Waldorf óvoda, iskola Németországban

Több
11 éve 6 hónapja - 11 éve 6 hónapja #24772 Írta: gyongyvirag
gyongyvirag válaszolt a következő témában: Waldorf óvoda, iskola Németországban

DECOTEXT írta:

gyongyvirag írta: És akkor ez mit jelent: Städt. Kinderhort, nem azt, hogy városi ovi?

De biztosan, de ez csak a neve! Lehet, hogy a város támogatja anyagilag s ezért! Persze van olyan is, hogy egy nagyobb cég saját ovodát létesit (pl VW). Van olyan is hogy egy járás, vagy város működtet ilyet de ezek akkor is vállalkozásként működnek!

Nekem az végül is mindegy, hogy ki és hogyan működteti, inkább az érdekelne, hogy milyen maga az óvoda, van-e valamilyen általános jellemzőjük, amiben mások, mint a többi. (Gondolok itt arra, hogy pl. itthon a Waldorf ovi teljesen más,mint az államiak, mert ott pl. nincs kötelező foglalkozás a gyerekeknek, ha akarnak, részt vesznek egy foglalkozáson, ha épp nincs kedvük, akkor mást csinálnak.) Csak itt is láttam hozzászólást Waldorf-ovihoz, Montestorihoz, és láttam már katolikus, evangelikus, városi óvodát és Kinderdörfelt, ami nem tudom, hogy miben más, mint a többi. Bár a legfontosabb az óvónéni, de azért jó lenne tudni, hogy melyiknek mi a fő jellemzője.
Pl. az is érdekes, hogy itthon a waldorf ovikról csak jót hallottam, míg viszont a német ismerősöm azt mondta, hogy Németországban a Waldorf az nagyon rossz, olyan mint egy szekta. Hát nem tudom, hogy higgyek-e neki, azért csak onnan indult ki az egész. De ahogy pl. a Kinderdörfelt leírták, az olyan, mint az itthoni Waldorf (szabadon dönt a gyerek arról, hogy mit csinál).

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
11 éve 6 hónapja #24775 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Waldorf óvoda, iskola Németországban

gyongyvirag írta: Nekem az végül is mindegy, hogy ki és hogyan működteti, inkább az érdekelne, hogy milyen maga az óvoda, van-e valamilyen általános jellemzőjük, amiben mások, mint a többi.

Ha rám hallgatsz akkor egy normális ovodába küldöd a porontyot! Ez bevállt és nem tekintik a gyereket kisérleti nyúlnak!

Pl. az is érdekes, hogy itthon a waldorf ovikról csak jót hallottam, míg viszont a német ismerősöm azt mondta, hogy Németországban a Waldorf az nagyon rossz, olyan mint egy szekta..

Otthon azért van jó híre, mert sokkal jobbak mint a normális, (átlagos) ovodák! Tehát viszonyítás kérdése! Mivel itt az ovoda is téritvényes, az az sok pénzbe kerül, igy a "normális" ovoda is szuper jól felszerelt és jó helyet biztosit a gyerkenek. Ezenkivül nem tekintik kisérleti alanynak a kölyköt! Nem biztos azonban, hogy a német Waldorf mindenhol rossz (településenként változhat), de az biztos, hogy nem jobb, mert a későbbi iskolai "szervezettebb rendszerű" beilleszkedése nehezebb lesz! Képzeld el, hogy a gyerek pár évet lehúz egy "majdnem mindent szabad" laza környezetben, aztán elsőben hirtelen másik rendszerbe kerül..... Nem valami nagy ziccer, s nem tudom ki nyert akkor ezen?!

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: gyongyvirag

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 5 hónapja #25745 Írta: Nedit75
Nedit75 válaszolt a következő témában: Waldorf óvoda, iskola Németországban

Sziasztok!

A magyarországi ovikban sincs már kötelező foglalkozás! A lányom középsős itthon, kezdeményezések vannak és ha részt vesz benne jó ha nem akkor legközelebb. A waldorf oviban természetes alapanyagú játékok vannak, rengeteg mese, sok dalt mondókát tanulnak, kézműves tevékenység-festés, nemezelés rajzolás van.Vegyes korcsorportú a csoport és igyekeznek figyelni a fiú-lány arányra. Megtartják a jeles napokat kis ünnepséggel, sok a közös program a szülőkkel. A legtöbb dolgot együtt végzik az óvónénivel-terítés, étel készítés, rendrakás, játék. Csak extrém időjárási körülmények között nem mennek ki az udvarra napjában kétszer és a legfejlesztőbb tevékenységnek a szabad játékot tartják. A lehető legkonzervatívabb a hozásállásuk -ne nézzen otthon tvt, videot, számítógépet a gyerkőc, hétvégén menjetek kirándulni, olvass otthon a gyereknek sokat.....nem tekintik kísérleti nyúlnak a gyerekeket és nem változtatják a nevelési programot kormányváltásonként. Mi itthon nem tudjuk megfizetni de remélem kint igen. A waldorfos óvónénik, tanárok hozzáállása más a világhoz mint az átlag és nagyon összetartóak talán emiatt tűnnek mások szemében szektának.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
8 éve 3 hónapja #39851 Írta: ceccsu
ceccsu válaszolt a következő témában: Waldorf óvoda, iskola Németországban

