Munkanélküli segély Németországban

Több
9 éve 3 hónapja #38362 Írta: PistiKarcsi
PistiKarcsi válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

Teendők munkanélküliség esetében
Tudnivaló azoknak, akik (sajnos) munkanélküliek lesznek.

Ha a határidős munkaszerződés lejár:
A munkaszerződés lejárta előtt legkésőbb 3 hónappal be kell jelentkezni a munkaügyi központba munkakeresőnek. Ez azt jelenti, hogy ha a munkaszerződés 2013. december 31-ig szól, akkor legkésőbb 2013 szeptember 30-án jelentkezni kell a munkaügyi központban (Bundesagentur für Arbeit). Figyelem: A késedelmes jelentkezés a munkanélküli járadék három hónapra való megvonásával járhat!

Ha valakinek felmondanak:
A felmondás kézhez vételétől számított 3 napon belül be kell jelentkezni a Bundesagentur für Arbeit-nál.
Figyelem! Ha valaki sajnálatos módon megkapja a felmondását nézze meg, hogy mikori dátum szerepel a felmondáson!!!!
Nehogy a "kedves" munkáltató már két hete kiállított felmondólevelet nyomjon a kezébe.
A bejelentkezéshez szükséges okmányok: útlevél és Meldebescheinigung
Jelentkezni a lakóhely szerint illetékes munkaügyi központban kell. Akik a munkanélküliség idejére haza szeretnének menni, a munkanélküli segélyt a magyar hatóságoknál is megigényelhetik. Az EU-n belül az igényt lehet ide-oda vinni.

Kiegészítés:
Felhívom figyelmeteket, hogy abban az esetben, ha a munkáltató bármilyen formában (szóban, írásban) kijelentést tesz, hogy a munkaviszonyotok meg fog szűnni vagy szünetelni fog, azonnal jelentkezzetek a munkaügyi központban! Ez nem csak attól véd meg Benneteket, hogy zárolják a munkanélküli segélyeteket, hanem egy esetleges csődeljárás esetén is védve vagytok. Csődeljárás esetén ugyanis a munkavállaló kaphat ú.n. Insolvenzgeld-et (csődpénzt), de csak akkor ha regisztrálva van a munkaügyi központban.
Ha a munkáltató nem fizet, szintén jelentkezzetek a munkaügyi központban. Ha ugyanis a munkáltató nem fizet, jogodban áll a munkaerődet a munkaerőpiacon értékesíteni, mindenféle következmény nélkül. Ebben az esetben is sajnos állhat a nem-fizetés hátterében csőd.
Mindenkinek ajánlom, hogy lépjen be a szakszervezetbe. Ha nem is akar az ember sztrájkolni és az osztályharcban részt venni, háromhavi szakszervezeti tagság esetén többek között ingyenes jogi képviselet jár a szakszervezeti tagoknak. A tagdíj a mindenkori bruttó fizetés 1%-a.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, kisne, DECOTEXT, zsoltiabéka

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 3 hónapja #38363 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

PistiKarcsi írta: .....Mindenkinek ajánlom, hogy lépjen be a szakszervezetbe. Ha nem is akar az ember sztrájkolni és az osztályharcban részt venni, háromhavi szakszervezeti tagság esetén többek között ingyenes jogi képviselet jár a szakszervezeti tagoknak. A tagdíj a mindenkori bruttó fizetés 1%-a......


Kedves PistiKarcsi!
Köszi a kimeritö információkat. Valóban sok hasznos dolgot irtál le, de ez az utolsó mondatod sokakat vihet rosszirányba! Elmondom az én saját esetemet, amikor egy kis cégnél (alig 150 alkalamazott) jelentkeztem:

Minden ment ahogy elképzeltem. Nálam könnyebb volt mert folyékonyan tudtam a nyelvet már akkor is. Miután felvettek hegesztönek/lakatosnak az elsö nap hivattak a mesterhez, az irodába, hogy a részleteket megbeszéljük. Ekkor is minden ment simán, zsebemben a munkaszerzödés és a végén én naivan megkérdeztem, hogy be lehet e lépni az IG-Metallba (ez volt a szakmai irányú szakszervezet). Rámnezett, csendben, szótlanul. Nagyon lassan kihúzta a fiókot, s elém tolta a jelentkezési papirt:

" Itt van, töltsd ki, ird alá, de holnaptól már nem kell dolgozni jönni.....!" Mondta!!

