Adókötelezettség keletkezése

Több
10 éve 11 hónapja - 10 éve 11 hónapja #30665 Írta: nikoyakasan
Adókötelezettség keletkezése téma létrehozva nikoyakasan által

Sziasztok!

Én most próbálom a magyarországi adóbevallást elkészíteni, s kétségeim vannak. Találtam egy olyan "állásfoglalást", miszerint ha a külföldön, EGT tagállamban ledolgozott idő ugyan nem haladja meg a 183 napot, de a cég, akinél dolgoztam, külföldi illetőségű, akkor az EGT tagállamban szerzett jövedelem Magyarországon nem adóköteles.
[b]3.1. Nem önálló munka[/b]
A nem önálló munka fogalmát az Egyezmények nem határozzák meg, így annak
tartalmát az államok saját, belső joga alapján kell megállapítani. Külföldön végzett
munka esetében tehát a nem önálló munka fogalmát a külföldi állam jogosult
meghatározni. [b]Feltétlenül ide tartozik a munkaviszonyból származó jövedelem, [/b]de –
külföldön végzett tevékenység esetén – akár e fogalom alá tartozhatnak azok a
megbízási jogviszonyok is, amelyek tartalmukban – a felelősségi viszonyok, a
megbízó közvetlen utasítási jogköre, a munkavégzés helye stb. alapján – közelítenek a
munkaviszonyhoz.
A nem önálló munkából származó jövedelem nem csupán a pénzbeli járandóságokat
jelenti, hanem magában foglalja a munkaviszonyhoz kötődő természetben adott
juttatásokat is (például: béren kívüli juttatások, lakás és gépkocsi használat, egészség-
és életbiztosítások)
Az Egyezmények előírásai szerint a magánszemély által nem az illetősége szerinti
államban végzett [b]nem önálló munkából származó jövedelem főszabály szerint abban
az államban adóztatható, ahol a munkát végzik. Azaz a magyar magánszemélyek
által külföldön végzett munka ellenértéke a külföldi államban adóköteles.[/b]
A fenti főszabály alól kivételt képeznek a rövid távú kiküldetések. Amennyiben
ugyanis a magyar magánszemély a munkát a külföldi államban végzi, de
 a külföldi államban való tartózkodás hossza az adóévben/a naptári
évben/bármely 12 hónapos időszakban11 nem haladja meg a 183 napot, és
 a díjazást olyan munkáltató fizeti (vagy olyan munkáltató nevében fizetik), aki
nem bír illetőséggel a munkavégzés helye szerinti államban,
 és a díjazás költségét nem a munkáltató a munkavégzés helye szerinti
államban lévő telephelye viseli,
akkor a jövedelem adóztatásának joga Magyarországon marad. Azaz, ha egy
magyar munkáltató rövid, 183 napnál nem hosszabb időszakra küld ki egy
munkavállalót a külföldi államba, és a kiküldetés költségeit nem terheli rá a külföldi
államban található telephelyére12, a munkavállalónak csak Magyarországon keletkezik
adókötelezettsége.
1. Példa:
Német munkáltató
Magyar illetőségű munkavállaló
Németországi munkavégzés 3 hónapig
				
Németországban adóztatható, függetlenül az ott-tartózkodás hosszától
Itthon bevallási kötelezettsége van, de mentes a kapott jövedelem (adóterhet nem viselő járandóság), adóelőleget nem kell fizetni - a változás annyi, hogy az adóterhet nem viselő járandóság kikerült az adóbevallásból 2011-től, így az ide tartozó tételeket nem kell bevallani...

Mit gondoltok?

Várom a véleményeket.
Köszönöm...

Ez az üzenet csatolt fájlt tartalmaz.
Kérjük, hogy jentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.

A következő felhasználók mondtak köszönetet: bariba

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 10 hónapja #30939 Írta: bariba
bariba válaszolt a következő témában: Adókötelezettség keletkezése

nikoyakasan írta: Sziasztok!

Én most próbálom a magyarországi adóbevallást elkészíteni, s kétségeim vannak. Találtam egy olyan "állásfoglalást", miszerint ha a külföldön, EGT tagállamban ledolgozott idő ugyan nem haladja meg a 183 napot, de a cég, akinél dolgoztam, külföldi illetőségű, akkor az EGT tagállamban szerzett jövedelem Magyarországon nem adóköteles.

