Fűtés költségtervezés

Több
11 éve 5 hónapja #26763 Írta: Tomi
Fűtés költségtervezés téma létrehozva Tomi által

Sziasztok Mindnyájan! Információra lenne szükségem a fűtés elszámolásával kapcsolatban. Egy lakást bérlek, s ez az első tél, amit itt, ebben a lakásban töltök. A havi bérleti díj tartalmaz egy külön- szerződésben - meghatározott összeget a Nebenkosten-ra, melyben benne van a fűtés, víz, fenntartás is. A villany nem. A lakás társasházban van, a társasház fűtése gázzal történik, a lakásba bejövő fűtés melegvízágán mérőóra van, amit beköltözéskor leolvastunk.
(1)Feltételezem, hogy az éves elszámoláskor, - valamikor február-márciusban -a Nebenkostenre általam 12 hónapon keresztül befizetett összeget összevetik az általam fogyasztott rezsik költségeivel és születik egy elszámolás, ami vagy hiányt vagy többletet mutat.
Kérdéseim:(1) jó e a feltételezésem az elszámolást illetően, azaz nem fogyaszthatok bármennyi hőenergiát, hanem el kell számolnom.
(2) hogyan követhetem nyomon a fogyasztásomat addig is költség oldalon? Szeretném tudni, hogy mennyire kell ahhoz takarékoskodnom, hogy az előrefizetett összegbe beleférjek. Kérhetek-e a bérbeadótól egy hozzávetőleges (!) egységárat a mért fűtés kWó-ra vagy MWó-ra vonatkozóan- pl a tavalyi adatokra támaszkodva, vagy a hideg-melegvíz m3-re pl?
Tudom, hogy a tényleges adatok eltérnek majd a tavalyi tényadatoktól, mert nincs két egyforma bérlő, fogyasztás, egyforma tél, fenntartás, stb., de irányadatnak a semminél többet érhet még egy +/- 30 %-os adat is. Azaz: kérhetek-e ilyen hozzávetőleges adatot a bérbeadótól? Minden konstruktív választ köszönettel veszek. Üdv.: Tomi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
11 éve 5 hónapja #26764 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

Tomi írta: (1)Feltételezem, hogy az éves elszámoláskor, - valamikor február-márciusban -a Nebenkostenre általam 12 hónapon keresztül befizetett összeget összevetik az általam fogyasztott rezsik költségeivel és születik egy elszámolás, ami vagy hiányt vagy többletet mutat.
Kérdéseim:(1) jó e a feltételezésem az elszámolást illetően, azaz nem fogyaszthatok bármennyi hőenergiát, hanem el kell számolnom.
(2) hogyan követhetem nyomon a fogyasztásomat addig is költség oldalon? Szeretném tudni, hogy mennyire kell ahhoz takarékoskodnom, hogy az előrefizetett összegbe beleférjek. Kérhetek-e a bérbeadótól egy hozzávetőleges (!) egységárat a mért fűtés kWó-ra vagy MWó-ra vonatkozóan- pl a tavalyi adatokra támaszkodva, vagy a hideg-melegvíz m3-re pl?
Tudom, hogy a tényleges adatok eltérnek majd a tavalyi tényadatoktól, mert nincs két egyforma bérlő, fogyasztás, egyforma tél, fenntartás, stb., de irányadatnak a semminél többet érhet még egy +/- 30 %-os adat is. Azaz: kérhetek-e ilyen hozzávetőleges adatot a bérbeadótól? Minden konstruktív választ köszönettel veszek. Üdv.: Tomi

Elöször is azt kellene tisztáznod, hogy a lakásod összefogyasztását mérik (rosszabb) vagy a radiátoron vannak mérök s ezeket adják össze az egyenleg fizetésekor? Az én tömbházi bérlakásomban ilyen volt régebben,

ecomess2.gif melléklet nem található


de pár éve digitális. Ez utóbbi sokkal pontosabb:

Digital.jpg melléklet nem található



1./ Bocs' de ezt a kérdésedet nem értem! Annyit fogysztasz amennyit akarsz és igen, mindent ki is kell fizetned! (Fütés általányos fizetése csak a Kádár rendszerben volt a tanácsi lakásoknál) Itt a BRD-ben mindent mérnek s azt fizeted amit fogyasztasz! (Viz, fütés, áram) Minden hónapban fizetsz a lakbérrel egy elöleget a rezsire. Ennek egy része a fütésre illetve a melegvizre megy. Évvégén vagy jövö év elején megnézik a fogyasztásmérö állását és összevetik az általad fizetett elöleggel és ki kell egyenliteni a számlát. Szinte mindig ráfizetsz mert rendszerint az elöleg alacsonyabban határozzák meg. (Ez aztán évenként változhat ha takarékosabb vagy vagy pazarolsz!)