Persze tudom, hogy ez igy törvénytelen volt, de 4 szemközt és bizonyithatalan. Azt gondolhatod, hogy nem töltöttem ki, s évekig ott dolgoztam ezután s nem bántam meg! Az ilyen belépéssel várni kell, legalább addig amig a próbaidö lejárt és fix szerzödésünk van. Sokkal jobb azonbanb egy független biztositónál egy jogképviseleti biztositás. Erröl még a munkaadónek sem kell tudnia, és itt is van 1x ingyenes tanácsadás ha meg munkaügyi probláma van bármire jól jön ez de nem csak ezt fedi, hanem közlekedést, lakbérjogot, stb.

Idestova hosszú évek óta itt kint élünk, de senki a
családból nem lépett be egy szakszervezetbe sem
mert idövel megismertük, a gyakran valóban rosszkor
jövö és irreális követelésiket!! Lássd az múltév pilóta
sztrájkot, amit a fizetö turisták hátán vittek végbe!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 3 hónapja #38364 Írta: mahlzeit
mahlzeit válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

Rovid kerdes. Munkaugyi kozpontba bejelentes akkor is kotelezo, ha a munkanelkuli jaradek nem erdekel? Kollegak azt allitottak, hogy akkor is be kell jelentkezni. Eleg erdekesen hangzik, ha majd ujra Nemetorszagban leszek bemegyek megkerdezni:), de addig is erdekelne egy kis info.

Szakszervezet nem rossz dolog. Ugy tunik, hogy az epitoipar, kis cegek kicsit mas. De nagy cegeknel ugyis van valami helyi "munkatanacs" is es ha vmi nagyobb leepites van, de kisebb eseten is adnak "jogi" segitseget akkor is ha az ember nem szakszervezeti tag.

Errol a jogi biztositasrol mar sokat beszeltunk es eleg megteveszto. Alap jogi biztositasok kizarjak a munkaugyet es a lakberjogot altalaban. Ezek megkotesehez pluszt kell fizetni, igy egy ilyen mindenes jogi biztositas 800-1000EUR per evrol indul es par szaz EUR onresszel. Mikozben pl. a kozlekedesi jog 50EUR koruli osszegert hozzacsaphato a normal PKW biztositashoz, de akar az ADACs biztositashoz ha az van. Lakberjogra a legolcsobb meg mindig a berloszovetseg ez evi 100EUR alatti osszeg. Munkajog meg egy normal nem-vallalkozo munkavallalonal meggondolando. Egy ugyved 250-300EUR oradijjal dolgozik. Alap munkaszerzodest elolvassa es tanacsol vmit ez benne van 1 oraban. HA kepviselni kell az ugyet, na az mar huzos. De ez megint "ar-ertek" aranyos dolog. Nagyobb osszegnel az ugyved a "kiharcolt" osszegbol kifizeti magat. Altalaban ugy, hogy ugyfel koveteles + az o reszet veri ki a cegbol. (lattam, hogy igy mukodik, nagy cegnel) Kisebb osszegnel, meg lehet amugy se eri meg se az ugyved, se a jogi biztositas. Evi 1000EUR-s jogi biztositasnal 5even belul meg megerheti, 5+ evvel onresszel, mar nem biztos.
Vallalkozokent biztos kel vmi jogi biztositas, de alkalmazottkent en tovabbra sem vagyok meggyozve ennek automatikus szuksegessegerol. Ki kell szamolni a "rizikot"..
A következő felhasználók mondtak köszönetet: gejza

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 5 napja #39131 Írta: smanita
smanita válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

