Fűtés költségtervezés

  • minerva
  • Látogató
  • Látogató
11 éve 3 hónapja #27346 Írta: minerva
minerva válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

Sziasztok!
Szeretnék véleményt kérni. Megkaptuk a tavalyi fűtés számlánkat. Október közepén költöztünk tehát másfél hónap 310euro lett. A lakásunk kb 55m2, olajradiátoros. Van rajta ez a leolvasó (telmetric plus). próbáltam utána olvasni, de nekem kínai(nem csak azért mert német, magyarul se érteném szerintem :-S) Tudom hogy ez tőlünk függ. De nem rövid ujjúban mászkálunk kellemes idő van egy pulcsiba. Átlagban a nappaliban fűtünk. konyhát egyáltalán, fürdőt csak fürdés előtt. hálóban meg minimálisan. (az egész tömbbe 8800euro volt az évre 12 lakásra azt leosztva kerekítva 700euro lakásonként, és más fél hóra nekünk majd a fele? :-S) Vagy a németek nem úgy fűtenek és ez az ár nem is sok?
Válaszokat előre is köszönöm!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 3 hónapja #27348 Írta: mahlzeit
mahlzeit válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

Tomi írta: Sziasztok Mindnyájan! Információra lenne szükségem a fűtés elszámolásával kapcsolatban. Egy lakást bérlek, s ez az első tél, amit itt, ebben a lakásban töltök. A havi bérleti díj tartalmaz egy külön- szerződésben - meghatározott összeget a Nebenkosten-ra, melyben benne van a fűtés, víz, fenntartás is. A villany nem. A lakás társasházban van, a társasház fűtése gázzal történik, a lakásba bejövő fűtés melegvízágán mérőóra van, amit beköltözéskor leolvastunk.
(1)Feltételezem, hogy az éves elszámoláskor, - valamikor február-márciusban -a Nebenkostenre általam 12 hónapon keresztül befizetett összeget összevetik az általam fogyasztott rezsik költségeivel és születik egy elszámolás, ami vagy hiányt vagy többletet mutat.
Kérdéseim:(1) jó e a feltételezésem az elszámolást illetően, azaz nem fogyaszthatok bármennyi hőenergiát, hanem el kell számolnom.
(2) hogyan követhetem nyomon a fogyasztásomat addig is költség oldalon? Szeretném tudni, hogy mennyire kell ahhoz takarékoskodnom, hogy az előrefizetett összegbe beleférjek. Kérhetek-e a bérbeadótól egy hozzávetőleges (!) egységárat a mért fűtés kWó-ra vagy MWó-ra vonatkozóan- pl a tavalyi adatokra támaszkodva, vagy a hideg-melegvíz m3-re pl?
Tudom, hogy a tényleges adatok eltérnek majd a tavalyi tényadatoktól, mert nincs két egyforma bérlő, fogyasztás, egyforma tél, fenntartás, stb., de irányadatnak a semminél többet érhet még egy +/- 30 %-os adat is. Azaz: kérhetek-e ilyen hozzávetőleges adatot a bérbeadótól? Minden konstruktív választ köszönettel veszek. Üdv.: Tomi

Az, hogy belefersz e az elore fizetett futeskoltsegbe, az igen erosen fugg attol, hogy mennyit fizetsz elore:) Futeskalkulacional az sem art ha odairjatok, hogy melyik tartomanyban kerdezitek. Itt NRW-ben most is +10fok van es az a csoda ha 0kozelebe csokken a kinti homerseklet, ugy altalaban. Deli tartomanyokban meg ropkodnek a minuszok. Futes szempontjabol nem mindegy.
Ha a Nebenkosten amit a berbeadonak fizetsz tartalmazza a futest azt termeszetesen evente el kell szamolni. Kovetni eleg nehez, az ilyen hazkozponti futeseket es azok elosztasat. HA nem tetszik es sokat jarsz a berbeado nyakara, idovel ugyis neki lesz igaza:) (Ervenyesiti igenyet az alap berleti dij emelesben a legkorabban amikor megteheti a trv szerint)
Lakasberlesnel 2 megoldas van. Vagy mindenki koromszakadtaig ervenyesiteni akarja a jogait es ezek elobb utobb ugyis elfajulnak es rosszviszonyhoz, pereskedeshez vezetnek. (nem egy peldat latok) Vagy pedig mindket fel torekszik a minimalis konfrontaciora. Ehhez viszont kell egyfajta attitud es bizalom. Berlokent nem lakom le a kecot es megovom az allagat, berbeadokent nem jar a nyakamra es nem akar atvagni. Lakasberlesnel ezert extrem fontos a berbeado szemelye is, legalabb anniyra mint a lakas es annak koltsegei! (Nemhiaba keresnek a helyi nemetek is akar tobb evig, mire egy "veglegesebb" berlemenybe koltoznek)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
11 éve 3 hónapja #27350 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

minerva írta: Szeretnék véleményt kérni. Megkaptuk a tavalyi fűtés számlánkat. Október közepén költöztünk tehát másfél hónap 310euro lett. A lakásunk kb 55m2, olajradiátoros. Van rajta ez a leolvasó (telmetric plus). próbáltam utána olvasni, de nekem kínai(nem csak azért mert német, magyarul se érteném szerintem :-S) Tudom hogy ez tőlünk függ. De nem rövid ujjúban mászkálunk kellemes idő van egy pulcsiba. Átlagban a nappaliban fűtünk. konyhát egyáltalán, fürdőt csak fürdés előtt. hálóban meg minimálisan. (az egész tömbbe 8800euro volt az évre 12 lakásra azt leosztva kerekítva 700euro lakásonként, és más fél hóra nekünk majd a fele? :-S) Vagy a németek nem úgy fűtenek és ez az ár nem is sok?Válaszokat előre is köszönöm!