2./ Nem fogsz az elörefizetett összegbe beleférni! A fogysztást az év folyamán szinte lehetetlen követni! A bérbeadó rendszerint megmondja a bérbevételkor hogy kb mennyi a rezsije a lakásnak. Ez amolyan átlagos, hozzávetöleges adat! (Nálunk nem stimmelt, mert mi szeretjük a meleget....)

UI: mi sem az áramot, sem a fütést nem a bérbeadónak fizetjük, hanem a szolgáltatónak direktben. A vizet sajnos nálunk általányban a bérbeadonak kell a lakbérrel együtt fizetnünk, mert málunk nincsenek vizórák!

DCT
Mellékletek:
A következő felhasználók mondtak köszönetet: sützol

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 5 hónapja #26774 Írta: Tomi
Tomi válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

Szia Decotex!
Legelőször is nagyon köszönöm, hogy reagáltál írásomra.
Ugyanakkor megerősítettél abban, hogy el kell számolnom a bérbeadóval.
Moderátorunk nagyon helyes címet adott a kommentnek azzal, hogy fűtés költségtervezés, de ebben nem jutottam előbbre. Az nem nyugtat meg, hogy nem fogok beleférni- biztos.
A német mentalitással nem hiszem, hogy ellentétes, ha a bérbevevő előre gondolkozik és megpróbálja kalkulálni az elszámolás egyenlegét. Ez különösen akkor tűnik helyesnek, ha a bérbeadó a kötelezett a szolgáltatók felé, s előkalkulációjával a bérlő nem hozza bérbeadót kényelmetlen helyzetbe pl. egy nagyobb összegű számlatartozással. (Tudom, ott a kaució, de esetleg az nem fedez mindent.) Abban nagyon bízom, hogy az elszámolás tényszerű és ellenőrizhető adatokon fog nyugodni, tehát azt nem is feltételezem, hogy a bérlőt be akarja a bérbeadó csapni. Mindenesetre én megpróbálom bérbeadótól az előző évi elszámolást elkérni (persze a korábbi bérlő neve és személyes adatai nélkül), valamint ha ez nem vezet eredményre, akkor a házban lakó szomszédoktól kérni ilyen hozzávetőleges információt. Eddig azt tapasztaltam, hogy ami ésszerű, logikus volt, abban a német emberek mindíg együttműködőek voltak, s hamar közös nevezőre jutottunk. Ha megérem, 2014 febr. márc-ra már én is fogom tudni - durván - tervezni a rezsimet, de most még nincs konkrét adatom. Kérdés: tudja-e valaki mibe kerül 1 Megawattóra hőenergia költsége gázfűtésnél? Mindenkinek kellemes hétvégét és jó egészséget! Tomi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
11 éve 5 hónapja - 11 éve 5 hónapja #26776 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

Tomi írta: A német mentalitással nem hiszem, hogy ellentétes, ha a bérbevevő előre gondolkozik és megpróbálja kalkulálni az elszámolás egyenlegét. Ez különösen akkor tűnik helyesnek, ha a bérbeadó a kötelezett a szolgáltatók felé, s előkalkulációjával a bérlő nem hozza bérbeadót kényelmetlen helyzetbe pl. egy nagyobb összegű számlatartozással. (Tudom, ott a kaució, de esetleg az nem fedez mindent.)

A kauciónak ehez semmi köze! A kaució arra az esetre van, ha a lakást netán váratlanul renoválás nélkül, vagy lakbérhátralékkal esetleg kaártokozva akarod elhagyni! A bérlő jobb ha direkt a szolgáltatóval tartja a kapcsolatot, ez tisztább ügy.

Tomi írta: Abban nagyon bízom, hogy az elszámolás tényszerű és ellenőrizhető adatokon fog nyugodni, tehát azt nem is feltételezem, hogy a bérlőt be akarja a bérbeadó csapni.

Nos, legyél résen! Nálunk volt ilyen az előző lakásunkban. A mosokonyha (mosógéppel) és az egész folyósó világítása a mi óránkon volt egy háromlakásos házban s ez csak 8 (nyolc) év után derült ki véletlenül. Állítólag ök sem tudták.....mert készen vették a házat. Rengeteg kiskapu van. Egy jó tip: feltétlenül mérd le pontosan hogy a lakás hány négyzetméter. Egy TV info szerint (VISO > ZDF) 75%-a a bérlakásoknak rosszúl van szerződve és nagyobb a szerződésban a lakás mint a valóságban! Elég fél vagy 1 négyzetméter már többet fizetsz....

Tomi írta: Mindenesetre én megpróbálom bérbeadótól az előző évi elszámolást elkérni (persze a korábbi bérlő neve és személyes adatai nélkül), valamint ha ez nem vezet eredményre, akkor a házban lakó szomszédoktól kérni ilyen hozzávetőleges információt. Eddig azt tapasztaltam, hogy ami ésszerű, logikus volt, abban a német emberek mindíg együttműködőek voltak, s hamar közös nevezőre jutottunk.

