eddig még senkitől nem kaptam segitséget.Több kérdésem is lenne.A szem.igazolvány nem elég,fontos,hogy utlevelem is legyen?Vendéglátásban fogok dolgozni,szószerint egy "talponállóban".Vendéglátós végzettségem az van,de nyelvvizsgám az nincs.Az a helyzet ,hogy én már évekkel ezelőtt dolgoztam ezen a helyen,és a nyelvtudásom megfelelő volt.Görög a tulajdonos/szerintem már legalább 20 éve Németországban él/és semmiféle nyelvi nehézségem nem volt se vele,se a vendégekkel.Igaz,hogy egy idő után már görögül tanultam töle és a két nyelvet egyszerre használtuk.De ez annyira nem is fontos,inkább az a lényeg,hogy ha ő azt mondja,hogy én alkalmas vagyok a munkára/a tudásom megfelelő,mind a nyelvi,mind a szakmai/akkor ez elég?Régen nem intéztük hivatalosan az ügyet!Valóban csak akkor állhatok munkába ha már legalább 3 hónapja van bejelentett lakcimem?Egyenlőre más nem jut eszembe,de előre is köszönök mindent!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Csopaki
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 9 hónapja #896 Írta: Csopaki
Csopaki válaszolt a következő témában: Munkakezdés Németországban

Az útlevél/ sz.ig kérdésben nem vagyok teljesen biztos. Tölem a lakcímbejeletésnél és a rendörségen a Freizügigkeitsbescheinigung kiállításához az útlevelet kérték, nekem az volt, tehát nem kérdeztem rá a sz.ig-os lehetöségre. De meglepne, ha elfogadnák útlevél helyett. A rendörségre biometrikus fényképet is kellett vinnem.
A nyelvtudás igazolásáról: ha a munkáltatód nem kéri, akkor OK, én csak azért említettem, mert nekem a munkámhoz kellett.
Örülök, hogy Te ilyen könnyen megegyeztél a jövendö munkaadóddal, de még egyszer hangsúlyozom, vigyázz! Munkavállalási engedély nélkül, csak úgy szóbeli megegyezés alapján ne kezdj el dolgozni! Ezt úgy hívják, hogy feketézés és gondolom, nem ez a szándékod. A munkavállalói engedélyt a munkaadód szerzi be neked a munkaügyi hivatalnál. Ha ezek úgy ítélik meg, hogy rendben, akkor kiadják, de erre ma még nincs garancia. Èn nem tudok róla, hogy ehhez 3 hónapos bejelentett lakcím kell, inkább arról hallottam, hogy a munkaügyi hivatal - elméletileg - megvizsgálja, hogy nincs-e helyetted megfelelö német munkaerö, ez tarthat el hónapokig. Ha van német munkanélküli a helyre, akkor elméletileg a németet kell felvenni. Gondolj arra is, hogy a betegbiztosítás kötelezö, ha anélkül élsz No.-ban, szabálysértést követsz el. Betegbiztosításod pedig igazából csak akkor lesz, ha hivatalos munkaengedéllyel, bejelentve dolgozol, nem feketén. Te választhatsz biztosítót, a járadék felét a munkaadó fizeti a biztosítónak, másik felét meg levonják a brutto fizetésedböl. Erre nagyon ügyelj, met leginkább magaddal tolsz ki, ha mindezeket nem intézitek hivatalosan!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • angyal
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 9 hónapja #897 Írta: angyal
angyal válaszolt a következő témában: Munkakezdés Németországban

Szia!Semmi esetre sem akarok feketézni!Ezzel egyszer már pórul jártam.42 éves 2 gyermekes anyuka vagyok,akinek ugy kellett döntenie,hogy itt hagyja a családját,anyagi okok miatt.Boldog házasságban élek,a gyermekeim 7ill.5 évesek.Gondolhatod,hogy nem egyszerű ez a döntés,de valamit lépni kell.Würzburg-ban van egy ismerősünk,aki azt mondta,hogy ha már Németországban vagyok,vegyük fel a kapcsolatot egymással,és ő segiteni fog.Mégis én ugy látom,hogy még a kiutazás előtt jó tisztában lenni a dolgokkal.Majd este még irok,mert rohannom kell.Szia!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Csopaki
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 9 hónapja #900 Írta: Csopaki
Csopaki válaszolt a következő témában: Munkakezdés Németországban

Kedves Angyal!

Persze, megértelek én, nem vádolni szerettelek volna azzal a feketézös dologgal, inkább csak rámutatni, hogy hol vannak a buktatók. Itt is vannak olyan "trükkös" munkaadók, akik éhbérért feketén alkalmaznak külföldieket, pont azért mert ezek sokszor nem ismerik a dolgok menetét és teljesen kiszolgáltatott helyzetben vannak.
Nekem is vannak kisgyerekeim, ha esetleg késöbb öket is ki szeretnéd hozni, akkor ök már most kezdjenek el otthon valamilyen játékos formában németül tanulni, mert itt sem magyar iskola, sem magyar ovoda nincs. Tehát német iskolába fognak majd kerülni, de gyorsan be fognak illeszkedni. Àltalában gyorsabban, mint a felnöttek.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!