Német állampolgárság előnyei

Több
10 éve 2 hete - 10 éve 2 hete #35893 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Német állampolgárság előnyei

Sziasztok!

Mivel tegnap lezárult az állampolgársági kérelmünkkel kapcsolatos ügyintézés, szeretném veletek megosztani elejétől a végéig, hogyan is zajlik az ún. Einbürgerung itt Németországban.

Mielőtt nekivágtunk a lányokkal, rengeteget tudakozódtam és infomálódtam a német állampolgárság felvételének feltételeiről, menetéről és a szükséges igazolásokról. Próbáltam az ügyintézőnek elébe menni és munkát spórolni azáltal, hogy előzetesen a lehető legtöbb kivonatot és dokumentumot önszorgalmúlag beszereztem. Ezek többek között a következők voltak:

1. Tartózkodási igazolás/ igazolás EU állampolgárok részére

2. Igazolás a nyugdíjbiztosítótól a biztosítási időinkről. (Versicherungsverlauf Deutsche Rentenversicherung). Nos ez a pont vette igénybe a legtöbb időmet: szűk két hónapig tartott a procedúra számos telefonálgatással, papírok beszerzésével, mivel külön eljárásban kellett kérvényezni a gyermeknevelési idők beszámítását (Anrechnung Kindererziehnungszeiten). Szerencsére nekem csak tanulmányi időim nyúltak vissza Magyarországra, illetve külföldre (8 éve rendszeresen és jogszerűen tartózkodom Németországban), de férjem dolgozott otthon 7 évet, amit össze kellett fésülni osztrák és német biztosítási időivel.

3. B1-es szintű Telc nyelvvizsga, amit a Deutschtest für Zuwanderer formájában tettem le extern-ként (erre készít fel tulajdonképpen az integrációs kurzus is). A nyelvvizsga írásbeli és szóbeli részből állt és tapasztalataim szerint ha valaki huzamosabb ideig él Németországban, probléma nélkül meg tudja csinálni.

4. Állampolgársági teszt (Einbürgerungstest). A lindaui VHS-en töltöttem ki a 33 kérdésből álló tesztet egy kedd este. Mivel van hozzá egy kérdéskatalógus a lehetséges kérdésekkel (Fragekatalog), nem okozott problémát a felkészülés. Mivel vannak hasonlóságok a két jogrendszer között (jogállamiság, szokások, stb.), illetve sok kérdést ki lehet következtetni logikailag, valamint bizonyos itt töltött idő után belejön ebbe az ember lánya, csak bátorítani tudok mindenkit!

5. Igazolások:

- jövedelem igazolások/munkaszerződés
- Bankszámlakivonatok a jövedelem és az albérlet rendszeres fizetéséről
- Albérleti szerződés
- Nyilatkozatok
- Születési és házassági anyakönyvi kivonatok
- Lakcímbejelentők
- útlevelek

Január 28-án adtam le a papírokat és március 24-én kaptam választ a illetekés ügyintézőnktől. A hivatalos oklevélátvétel pedig április 8-án, tegnap volt. Mérhetetlenül büszke vagyok, hogy sikerült és kettős állampolgárok lettünk.

A kettős állampolgárság intézménye Németországban EU állampolgárok részére megengedett, ezért is tart lényegesebben kevesebb ideig az elbírálás. Nem kell a korábbi állampolgárságról lemondani!

Az ügyintézőnk mérhetetlenül kedves volt, segítőkész, ami által nem éreztem tehernek az egész procedúrát. Eltekintve a biztosítási idők igazolásától minden flottul ment.

A költségeket tekintve:

Anyakönyvi kivonatok fordítása (hiteles fordítás - beglaubigte Übersetzung): 102 Euro
Einbürgerungstest: 25 Euro
Deutschtest für Zuwanderer: 92 Euro
Einbürgerungsverfahren 1 felnőtt: 255 Euro
Einbürgerungsverfahren 2 gyerek: 102 Euro (2x51)
Összesen: 576 Euro

Ehhez természetesen most jönnek majd a járulékos költségek: Szig + Útlevél.

