Munkanélküli segély Németországban

Több
10 éve 7 hónapja #33557 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

"úgy alakítani a dolgokat hogy úgymond mindenkinek jó legyen. Nevezhetjük jogi kiskapunak is." - Ja, tiszta: megoldjuk okosban.... :sick: Azt tökéletesen értem, hogy ez neked miért lenne jó, de miért is kéne, hogy jó legyen ugyanez mondjuk a német államnak ???
"Jól tudom-e hogy az Arbeitsamtnál az utolsó munkában töltött napot követő három hónapban kell valamikor bejelentkezni? Vagyis legkésőbb három hónappal utána?" Rosszul tudod. Amint a tudomásodra jut a munkaviszonyod megszünése, 3 napon (!!) belül ! (Ha te mondasz fel, akkor egyértelmü: a felmondásod beadása után három nappal - akkor is, ha pl. a következö hónap 30.-ával mondasz fel !) Ha neked mondanak fel és a cég postán küldi a felmondást, akkor postabélyegzö + 2 nap postaidö és onnantól számított három napon belül. Ha a kezedbe adják, akkor dátummal átvetetik és máris ketyeg az idö. Csak példa, hogy milyen komolyan veszik: 2009-ben a válságban bedölt a cég, ahol dolgoztam. Mindenkinek felmondtak január végén, egy csütörtöki napon (márc. 31.-i (!) hatállyal). Erröl a szabályról ott nem szólt senki, én meg lazán beballagtam a következö csütörtökön a hivatalba (akkor ugyanis este 6-ig nyitva vannak), mire rögtön olyan leba....t kaptam és olyan stílusban, hogy köpni, nyelni nem tudtam. Aztán nálam is elgurult a gyógyszer... Az volt a szerencsém, hogy már megvolt az új állásom, csak még nem volt a kezemben az írásos szerzödés. Igazából csak amolyan biztos-ami-tuti alapon akartam bejelentkezni. A csatazaj csillapulásával megkaptam a kitöltendö iratpaksamétát (kb. 1,5 kiló) és az elsö idöpontot 10 napra rá adategyeztetésre és személyes meghallgatásra, amivel kapcsolatban immár nyomatékosan felhívták a figyelmemet, hogy ha nem megyek, kések stb., akkor aztán bla-bla-bla. Szerencsére erre már nem került sor. Csak azért írtam le, hogy lásd: náluk szép akár lehetsz is, de okos biztos nem... :laugh:
"a célom három üres hónap volt, amikor "békén hagynak", és úgysem kapnék semmit." -akkor meg minek az egész cécó ????

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....
A következő felhasználók mondtak köszönetet: DECOTEXT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33561 Írta: kelemen73
kelemen73 válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

Sziasztok! Egy kis pontosítást szeretnék tenni a jogosultsággal, a bejelentkezési határnapokkal, Sperrzeit-tal kapcsolatban.
Jogosultság:
Németországban alap esetben munkanélküli segélyre az jogosult, akinek a bejelentkezést megelőző 2 évben legalább 12 hónap biztosítási jogviszonya volt. 2014. dec.31-ig van egy kedvezményes kitétel: elég 6 hónap biztosított jogviszony is, ha a jogviszonyok eleve nem több mint 10 hetes határozott idejűek voltak, a bruttó jövedelem pedig nem haladta meg a 32.340 eurót az utolsó 12 hónap munkaviszonyban.Jó tudni, hogy beleszámít a 12 hónap biztosított jogviszonyba a magyarországi is (ill. más EU-tag országban szerzett is), de csak akkor, ha a munkanélküliként történt bejelentkezést megelőzően már németországi bejelentett munkahelye is volt a bejelentkezőnek.
Bejelentkezési határnapok:
A német szociális törvény (SGB III) alapján a munkavállaló köteles a szerződésének megszűnését megelőzően 3 hónappal korábban álláskeresőként bejelentkezni. Erre nagyon oda kell figyelnie a határozott idejű szerződéssel rendelkezőknek, mert akkor is jelentkezni kell, ha tudja, hogy meg fogják hosszabbítani a szerződését.
Ha már nincs 3 hónap a szerződés megszűnéséig, akkor a tudomásra jutástól számított 3 napon belül kell jelentkezni. Ezt lehet személyesen, telefonon vagy online. Ez alapján még nem jár segély, de alapfeltétele.
A munkavállaló köteles a munkanélkülivé válás ELSŐ napján személyesen is jelentkezni a lakóhely szerint illetékes Agentur für Arbeit-nál. Fontos a személyes megjelenés, mert csak akkor számít ez a nap a segélyjogosultság első napjának. Javaslat: Ha még nincs a kezében valakinek a felmondó papír vagy bármi más irat hiányzik, akkor is jelentkezzen le (utána hiánypótlás), mert ha nem igazolja, hogy alapos oka volt a késedelemre, akkor jön a Sperrzeit.
Sperrzeit (gondolom ez is sokakat érdekel):
időtartama az 1 héttől 12 hétig tart.
A segély felfüggesztése több okból történhet:
- bejelentkezés határidejének elmulasztása ( 1 hét)
- ha a meglévő, élő munkaszerződést alapos indok nélkül felmondja ( max. 12 hét)
- ha nem jelenik meg a munkaügyi kpont Einladung-ján :whistle: (1 hét)
- ha a Munkaügyi által támogatott képzésben nem vesz részt, nem megfelelően végzi el (3-12 hét)
- ha személyesen nem tesz meg mindent azért, hogy munkát találjon :whistle: (2 hét)
- ha nem működik együtt pl. nem jelentkezik a Munkaügyi által ajánlott céghez :whistle: (1. alk.:3 hét, 2. alk.: 6 hét, 3 és további alkalmak: 12 hét)