[b]3.1. Nem önálló munka[/b]
A nem önálló munka fogalmát az Egyezmények nem határozzák meg, így annak
tartalmát az államok saját, belső joga alapján kell megállapítani. Külföldön végzett
munka esetében tehát a nem önálló munka fogalmát a külföldi állam jogosult
meghatározni. [b]Feltétlenül ide tartozik a munkaviszonyból származó jövedelem, [/b]de –
külföldön végzett tevékenység esetén – akár e fogalom alá tartozhatnak azok a
megbízási jogviszonyok is, amelyek tartalmukban – a felelősségi viszonyok, a
megbízó közvetlen utasítási jogköre, a munkavégzés helye stb. alapján – közelítenek a
munkaviszonyhoz.
A nem önálló munkából származó jövedelem nem csupán a pénzbeli járandóságokat
jelenti, hanem magában foglalja a munkaviszonyhoz kötődő természetben adott
juttatásokat is (például: béren kívüli juttatások, lakás és gépkocsi használat, egészség-
és életbiztosítások)
Az Egyezmények előírásai szerint a magánszemély által nem az illetősége szerinti
államban végzett [b]nem önálló munkából származó jövedelem főszabály szerint abban
az államban adóztatható, ahol a munkát végzik. Azaz a magyar magánszemélyek
által külföldön végzett munka ellenértéke a külföldi államban adóköteles.[/b]
A fenti főszabály alól kivételt képeznek a rövid távú kiküldetések. Amennyiben
ugyanis a magyar magánszemély a munkát a külföldi államban végzi, de
 a külföldi államban való tartózkodás hossza az adóévben/a naptári
évben/bármely 12 hónapos időszakban11 nem haladja meg a 183 napot, és
 a díjazást olyan munkáltató fizeti (vagy olyan munkáltató nevében fizetik), aki
nem bír illetőséggel a munkavégzés helye szerinti államban,
 és a díjazás költségét nem a munkáltató a munkavégzés helye szerinti
államban lévő telephelye viseli,
akkor a jövedelem adóztatásának joga Magyarországon marad. Azaz, ha egy
magyar munkáltató rövid, 183 napnál nem hosszabb időszakra küld ki egy
munkavállalót a külföldi államba, és a kiküldetés költségeit nem terheli rá a külföldi
államban található telephelyére12, a munkavállalónak csak Magyarországon keletkezik
adókötelezettsége.
1. Példa:
Német munkáltató
Magyar illetőségű munkavállaló
Németországi munkavégzés 3 hónapig
				
Németországban adóztatható, függetlenül az ott-tartózkodás hosszától
Itthon bevallási kötelezettsége van, de mentes a kapott jövedelem (adóterhet nem viselő járandóság), adóelőleget nem kell fizetni - a változás annyi, hogy az adóterhet nem viselő járandóság kikerült az adóbevallásból 2011-től, így az ide tartozó tételeket nem kell bevallani...

Mit gondoltok?

Várom a véleményeket.
Köszönöm...



Szia!
Egyrészt köszi a segédletet, mert az ÁNYK-val nehezen lehet szót érteni! :hyper: :hyper:

És bocs, de fordítva kell "nézned"!! Pont zzal kezdted, hogy nincs 183 nap..!

Mert az van benne, hogy "főszabály szerint abban
az államban adóztatható, ahol a munkát végzik.", DE ha nincs 183 napot meghaladó külföldi tartózkodás (a leírt számítás alapján ledolgozott napokból, 9. oldal), "akkor a jövedelem adóztatásának joga Magyarországon marad."
Azaz ha meghaladja a 183 napot +német a munkáltató (illetőség megállapítása pl., ja és ezt magadra nézve is megállapíthatod a táblázatban!!): ha a magánszemély nem bír a magyar szabályok szerint belföldi.
illetőséggel (az a magánszemély, aki egy naptári évben legalább 183 napig Magyarországon van/és nemcsak dolgozik!!!! ;) ), illetve ha bár a magyar szabályok szerint belföldinek is minősül, az
Egyezmény alapján az illetőség szerinti államnak a külföldi államot kell tekinteni, a
magánszemély külföldről származó jövedelme Magyarországon nem adóztatható.

Nos, ha még így is bizonytalan :ohmy: :huh: vagy, akkor a német adóhatóság kiadja az Igazolásokat "illetőség" tekintetében! Ha nem vagy német adóügyi illetőségű, akkor olyant nem kapsz! (Szerintem a DEÜV 25§-a alapján..., mert ezek olyan wichtige Dokumenten)

Nikoyakasan, én ezt így gondolom. :) Lehet, hogy én kavartam meg 1 kicsit :baby: :baby:
A következő felhasználók mondtak köszönetet: nikoyakasan

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 10 hónapja #31153 Írta: nikoyakasan
nikoyakasan válaszolt a következő témában: Adókötelezettség keletkezése

Szia Bariba!

