8,5 eurós minimálbér 2015-től Németországban

  • Irány Németország!
  • Témaindító
  • Látogató
  • Látogató
10 éve 2 hete #35838 Írta: Irány Németország!
8,5 eurós minimálbér 2015-től Németországban téma létrehozva Irány Németország! által

A német kormány a szerdai ülésén elfogadta a minimálbér bevezetéséről rendelkező törvényjavaslatot.
A jogszabályt még a nyári szünet előtt elfogadhatják a törvényhozás alsóházában a nagykoalíció csaknem 80 százalékos többséggel rendelkező pártjai. A felsőház elé ősszel kerülhet a törvény, amely 2015 elején lép majd életbe.
A főszabály szerint a munkaadóknak legkevesebb bruttó 8,5 eurós órabért kell fizetniük a dolgozóknak. Az alacsonyabb bérekről szóló megállapodások 2016 végéig érvényben maradhatnak.
A szabály a jelenleg csaknem 42 millió munkavállaló túlnyomó többségére érvényes. 8,5 eurónál alacsonyabb órabérért gyakornokokat és képzettség nélküli fiatalkorúakat lehet majd alkalmazni, és az alkalmazásuk kezdetétől számított hat hónapban a minimálbérnél kevesebbet vihetnek haza azok a munkavállalók is, akik legalább egy évi - úgynevezett hosszú távú - munkanélküliség után találnak állást.
A minimálbér évek óta a társadalom- és gazdaságpolitikai viták egyik fő tárgya Németországban, bevezetése a szociáldemokrata párt (SPD) első számú választási ígérete volt, és központi helyre került a tavaly ősszel alakult nagykoalíciós kormány programjában. A konzervatív CDU/CSU pártszövetség kezdetben elutasította az általánosan kötelező minimálbért, a koalíciós megállapodás megkötése óta pedig munkaadói érdekképviseletek támogatásával azért harcolt, hogy minél több munkaerőpiaci csoportot vonjanak ki a minimálbér hatálya alól.
A kormányülésen elfogadott végső változat alapján viszonylag kevés munkavállalót lehet majd alkalmazni 8,5 eurónál kisebb órabérért. A hosszú távú munkanélküliek száma jelenleg egymillió körül van, és a gyakornokokkal, valamint a képzettség nélküli fiatalkorúakkal együtt legfeljebb kétmillió lehet azoknak a száma, akikre nem vonatkozik majd a minimálbér 2017-től sem.
A legutóbbi, 2013 végéről származó adatok szerint a német munkavállalók nagyjából 17 százaléka keres kevesebbet óránként bruttó 8,5 eurónál, és a volt NDK területén minden negyedik munkavállaló órabére elmarad ettől az értéktől.
Az egységesen kötelező, törvényben szabályozott minimálbér ellenzői szerint a szabály rugalmatlan és a munkanélküliség növekedését eredményezheti, különösen az ország keleti részében.
Az ellenzők szerint hasznosabb a jelenlegi megoldás, a munkaadók és munkavállalók megegyezésén alapuló, szakmánként és régiónként eltérő minimálbér-megállapodások rendszere, amelyben az állam szerepe abban merül ki, hogy kihirdeti és az adott szakmában, régióban kötelezővé teszi a megállapodás betartását..

MTI, Illusztráció: arbeits-abc.de

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 1 hete #35861 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: 8,5 eurós minimálbér 2015-től Németországban

Azért ez így nem egészen korrekt ám, mert a fiatalkorúaknak és a hosszabb ideig munkanélkülieknek (Langzeitarbeitslose) ez nem jár majd! Ez azért lesz így mert aki 5-10 évig nem volt a szakmájában az bizony már semmihez nem ért. A fiataloknak meg azért nem jár, hogy ne menjenek el segédmunkára 8.50-ért hanem inkább tanuljanak! Lesz még egyébként több változtatás is és most csak az alaptörvényt fogadták el!

Ui: a németek évtizedek óta harcoltak a minimálbér ellen, mert ez egy "piac killer". Sokszor még ezt az órabért sem termeli meg a munkavállaló, akkor hol marad a profit? Szakértők szerint ez még külön áremelkedéseket is fog okozni, mert ha egy cégnek többet kell fizetnie, akkor emelkedik a költsége is, s ezt bizony nem teszi senki zsebre. A fogysztó meg megszívja!

A mo.-i minimálbér teljesen blokkolta a bérszintet és a bérfejlesztést!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • prosperus
  • prosperus profilkép
  • Nem elérhető
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Reden ist Silber, Ausreden sind Gold!
Több
9 éve 9 hónapja - 5 éve 10 hónapja #36836 Írta: prosperus
prosperus válaszolt a következő témában: 8,5 eurós minimálbér 2015-től Németországban

Itt kérdezném meg pl. Prosperus kománkat, hogy mit csinál majd azzal a melósával, amelyik még ezt a 8,50-es sem termeli ki? Zsebből fizet?)

