Társasházi szokások

Több
9 éve 6 hónapja #38036 Írta: Nata
Nata válaszolt a következő témában: Társasházi szokások

pétkis

Egy közös vízóra van pl. ha az egész lépcsőházban 10 fő lakik akkor az összes fogyasztást elosszák tíz felé, ha az egyok lakásban 2 fő lakik akkor 2 fő fogyasztását kell fizetni.

A villanynál van egy általány díj, egyszer egy évben leolvassák utánna küldik a különbözetet, mi most visszakaptunk pénz, mert tulfizetésünk volt.

Mi kifejezettem olyan házat kerestünk ahol csak németek laknak, hát nem volt egyszerü fél évbe telt de találtunk ilyet. Velünk az elsö pillanattol kezdve barátságosak és segítenek mindenben, mert látják rajtunk, hogy beakarunk illeszkedni és betartjuk a szokásaikat és nem borítottuk fel a ház rendjét. Mára már olyan jó a kapcsolatunk mindenkivel, ha bárkinek bármi gondja van hozzánk jönnek, hogy szereljen meg a férjem ezt azt, segítsen bútorokat cipelni stb.. meglettünk válsztva házmesternek is. Szoval végülis mi semmiféle diszkrimináciot nem érzékelünk és soha nem is érzékeltünk, de ezért tenni kell.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: gejza, eszge

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 6 hónapja #38037 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Társasházi szokások

Szia Nata,
akkor megkövetlek, BOCSÀNAT. Nekem ugyanis az elsö kommentedböl az jött le, hogy kvázi dicsekedsz azzal, hogy ti mostok a legtöbbet, de személyenként mindenki ugyanannyit fizet (azaz a többiek "kontójára" mostok) és ezt sejtettem ki az "akkor csavarom fel a radiátort, amikor csak akarom"-ból is. Természetesen, ha egyedi mérés van, akkor naná, hogy más a helyzet, akkor tényleg magánügy. A vizet meg nyilván jóváteszitek a segítéssel meg egyebekkel. Szóval én sejtettem olyasmit az írásod mögött, ami nem úgy van. BOCS !!!

Tudod abból ered az "érzékenységem", hogy sajna rengeteg olyan magyarral volt dolgom, aki nagy ívben szart minden szabályra, élösködött a többiek nyakán és még ehhez elöadta, a "nehogyám már nekem elöírják blablabla..." kezdetü igen szimpatikus szöveget. Aztán meg jajgattak, hogy a németek nem szeretik a külföldieket....

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Nata, zsoltiabéka

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 6 hónapja #38038 Írta: pétkis
pétkis válaszolt a következő témában: Társasházi szokások

Kedves Géza,

köszönjük a választ, és jó volt a sejtésed, Baden-Württembergben elünk. Lassan egy éve, de még mindíg van olyasmi ami új. De hát ilyen egy új kezdet..

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 6 hónapja #38043 Írta: Nata
Nata válaszolt a következő témában: Társasházi szokások

Szia gejza!
Nem haragszom, csak nem birom igazságtalam vádakat és annak éreztem a hozzászólásod. A magyar testvéreinkel kapcsoladban pedig teljes mégértelek megértem az érzékenységed, sajnos mi is belefutottunk már ilyen honfitársba, de mivel mi még mindig bízunk az emberekben és tudjuk milyen nehéz volt a kezdet ezért az újjonan érkzöknek segítünk amiben tudunk. De ha az elsö találkozáskor azzal kezdik, hogy tudjuk-e hol milyen segélyt lehet igénybevenni, akkor az volt az elsö és utolso találkozás. Gondolom mindenki tudja itt a forumon, hogy mit kell itt megtenni azért, hogy a németek ne nézzenek le, vagy esetlek elismerjenek és befogadjanak bennünket. Az élösködés pedig távol áll töllünk és nem is szeretjük, ha valaki ezt a módszert válassza, mert a tiszteséges magyarokra is rosz fényt vet, persze ez nem csak a magyarokra igaz.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: gejza, zsoltiabéka

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 6 hónapja #38060 Írta: mahlzeit
mahlzeit válaszolt a következő témában: Társasházi szokások

gejza írta: Vannak-e irányelvek ?? Haha, TÖRVÉNYEK vannak (na jó, ez azért vicc volt), de biztos lehetsz benne, hogy kapni fogsz egy ca. 5 oldalas házirendet (vö. Hausordnung) és annak minden pontja törvényszámba megy. A végletekig le lesz szabályozva minden, de "jó" hír, hogy szerintem utána nem sokat kell gondolkozni azon, hogy szabad-e valamit, vagy nem. :-)
Mellesleg melyik tartomány? Ha ne adj isten BW, akkor megismerkedhetsz egy sváb ösi intézménnyel is, úgy hívják, hogy "Kehrwoche". (Ez az olyan többlakásos házakban divat, ahol nincs gondnok, vagy központi takarítás a közös helyiségekben, lépcsöházban, ház elötti járdán, stb. Itt a lakók csinálják ezt heti turnusban, van egy hagyományos "Kehrwoche" tábla, ami mindig annak az ajtaján lóg, aki éppen soros... :-) )

