Táppénz Németországban

Több
9 éve 9 hónapja #36988 Írta: diemd
diemd válaszolt a következő témában: Táppénz Németországban

Sziasztok! :)
A következőben kérném a segítségeteket. A volt munkaadóm (német cég) nem akarja kifizetni a táppénzemet. Június első hetében beszedtem egy vírust, otthon voltam egy hétig az igazolást postáztam a cégnek. Az utolsó héten meg megrántottam munka közben a derekamat, másnap reggel szóltam, hogy beteg vagyok nem tudok menni, orvoshoz megyek. Az orvosnak mondtam, hogy mivel bonyolult a munkahelyi baleset intézése (áprilisban eltörték a lábamat, beteg állományban voltam egy hónapig), így kiállította a sima igazolást én meg postáztam is nekik másnap. Ők ezt roppant korrektül kezelték, és postázták vissza a felmondásomat még aznap...
Nem is ez a lényeg, hanem mikor előző hét 15-én küldték a Lohnaprechnung-omat akkor vissza postázták az igazolást, hogy küldjem el az AOK-nak és nem fizették ki. Azt mondták, ha az AOK vissza szól, hogy rendben van akkor kifizetik, addig nem. Én bevittem a papírt nekik átvették (AOK), és ma visszaszóltak telefonon, hogy mivel későn adtam le, így azt a részt amit a felmondási időn túl volt, ők nem fizetik ki. A cégre eső részt meg oldjam meg, ha kell pereléssel.
Mivel először kerültem ilyen helyzetbe most nem tudom mit tegyek. A cégnek akkor nem lenne kötelező kifizetnie a rájuk eső részt ha van igazolás? Vagy simán megszívattak, hogy ne kelljen fizetniük? Nem tudom mi legyen a következő lépésem... :(

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 9 hónapja - 9 éve 9 hónapja #36992 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Táppénz Németországban

diemd írta: Nem tudom mi legyen a következő lépésem...

Végtelenül egyszerü! Ha ebben a tényleg bonyolult helyzetben, meg vagy gyözödve arról, hogy igazad van, akkor fordulj ügyvédhez! Elötte azonban nézzd meg a pontos törvényeket mert ha a cég jogszerüen járt el akkor megszivod, s drágább lesz a leves a végére mint a hús!

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, diemd

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 9 hónapja #36995 Írta: diemd
diemd válaszolt a következő témában: Táppénz Németországban

Hát az igazság szerint a cég ezt már hobbi szinten űzi, már más leszámolt kollégákkal is megjátszották ezt, hogy a táppénzt nem akarták elszámolni. Egyik egy könyvelővel, a másik a férjével ment a központba fesztivált rendezni. Természetesen utána fizettek. Csak nem értem, mert eddig úgy tudtam, ha nem haladja meg a táppénz az egybefüggő 6 hetet akkor a cégnek kell fizetni és csak utána az AOK-nak. És ez nem volt annyi. Miért kell ehhez az AOK-tól egy telefon, hogy kifizethetik.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 9 hónapja #36996 Írta: samchee
samchee válaszolt a következő témában: Táppénz Németországban

diemd írta: Hát az igazság szerint a cég ezt már hobbi szinten űzi, már más leszámolt kollégákkal is megjátszották ezt, hogy a táppénzt nem akarták elszámolni. Egyik egy könyvelővel, a másik a férjével ment a központba fesztivált rendezni. Természetesen utána fizettek. Csak nem értem, mert eddig úgy tudtam, ha nem haladja meg a táppénz az egybefüggő 6 hetet akkor a cégnek kell fizetni és csak utána az AOK-nak. És ez nem volt annyi. Miért kell ehhez az AOK-tól egy telefon, hogy kifizethetik.


Van erre kiterjedő jogi biztosításod? Ügyvédje válogatja, de egy levél megírása 80-100 Euro is lehet. Ha a táblázatukat figyelembe veszik...vagy akár több. Megéri? Számolj utána.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: diemd

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 9 hónapja #36997 Írta: diemd
diemd válaszolt a következő témában: Táppénz Németországban

Természetesen nincs biztosításom, nem gondoltam volna ha mindent normálisan intézek akkor ilyesmik utolérnek. A véleményem mostanra megváltozott, az első számú feladataim közé veszem ennek a megkötését. :)
Egyenlőre marad a hatásos fellépés, jogi útra való terelés fenyegetőzésével, remélhetőleg beválik ismét az én ügyemben is.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 9 hónapja #36998 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Táppénz Németországban

Kedves diemd!

A munkáltatódnak mindenképpen az Entgeltfortzahlungsgesetz szerint kell eljárnia és köteles fizetni a "táppénzt", ha önhibádon kívül betegedtél le, illetve váltál munkaképtelenné. A munkaképtelenség időszakai természetesen összeadódnak, de vannak kivételek ez alól, amikbe nem mennék bele, mert a te esetedet nem érintik.
ld. EntgFG §3

Ha! azonban tarifaszerződés (Tarifvertrag), esetleg céges egyezmény alapján (Betriebsvereinbarung) kevesebb ideig jár neked munkáltatódtól a táppénz, akkor lép életbe a "betegpénz" (Krankengeld), amit a Krankenkasse fizet biztosítottjainak. (SGB V §44 ff.) Krankengeld-re akkor vagy jogosult, ha a munkaképtelenséged kezdetétől számított egy héten belül bejelented a KK felé. Amíg a KK nem szerez tudomást, a jogosultságod nyugszik. (§ 49 Ruhen das Krankengeld) Tehát ha nem jelzed időben, valóban elveszhet a jogosultságod, ha a munkaképtelenséged időközben véget is ért...

A munkáltatód általi felmondás jogosultsága kérdéses. Bár a felmondás esetedben "personenbezogen", azaz a betegségeidből kiindulva számítható munkaképességed tartós csökkenése, ami munkáltatód számára esetleg nem tolerálható "unzumutbar", azonban, ha már 6 hónapja foglalkoztatva vagy a cégnél, igénybe veheted a felmondás védelmét (Kündigungsschutz) és a felmondás kézhezvételét követő 3 héten belül benyújthatsz ún. "Kündigungsschutzklage"-t, ha a felmondást szociálisan méltánytalannak tartod (sozial ungerechtfertigt).

Miért is írtam le mindezt? Hogy lásd, milyen széles spektrumot ölel fel az eseted és mindenképpen fordulj munkajoggal foglalkozó szakemberhez.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, Juditka, diemd

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!