Ui.: Remélem segítettem egy picit és bocsánat, hogy túl hosszúra nyúlt :)
A következő felhasználók mondtak köszönetet: DECOTEXT, Szilvi, gejza, bariba, laczimaci

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33564 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

Azt azért tegyük hozzá -mivel sokan keverik a szezont a fazonnal- , hogy ezek a szabályok az ALG (Arbeitslosengeld) I-re vonatkoznak. Az ALG II = Hartz IV (ami szociális alapú) esetében mások a peremfeltételek, de sokkal több is van belöle (pl. igazolnod kell, hogy a létfenntartásodat nem tudod más módon fedezni - pl. egyéb, akármilyen jövedelem, kp. tartalék, bankszámla, értéktárgyak, ingó- és ingatlan vagyon, stb.- és ezekröl tételesen nyilatkozni kell ill. igazolást kell beszerezni. Ha sumákolsz és kiderül, akkor igen komoly jogi következményei vanna (súlyos, ismételt esetben akár börtön is) !! Ja, és a Hartz IV családi alapú, tehát ha pl. a partner dolgozik, akkor az ö fizuja (akár a 400 €-s jobnál is) a megállapított "ellátmányból" levonódik. Szóval nem ilyen egyszerü ez, hogy bejelentkezek munkanélkülire és hazamegyek M.o.-ra ügyintézni, nyaralni, telelni stb. a suska meg jön...

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....
A következő felhasználók mondtak köszönetet: DECOTEXT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 7 hónapja - 10 éve 7 hónapja #33565 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

gejza írta: Ja, és a Hartz IV családi alapú, tehát ha pl. a partner dolgozik, akkor az ö fizuja (akár a 400 €-s jobnál is) a megállapított "ellátmányból" levonódik. Szóval nem ilyen egyszerü ez, hogy bejelentkezek munkanélkülire és hazamegyek M.o.-ra ügyintézni, nyaralni, telelni stb. a suska meg jön...


Sőt! A Hartz 4-nél megnézik még azt is, hogy nem laksz e túl nagy lakásban. Fel kell élned a megtakaritásaid nagyrészét, és bizony kocsid is csak olyan lehet, ami kielégíti a napi szükségleteket, s nem járhatsz 100 ezer eurós új SL-el, hiába volt eddig mindig ilyened..... Persze biztosan vannak lehetőségek kijátszani a német törvényeket, csak hát nem nagyon értem, hogy miért is kell mindenáron lejáratni az a kevéske magyar becsületünket is, ami talán még meg van itt Németországban?!? (Nagyon furcsállom, hogy sokkak kijönnek ide és ott folytatják ahol abbahagyták, a sumák, az átverés és a kijátszása az előírásoknak!

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: gejza

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33569 Írta: Natascha
Natascha válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

Köszi a hozzászólásokat.
Hát van min gondolkodnom. Amúgy a hideg és "meleg" vélemények is nagyon hasznosak voltak, nyilván ti ezt tapasztalatból tudjátok, illetve valakinek lehet szakmába vág.
További szép napot!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33570 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Munkanélküli segély Németországban

" miért is kell mindenáron lejáratni az a kevéske magyar becsületünket is," - (kivételesen :laugh: ) nagyon egyetértek DECO-val. Lennénk inkább büszkék, hogy egy felmérés/kísérlet szerint (európai fövárosokban az utcán "elejtettek" 12 pénztárcát, amiben pénz és egy telefonszám volt csak. Azt értékelték, hogy hányan jelentkeztek a számon.) Mo. a 3. legbecsületesebb ország volt (8-an telefonáltak). Persze ha rosszmájú akarok lenni, akkor abból min. négy külföldi volt... :chuckle: Ha jól emlékszem Berlinben csak 6-an jelentkeztek, gondolom ott meg a nem telefonálók közül 3 tuti magyar volt :bye: .

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!