Koma ide, koma oda, volt ra pelda!!! :whew: 10 emberböl 8 kitermelte az LV szerinti
kiirasokat, 2 meg a 8,50-nek a felet sem. 1 honapig a zsebböl pengettem a ki nem
termelt beret a 2 szakinak. Kaptam is a pofamra a többi munkastol, hogy a
2 faßa szaki miert is annyit kap mint ök, hiszen egesz nap csak a töküket vakarjak
es allando jelleggel c i g i szünetet tartanak. Az 5-ik, 6-ik heten sem valtozott a helyzet igy felmondtam a szakiknak, jogosan meg a probaidön belül.
A spanyol 18 %-ra vonatkozoan. Ne aggodjal ide is ide er, csak a politikusok
es az Arbeitsagentur ezt a Medien, TV. ujsag megfogja szükiteni, szepiteni,
mint eddig is tettek. :bye:

Einen Löwen interessiert es nicht was Schafe über ihn denken!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 9 hónapja #36837 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: 8,5 eurós minimálbér 2015-től Németországban

"****A spanyoloknál a minimálbér bevezetése után, 18%-al
megugrott a munkanélküliek száma! (Tizennyolc, nem elírás!)"


Ne aggódjatok, itt nem lesz az ilyen drámai. A spanyolok eleve Billiglohnland voltak a németekhez képest. Itt (D-West) azért a 8,50 alatti bérek java a Minijob szektorra esik, ott nem lesz olyan földrengetö hatása az egésznek. Söt ad abszurdum még az is lehet, hogy több Minijobos állást generál: a munkát így is. úgy is meg kell csinálni, ha eddig egy ember csinálta pl. havi hatvan órában (7,50-es órabér), akkor neki már nem fog tudni a 450-es határon belül maradva magasabb bért adni, így fel kell vennie még egy embert (az más kérdés, hogy akkor a hatvan óra kétfelé is oszlik, tehát a dolgozó sem igazán jár jól). Tudom persze, hogy ez amolyan Milchmädchenrechnung, de nem kell ezt az ügyet sötétebbre sem festeni, mint amilyen lesz. A nagy többséget nem is fogja érinteni, persze lesznek szektorok, ahol nyilván okoz gondokat, nem is keveset (pl. vendéglátás, szolgáltató szektor, stb.).Arról meg ne is álmodjon senki, hogy ezen az alapon mindenkinek emelkedni fog a bére, mondván, hogy ha neki jár pl. egy euróval több, akkor nekem is.... Egy túrót.

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 9 hónapja - 5 éve 10 hónapja #36839 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: 8,5 eurós minimálbér 2015-től Németországban

prosperus írta: Koma ide, koma oda, volt ra pelda!!! :whew: 10 emberböl 8 kitermelte az LV szerinti kiirasokat, 2 meg a 8,50-nek a felet sem. 1 honapig a zsebböl pengettem a ki nem
termelt beret a 2 szakinak. Kaptam is a pofamra a többi munkastol, hogy a
2 faßa szaki miert is annyit kap mint ök, hiszen egesz nap csak a töküket vakarjak
es allando jelleggel c i g i szünetet tartanak. Az 5-ik, 6-ik heten sem valtozott a helyzet igy felmondtam a szakiknak, jogosan meg a probaidön belül.



Miért tartott ez nálad 5-6 hétig? Bizakodtál vagy megmagyarázták...? Bocs, de egy hét alatt
megmondom bármelyik melósról, hogy hozza e a szintet vagy sem, akkor is ha még betanul!
Én a 8,50-et itt Németországban egy katasztrófának tekintem mert ennek súlyos gazdasági és
munkaerő piaci hatása lesz, arról nem is beszélve hogy hasonló reakció is lehet mint Mo.-on,
hogy a munkaadó nem fog többet fizetni azzal hogy "ha az állam előírja akkor nem is adok többet!"

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 9 hónapja #36840 Írta: Gergoo
Gergoo válaszolt a következő témában: 8,5 eurós minimálbér 2015-től Németországban

Nem kicsit van túl lihegve a dolog. A "minimálbért" mindig is az adott ország munkaerőpiaca határozza meg. Akit "érintene" az úgy fog járni szerintem ahogy gejza is pedzegette, 1 vollzeit helyett lesz 2-3 minijob, a vendéglátásban pl. ugyanúgy szobánként lesznek kifizetve a szobalányok vagy az építőiparban négyzetméter után lesznek az emberek kifizetve ha a fejük tetejére állnak, akkor is.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!