Kapcsolódó linkek és információk:


Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.


Remélem hasznos informácókkal szolgálhatok mindezzel mások számára is.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, Maya, kisne, margit51, gejza, Gabriel, kirschblute, zsoltiabéka, zigglo, árpkov

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 1 hete #35918 Írta: ancsurka32
ancsurka32 válaszolt a következő témában: Német állampolgárság előnyei

Sziasztok!
azt tudja valaki, hogy mennyi itt töltött idö utan lehet elinditani ezt a procedurat? Csak a munkaevek szamitanak? Mindenkeppen kell alberleti szerzödes + igazolas vagyis bankszamlakivonat a berleti dij fizeteseröl?
Köszönöm a valaszt.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 1 hete #35920 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Német állampolgárság előnyei

Szia!

Az ún "Anspruchseinbürgerung"-hoz 8 évnyi életvitelszerű tartózkodás szükséges, mely 1 évvel csökken integrációs kurzus elvégzése esetén, 2 évvel csökken magas szintű nyelvismeret bizonyítása esetén.:

§10 StAG
"(1) Ein Ausländer, der seit acht Jahren rechtmäßig seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Inland hat und handlungsfähig..."
"(3) Weist ein Ausländer durch die Bescheinigung des Bundesamtes für Migration und Flüchtlinge die erfolgreiche Teilnahme an einem Integrationskurs nach, wird die Frist nach Absatz 1 auf sieben Jahre verkürzt. Bei Vorliegen besonderer Integrationsleistungen, insbesondere beim Nachweis von Sprachkenntnissen, die die Voraussetzungen des Absatzes 1 Satz 1 Nr. 6 übersteigen, kann sie auf sechs Jahre verkürzt werden."

Német állampolgárral kötött házasság révén elegendő 2 év házasság, illetve 3 év életvitelszerű tartózkodás Németországban.

Albérleti szerződés mindenképpen szükséges a jog- és életvitelszerű tartózkodás igazolására és bár nem szerepel a jogszabályban, de 60 hónap nyugdíjbiztosítási jogviszonynak a meglétét is bizonyítani kell (Igazolás a nyugdíjbiztosítótól a nyugdíjbiztosítási időkről) A nyugdíjbiztosítási időket munkaviszonnyal, nevelési idők beszámításával, privát nyugdíjbiztosítással lehet megszerezni.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Maya

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 3 napja #35973 Írta: ancsurka32
ancsurka32 válaszolt a következő témában: Német állampolgárság előnyei

Szia,
latom, ez nekem nem lesz egy egyszerü menet. 2 eve vagyok itt ismerösnel. Nincs szerzödesem es nem nem fizetek berleti dijat. Tehat nem tudok igazolni semmit. Termeszetesen be vagyok lakcimre jelentve, de ennyi. Akkor elvesztegettem 2 evet es sürgösen keressek masik lakast (mintha az olyan könnyü lenne), ahol minden hivatalosan lepapirozva zajlik?

Köszi,
Anita

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Maya
  • Maya profilkép
  • Nem elérhető
  • Elite Member
  • Elite Member
  • "A kerekerdő szélén őrzöm a szivárványt"
Több
9 éve 11 hónapja #36024 Írta: Maya
Maya válaszolt a következő témában: Német állampolgárság előnyei

Ó ez csodálatos hír! Még az idén ráfekszem a témára. A 6 év +C2 nyelvvizsga meglesz. Juhéé! Érdemes volt beugornom hozzátok! Köszi!
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Athena1985

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Maya
  • Maya profilkép
  • Nem elérhető
  • Elite Member
  • Elite Member
  • "A kerekerdő szélén őrzöm a szivárványt"
Több
9 éve 11 hónapja #36025 Írta: Maya
Maya válaszolt a következő témában: Német állampolgárság előnyei

Ancsurka!
Ne viccelj már! Én is saját lakásban lakok. Nem bérlek semmit. Magyarul: nem kell bérleti szerződés. Barátként laksz ismerősödnél.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!