Tenyleg van erre vmi torvenyi ajanlas mint altalanos "hazirend". Es tenyleg van vagy 5 oldal.:) Mi egy ilyen altalanosat kaptunk a szerzodes melle, nem nagyon volt "raszabva" a hazra, de az is elofordul. Szerencsere nalunk nincs ilyen heti valtasos takaritas, be sem koltoztem volna. :)
Ebben a "hazirendben" azert vannak erdekessegek, amik elso hallasra a magyar fulnek kockafejuen tulszabalyozottnak tunik. De ettol lesz igazan elheto egy haz:) Pl. 10 utan nem lehet zajjal jaro viz leengedes. Ergo 10 utan nem engedjuk le a kadat, nem zuhanyzunk es nem huzzuk le a WC-t. Erre mondtak a nemetek, hogy ja ez benne van, de ha jo a hangszigeteles es a strang olyan elhelyezesu, hogy nem zavarja az alattunk lakokat, akkor nem gond. Vasarnap se porszivozunk pl. szabaly szerint, de a nemet szomszed is porszivozik ha ugy jon ki. Nyilvan emberi idoben es amugy se zavaroan hallatszik. Szoval az is hazfuggo mennyire rugoznak az osszes szabalyreszleten, ezek legtobbje mind "kulturalisan" alapertelmezett annak akinek volt "gyerekszobaja":) de sok csak azert van leirva, hogy vitas esetben egyertelmusitsen!

VAgy pl. babakocsi kerdes. Babakocsit, nem osszecsukva, minden gyerekes csalad a lepcsohaz kozos tereben, ajtohoz kozel vagy ahol kenyelmes, ott tarthat es tarolhat! A haz nem tilthat, bar hallottam, hogy van ahol kekec van belole. Nalunk nincs, sot az egyik nemet szomszed azert verte ki a balhet a tobbi szomszednal, mert a mi babakocsinkat valaki attete masik helyre. (Szerintem amugy a takineni volt, nem is egy szomszed:) ) En pl eszre se vettem, de jott szolni, hogy nekunk jogunk van a babakocsi helyhez:) Hozott egy ujsag fenymasolatot, melyben egy perrol irtak, ahol a kismama beperelte a hazat mert nem engedtek a babakocsi tarolast a lepcsohazban..
Magyarul ezek a szabalyok nem a b.szog.tas miatt vannak, hanem a kultur egyuttlet felteteleit teremtik meg es vedik az en jogaimat is! (Addig mig en is betartom a szabalyokat) Es ez van nagyban a nemet tarsadalomban is. (Persze azert nem tokeletesen feket feher minden:) )
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, gejza, eszge, pétkis

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Gabóca
  • Gabóca profilkép
  • Nem elérhető
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Légy önmagad, mindenki más már úgyis foglalt!
Több
9 éve 5 hónapja #38095 Írta: Gabóca
Gabóca válaszolt a következő témában: Társasházi szokások

Sziasztok!
Kicsit paprikás hangulatban vagyok, mert egy társasház középső szintjén lakunk, és a fenti lakó, aki 18 éves, már megint bulit tart. Éjjel 1-kor írom ezeket a sorokat.
Általában úgy működik a dolog, hogy este 11 körül kezdik, és hajnalban van vége. :-(
Sokadmagával szórakozik.
Több gond is volt már vele. Egyrészt ilyenkor úgy jönnek fel a lépcsőn a lépcsőházban, mint egy hadsereg, másrészt ezerrel megy a vihogás, a zeneüvöltetés, stb.
Már sokszor szóltunk a főbérlőnek, aki mindig továbbította a kérésünket, hogy halkabban legyen, de úgy látszik hogy ez kevés lesz. Persze nekünk is van házirendünk, de ez a srác magasról letojja azt.
Semmit nem takarít, még a saját szemetét sem viszi le, és a szelektív hulladékgyűjtésre sem figyel oda. A saját pincerészében olyan bűz van már, hogy az embertelen.
Még a postaládáját sem üríti ki, és szinte "ráfolyik" a miénkre az összes levele és újságja. Néha jön az anyja, és az kiszedi neki.
Már személyesen is megkértük, hogy legyen halkabban, akkor mindig mindent megígér, aztán másnapra mintha elfelejtené....

A szomszéd társasházból most dobták ki az anyjáékat, mert azok is ugyanígy viselkedtek. Sajnos a drága fiúgyermeküket nem vitték magukkal.

Az érdekelne, hogy milyen megoldást javasoltok, mit lehet ilyenkor tenni?
Van erre esetleg valami jogorvoslat? Vagy törvény itt Németországban?

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!