Sziasztok! Családom és én úgy döntöttünk ha minden jól megy nyáron kiköltözünk Németországba, ennek következtében felmerült az iskolaválasztás. Lányom 15 éves és 9.es arra gondoltunk egy Waldorf iskolánál tesszük le a voksunkat. Tanácsot szeretnék kérni. Ugye ez nem hagyományok nevelésű iskola.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
8 éve 3 hónapja - 8 éve 3 hónapja #39855 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Waldorf óvoda, iskola Németországban

Kedves Ceccsu!

Egy Waldorf iskola nem rossz dolog, de azért egy pár dolgot nem árt ha tudtok róla. Először is nem olcsó mulatság mert nem ingyenes mint a többi iskola! Ennél a privát iskolánál a szülőknek keményen fizetniük kell a jövedelem függvényében!

A másik probléma, az az, hogy ugyan állítólag ugyan olyan képzést kapnak a gyerekek mint a "normális" állami iskolákban mégis azt mutatják a statisztikák, hogy ilyen iskolából továbbtanulásra kerülő diákok hátrányban vannak rendszerint!

Valóban nem konvencionális a képzés. Feltétlenül érdeklődjetek, hogy ahova ki akartok jönni, ott van e a közelben ilyen iskola, mert nem mindenhol van!

INFO:

Waldorfschulen müssen daher, wie alle anderen freien Schulen auch, Schulgelder von den Eltern erheben. Um ihrem oben markierten Ideal einer "Schule für alle" trotzdem entsprechen zu können, bilden die Lehrerkollegien und Eltern Solidargemeinschaften: Lehrer verzichten auf Gehaltsanteile, die Elternbeiträge orientieren sich an der finanziellen Leistungsfähigkeit der Familie. Die durchschnittlichen Elternbeiträge für Schulgeld und Investitionen lagen im Jahr 2012 bei monatlich € 170-200 pro Kind. (Quelle: Institut für Bildungsökonomie, Alfter). Von dieser Zahl kann es, je nach Region und politischen Vorgaben, aber erhebliche Abweichungen geben.


Itt megnézhetitek, hogy hol találhatók ilyen iskolák:

Németországban 235 waldorf iskola van!
www.waldorfschule.de/service/schulverzeichnisse/

Ez meg a konkrét lista:
www.waldorfschule.de/fileadmin/downloads...verzeichnis_2015.pdf

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
8 éve 2 hónapja #39863 Írta: mahlzeit
mahlzeit válaszolt a következő témában: Waldorf óvoda, iskola Németországban

Ceccsu,

Szamolj azzal, hogy nem tul sok a Waldorf ovi, iskola a hagyomanyoshoz kepest. Ezekbe bejutni sokszor a helyieknek is nehez a tuljelentkezesek miatt. (Egy ismerosom keresett ilyen megoldast, azert tudom) Sok ilyen iskola nem a varos kozepen van, hanem valahol videken, varosszelen. (Termeszetkozelibb - de igy nem lesz kozel)

Szamolj azzal is, hogy a Waldorf nem csak egy nevelesi modszer, hanem magaenak vallja az "antropozofia" filozofiat is. Nem tudom mi a tapasztalatotok ezzel, Mo.-on nem annyira erosen toljak (hallomasbol). Itt azert komolyabban foglalkoznak vele. Hivjuk csak vallasnak, szerintem modern szemmel eleg elborult dolog. De ez izles dolga.

Azzal is szamolj, hogy ez a kozeg, vonza az osszes alternative eletmod iranyzatokat kedveloket. Az, hogy bio, oko, az meg okes, de eros szabalyaik vannak, hogy mit adhatsz a gyereknek jatekot, mit nezhet etc. Lesz ratok hatasa. Mind anyagilag, minden idobeli elfoglaltsagban.
Nemetorszagban nem annyira "divat" az oltasellenesseg, de akik azok, azokat biztosan a Waldorf kozegben fogod megtalalni. Ezt vagy szereted vagy egy riziko. Szerintem riziko.

Ezzel csak azt akartam mondani, hogy eleg nehez bejutni, nem kotelezo, hogy felvegyenek benneteket. Fizetos lesz es nyakadba huzol egy csomo korlatot, lakhely, gyerekek logisztikaja etc. Nem eleg hogy beilleszkedsz a munkahelyen, lesz meg egy "alter" kozosseg ahova be kell. Ha ezt szereted es van tapasztalatod vele, akkor a te valasztasod es hajra. CSak szamolj a nehezito tenyezokkel.

(Masik nehezito dolog meg a tovabbtanulas. Van olyan foglalkozas es gyerek akinek ez fekszik, de nem biztos, hogy a legjobb mernokok a Waldorf rendszerbol kerulnek ki.)
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, DECOTEXT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!