Köszi a véleményezést...azóta én bementem az Apehba, itt Mo-n, s azt mondták, hogy a németországi jövedelmet nem kell beírni. Nekem az egészből az jön le, hogy abban az esetben, ha magyar munkáltatón keresztül végez valaki munkát másik tagállamban, akkor elképzelhető, hogy itthon lesz adóköteles a jövedelme, viszont ha német munkáltatónál, akkor nem, mert a cég illetősége is befolyásolja az itthoni adózást. Ezt mondta az apeh ügyintézője is, meg én még mindig ezt tudom kibogarászni innen is. Hisz az első példa is arról szól, amit az előző hozzászólásomban írtam, hogy az illető 3 hónapot dolgozott Németországban, német cégnél, s itthon mégsem kell leadóznia. Eddig még volt lehetőség beírni az "adóterhet nem viselő járandóság" sorba az így megszerzett jövedelmet, de azt hiszem 2011-től ezt a sor kivették az adóbevallásból, így már itthon nem kell sehova beírni. Mégegyszer mondom, nekem ezt az apehban mondták.
Szép napot :)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 10 hónapja #31154 Írta: nikoyakasan
nikoyakasan válaszolt a következő témában: Adókötelezettség keletkezése

igen, kicsit megkavartad :laugh:

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 10 hónapja #31176 Írta: bariba
bariba válaszolt a következő témában: Adókötelezettség keletkezése

nikoyakasan írta: Szia Bariba!

Köszi a véleményezést...azóta én bementem az Apehba, itt Mo-n, s azt mondták, hogy a németországi jövedelmet nem kell beírni. Nekem az egészből az jön le, hogy abban az esetben, ha magyar munkáltatón keresztül végez valaki munkát másik tagállamban, akkor elképzelhető, hogy itthon lesz adóköteles a jövedelme, viszont ha német munkáltatónál, akkor nem, mert a cég illetősége is befolyásolja az itthoni adózást. Ezt mondta az apeh ügyintézője is, meg én még mindig ezt tudom kibogarászni innen is. Hisz az első példa is arról szól, amit az előző hozzászólásomban írtam, hogy az illető 3 hónapot dolgozott Németországban, német cégnél, s itthon mégsem kell leadóznia. Eddig még volt lehetőség beírni az "adóterhet nem viselő járandóság" sorba az így megszerzett jövedelmet, de azt hiszem 2011-től ezt a sor kivették az adóbevallásból, így már itthon nem kell sehova beírni. Mégegyszer mondom, nekem ezt az apehban mondták.
Szép napot :)


Szia!
Olvasgass itt is vissza, adóügyek terén, mert a 44. sorba be kell írni a Németben adózott bruttó jövedelmet! Mármint a magyar bevallásba.
Figyuzz, csak annyit mondok, hogy a férjemnek a 2011-es évre nem fogadták el az adóbevallását, mert nemcsak a söralátétnyire kellett volna bevallást csinálni,, hanem csökkentett tartalmút. Bementünk, erre a csaj elkezdi sorolni, hol dolgozott a férjem, milyen cégeknél...stb.
Vigyázz velük, mert basszus mindent látnak ilyen téren, és ezt tapasztalatból mondom!
Úgyhogy mi a 44. sorba beírtuk a bruttóját az MNB hivatalos devizaárfolyamok alapján.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 10 hónapja #31203 Írta: mahlzeit
mahlzeit válaszolt a következő témában: Adókötelezettség keletkezése

2011 ev kozben valtozott a kettos adoztatast elkerulo egyezmeny Mo-BRD kozott. Ez nyilvan most a 2012-es adobevallasra az ervenyes eloszor. Az adatszolgaltas az orszagok kozott nyitottabb lett, de ez a 183 napos szabaly mar eleg furcsan ertelmezendo. Elegge ugy tunik, hogy mar csak kikuldetes eseten es vhogy nem adoevben, hanem adoevet erinto barmilyen 12honapban. Nem tudom mit jelent adojog szerint.
En BRD-ben vagyok adoilletekes 2012-t erintoleg, voltam kikuldetesben es a munkaviszonyom megvaltozott kozben itteni nemet ceghez. A magyar adobevallasba csak a kikuldetes alatt keresett osszeget kellett beirni vegul, mint Mo.-on nem adokoteles bevetel.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!