Nálunk a bérlakásban (háztömb) a radiátoron digitális mérö van. Az egységnyi ára a szolgáltatótól függ. Annyit fizetünk amennyitt fogysztunk. Havi levonás van (12 hóra) s évvégén elolvassák, s a különbözetet fizetjük! A 10 év alatt egyszer nem kaptunk vissza, mindig nekünk kellett ráfizetni! (Ez azért is lehet, mert az évek alatt folyamatosan drágult a rezsi.(Viz, áram, fütés, szemétdij, minden.....)
UI: az oljaradiátoros fütés csak villanyt fogyszt! Ezt ne keverd ide! A 700 euró lakásonként csak számtanilag stimmel. (Ez az adat használhatatlan.) A lakások különbözö nagyságúak és a felhasználó is mind másképpen füt! Érdemes lenn reklamálni a szolgáltatónál, lehet, hogy rosszúl olvasták le! Német dudás nélkül nehéz lesz, vigyél egy jó tolmácsot!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • minerva
  • Látogató
  • Látogató
11 éve 3 hónapja #27353 Írta: minerva
minerva válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

Köszönöm a választ! nekünk is mérő van a radiátoron, tehát elméletileg mi is azt fizetjük amit fogyasztunk. De ez így is nagyon sok szerintem. (lehet rosszul fogalmaztam, lent van vmi kazán,nekünk azt olajosnak mondták,nem nagyon értek hozzá) Mivel tavaly fűtés szezon után jöttünk ki, így nem tudjuk hogy a fűtés milyen árban van itt Németo.-ban. Ezért gondoltam megkérdem, hogy mások szerint reális e. (tudom hogy a leosztásom a tömb fogyasztása nem reális, csak gondoltam kalkulációs értéknek nem rossz) De ezek szerint érdemes utána járni?
Választ előre is köszönöm!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • prosperus
  • prosperus profilkép
  • Nem elérhető
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Reden ist Silber, Ausreden sind Gold!
Több
11 éve 3 hónapja #27374 Írta: prosperus
prosperus válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

2./ A bérlemény annyi amennyi! Ha kisebb a lakás mint ami a szerződésben van, akkor kevesebbet fogsz fizetni ha reklamálod!! A félsz reklamálni akkor fizess annyit amenyit kérnek!

Ha a berlö (ahogy elnezem igy lesz) nagyon keveri a sz@rt akkor fogja magat
a berbeado es akarmilyen ürüggyel is de felmondja a Mietvertragot.
"Nebenkosten sollten nicht mehr als ein Drittel der Kaltmiete ausmachen. Ist es mehr kannst du Einspruch erheben und um Klärung bitten.
Ha itt elsz egy eve, akkor ertetted (nem te DCT).
Ja meg valami. Ha a fütest nap közben kikapcsolod annal magasabb lesz a
fütesi szamlad ugyanis ,ha bekapcsolod megint akkor a felfutasi idö az ami
a legtöbbet elhasznal. Es napközben 2 x min. 10 percre a lakast (telen is)
kiszellöztetni! ;)

Einen Löwen interessiert es nicht was Schafe über ihn denken!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
11 éve 3 hónapja #27381 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Fűtés költségtervezés

minerva írta: Köszönöm a választ! nekünk is mérő van a radiátoron, tehát elméletileg mi is azt fizetjük amit fogyasztunk. De ez így is nagyon sok szerintem. (lehet rosszul fogalmaztam, lent van vmi kazán,nekünk azt olajosnak mondták,nem nagyon értek hozzá) Mivel tavaly fűtés szezon után jöttünk ki, így nem tudjuk hogy a fűtés milyen árban van itt Németo.-ban. Ezért gondoltam megkérdem, hogy mások szerint reális e. (tudom hogy a leosztásom a tömb fogyasztása nem reális, csak gondoltam kalkulációs értéknek nem rossz) De ezek szerint érdemes utána járni? Választ előre is köszönöm!

Nos, ez igy természetesen másképp néz ki! Ezek szerint nem távfütésed van hanem egy lokális töbfütés olajkazánnal. Na, ha ezzel kezded, akkor másképpen válaszolok. Ez az egyik legdrágább fütési forma, rádásul ha a kazán régi akkor a hatékonysága is rossz. INFO Ehez jön még, hogy ugyebár az olajárak állandóan változnak.

Most kissé ugyan csökkenöben van, de nézd a tendenciát! 2010-ben 70 euró alatt volt 100 liter, most 90 euró, de volt 100€ is. Ez bizony közel 30%-os áremelkedés**. Azért érdemes lenne átnézni a végelszámosodat. Már találkoztam olyannal, hogy ha a tulaj is a tömbben lakik, átháritja (megosztva) a saját költségeit..... (Velünk fordult elö 12 éve, igaz gázos volt a kazán s csak 4 lakásos háztömb volt, de ez mindegy.)


** Mint látható nem csak Mo.-on van folyamatos áremelkedés!
S igy van mindennél nem csak az energiánál.

DCT
Mellékletek:

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!