Nem köteles ilyet adni! Mire számítasz? Minden lakó másképpen él!

Tomi írta: Ha megérem, 2014 febr. márc-ra már én is fogom tudni - durván - tervezni a rezsimet, de most még nincs konkrét adatom. Kérdés: tudja-e valaki mibe kerül 1 Megawattóra hőenergia költsége gázfűtésnél? Mindenkinek kellemes hétvégét és jó egészséget!

Ezt én nem nagyon értem, de a Te dologod! Mit akarsz csinálni? Fagyoskodsz vagy télikabátban nézel TV-t? Az energia és a rezsi annyi amennyi! Ezzel nem sokat lehet machinálni (szerintem). Most ugyan emelik drasztikusan (ismét) az áram dijakat, de ezért nem fogok gyertyával világítani! Inkább vegyél egy takarékos kocsit ami új. Ezzel súlyos pénzeket tudsz megtakarítani évente! Azzal, hogy 23 fokról 21 fokra "hütöd" a lakásodat legfeljenn egy 100-150 euró / év ami megmarad s ez 0,42 euro/nap (42 cent)
Inkább ne cigizz és dizellel járj....


UI: szerintem nem a rezsi az amin itt a BRD-ben takarékoskodni tudsz.

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 5 hónapja #26780 Írta: Tomi
Tomi válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

Szia Decotex!
Köszönöm ismét válaszodat. Köszönöm a tanácsokat is, megfogom mérni a lakás alapterületét. Gondolom, a falakat és az erkélyt (loggiát) is bele kell mérni. Kérdés az, hogyha kiderül, van eltérés, mit tudok és hogyan ezzel kezdeni? A szerződésben igaz, hogy benne van az alapterület,de benne van a teljes havi díj is. Ha kifogást emelek a négyzetméter miatt, legfeljebb azt mondja, elmehetek, ha sokallom a bérleti díjat. Nincs EUR/nm ár meghatározva.
A kocsi költségeken nehéz lenne spórolnom, havi max 50-80 km-t megyek. 25 éve nem dohányzom és nem iszom egyáltalán alkoholt sem azóta. Csak a rezsin tudok takarékoskodni.Magam főzök idehaza, vendéglőben még soha nem voltam ittlétem több mint egy éve alatt. Munkahelyemen ebédelek hétköznap. Rezsim havi 25 EUR internet, havi 30 EUR kb villany, étkezésre és egyéb ht cikkekre elmegy max havi 250-300 EUR. Hazautazni 29 v.39 EUR ért félévente szoktam. A lakásban max 19-20 fokot tartok estétől reggelig. Napközben a fűtést lekapcsolom. Csak a hálóban és a nappaliban fűtök a 68 nm-esnek mondott lakásban. Hozzáteszem, hogy odahaza ugyanígy takarékoskodtam mindíg. Szerintem nem vagyok egyedül, aki hasonlóan - megszokásból, vagy kényszerből - ugyanígy takarékoskodik. EZÉRT szeretném tudni, hogy mire elég a Nebenkosten-re általam befizetett előleg. Kellemes estét, Tomi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
11 éve 5 hónapja - 11 éve 5 hónapja #26787 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

Tomi írta: 1./ Köszönöm ismét válaszodat. Köszönöm a tanácsokat is, megfogom mérni a lakás alapterületét. Gondolom, a falakat és az erkélyt (loggiát) is bele kell mérni. Kérdés az, hogyha kiderül, van eltérés, mit tudok és hogyan ezzel kezdeni? A szerződésben igaz, hogy benne van az alapterület, de benne van a teljes havi díj is. Ha kifogást emelek a négyzetméter miatt, legfeljebb azt mondja, elmehetek, ha sokallom a bérleti díjat.

2./ Nincs EUR/nm ár meghatározva.

1./ Vegyél egy laseres vagy ultrahangos mérőt (Wentronic MES US-1 Ultraschall Entfernungsmesser 23,90€), ezzel faltól falig pontosan mérhetsz. A fal vastagsága nem számít bele és az erkély 50%-a "Wohnflaeche". Ezt vessd össze a bérszerződésben levő alapterülettel! Nem azt mondtam hogy "sokalld a dijat" hanem azt, hogy ha a bérelt terület kisebb mint ami a szerződésben van akkor ezt korrigálja a bérbeadó! (Ha nagyobb lenne akkor hallgass!) A kifogásemeléskor tudja a bérbeadó, hogy ez nem játék és könnyen a körmérekoppinthatnak!
Ha félsz, hogy elküld akkor fizess többet, mint amennyit kéne és ne reklamálj!

2./ A bérlemény annyi amennyi! Ha kisebb a lakás mint ami a szerződésben van, akkor kevesebbet fogsz fizetni ha reklamálod!! A félsz reklamálni akkor fizess annyit amenyit kérnek!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!