Sziasztok! A segítséget szeretnék kérni,hátha több tapasztalatok van mint nekem.
A lányom munkanélküli lett Németországban,megvolt az egyéves munkaviszonya és jelentkezett a munkanélküli hivatalnál,azt a tájékoztatást kapta ,hogy jogosult 5 hónapra 800 euróra.Közben jelentkezett egy nappali tagozatos nyelvtanfolyamra,3 hónapja megy a huza-vona, hogy ezt meg azt a papírt hozza be a hivatalba,pénzt még nem kapott és most azt mondták neki, mivel 4 órában iskolában van, csak 430 eurót fog kapni.Azért jár persze suliba ,hogy jobban menjen a nyelv és könnyebben találjon újra munkát.Arra hivatkoztak,hogy most nincs ideje munkát keresni,csak 4 órában.
Szegénykém visszament érdeklődni , elküldték ,hogy fellebbezzen ,de nem tudjuk,hogy mik a törvényes kinti jogszabályok.
Ha esetleg valakinek volt már hasonló esete,tapasztalata ,szívesen meghallgatnám a tanácsát.
Mindenkinek szép ,mosolygós napot kívánok ! :)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • kratky
  • Látogató
  • Látogató
8 éve 5 hónapja #39744 Írta: kratky
kratky válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

Üdvözletem.
2014-ben párom (nem vagyunk házasok) vállalkozó volt, mellette minijobot vállalt. Ami elvileg adómentes. A Rewe, ahol dolgozott viszont valami más módon jelentette be, ezért az adótanácsadónk úgy számol most ezzel a jövedelemmel mint adóköteles jövedelem. Hozzáadta a vállalkozásból származó jövedelemhez, így viszont hirtelen a ca. 16.000 bev. és 1.600 € adó párosból 20.000 bev. és 2600€ adó lett...
Az lenne a kérdésem, hogy van e lehetőség valami változtatásra a "minijob" bejegyzését tekintve, hogy a kedvezőbb verzió valósuljon meg?... A Rewe váltig állítja, hogy ők bizony adómentesen alkalmazták. :)
Nem gondoltuk, hogy a minijobbal gond lenne, mert a 2013-as évben is - igaz csak néhány hónapig - ez (vállalkozó + minijob) volt a felállás, és akkor nem jelzett a "tanácsadó", hogy ezzel gond lenne. Csak most, a 2. elszámolás készítésénél állított szembe minket ezzel a helyzettel.
Így viszont a 400€ körüli minijob hirtelen 300€ netto, és nem kell mondanom, hogy így már nagyon nem éri meg... Jelen évben párom már alkalmazott teljes munkaidőben 1-es ak.-ban (de a korábbi években is ebben volt talán), nem vállalkozó tovább.
.
Milyen lehetőségeink vannak, ha egyáltalán?.. Módosítható e ez valahogy, vagy megszívtuk, hogy bíztunk a tanácsadónkban?...

Köszönöm, ha bárki bármilyen hasznos tanáccsal tud segíteni.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
8 éve 5 hónapja #39745 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

Kedves Kratky! Mivel nem vagytok házasok így egymaga adózik a "párod". A minijob csak akkor adómentes ha csak a minjob van! Az adófiuetés azonban nem külön külön a munkákra és munkahelyekre érvényes hanem az ÖSSZ éves jövedelemre! Potosan ez a lényege különben volna akkor olyan akik 4-5 vagy még több minijobot vállal ezzel irgalmatlan nagy adómentes jövedelemre tehetne szert! Mivel nem házas így az 1-es adocsoprtban lesz és ezt nem is tudja megváltoztatni addig amíg nem lesztek házasok!

Nem értem a beírásodat hogy a "minijob gond" lenne! Miért szólt volna valaki s miért lenne ez gond! Egyszerűen adóköteles bevétellé válik mert egybe számít az éves jövedelemmel! Hogy nem éri meg?? Hát persze hogy nem! Nem is ez a célja a minjobnak! A cél ennél az hogy ha valaki semmit nem talál munkalehetőséget akkor legalább így lehessen valami kis jövedleme! Mellékesként ez nehezen finkcionál!

Nem szivtátok meg! A tanácsadó miért szólt volna, s miért is? Neki természetes volt
hogy adózott jövedelem lesz, a külön bevétel is! Nem tudhatja, hogy ezt Ti feketén el
akartátok tenni!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!