Magyar ingatlan értékesítés adózása

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 7 hónapja - 10 éve 7 hónapja #33381 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Magyar ingatlan értékesítés adózása

Tomi írta: ....tán csak az foglalkoztat, hogy hogy itt Németországban a FA akár adóalap növelőként, akár adóztatandó jövedelemként a német adókiszabásnál figyelembe veszi-e ezt a magyaro-i jövedelmet, vagy sem?....


Mivel nincs az EU-n belül dupla adóztatás, ezért szerintem a már (bizonyithatóan) adózott jövedelmed ami Mo.-on képződött, nem lehet még egyszer megadóztatni, így nem valószínű, hogy a német adóalapodat növeli, de az ördög nem alszik....!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33383 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Magyar ingatlan értékesítés adózása

DECO: Kérlek olvasd el az EStG-t! Mivel nem idéztem, most megteszem, de előtte egy kis magyarázat.
Igen, a DBA (magyarul: kettős adóztatást elkerülő egyezmény) értelmében nincs dupla adózás, tehát a magyarországi jövedelmek Magyarországon adóznak. Azonban Németországban él az ún. Progressionsvorbehalt, ami gondolom számodra is ismerős fogalom!
www.gesetze-im-internet.de/estg/__32b.html
Nem is beszélve arról, hogy az EU/EWR igazoláson is fel kell tüntetni...
nemet-ado.de/eurotax/25-EuEWR.pdf
Elvitázhatunk ezen,de Tominak javasoltam már az adószakértő felkeresését (én csak könyvelő vagyok, mint régebben is megjegyezted...). A Finanzamt is tud egyébként segíteni ilyen kérdésekben.
Itt található magyarázatok:
www.steuernetz.de/aav_steuernetz/lexikon...l?currentModule=home
Kiemelném:
"Sind Sie unbeschränkt steuerpflichtig und dürfen Ihre im Ausland erzielten Einkünfte gemäß DBA nur vom ausländischen Staat besteuert werden, gewährt Ihnen der deutsche Fiskus Freistellung von der deutschen Steuer. Die Anrechnungsmethode kommt dann nicht zur Anwendung (§ 34c Abs. 6 Satz 1 EStG). Aber: Ist Deutschland Ihr Ansässigkeitsstaat, werden hier Ihre ausländischen Brutto-Einkünfte bei der Bemessung des Steuersatzes für Ihr übriges Einkommen in den Progressionsvorbehalt einbezogen (§ 32b Abs. 1 Nr. 3 EStG), wodurch sich für dieses eine höhere Steuerbelastung ergibt"

Ami pedig az adózást illeti:
"Gewinne aus der Veräußerung ausländischer Immobilien werden im Ausland besteuert (Besteuerung im Belegenheitsstaat), ebenso Gewinne aus der Veräußerung von beweglichem Betriebsvermögen einer ausländischen Betriebsstätte bzw. der Betriebsstätte selbst (Besteuerung im Betriebsstättenstaat). Alle sonstigen Veräußerungsgewinne werden im Inland besteuert (Besteuerung im Wohnsitzstaat)."

Magyarul: az ingatlan eladásából származó jövedelem Magyarországon adózik (vagy bizonyos esetekben adómentes), de beleszámít a német adóalapba, növelve a németországból származó jövedelmek adózását és közvetetten adót növel...
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, Tomi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33386 Írta: Tomi
Tomi válaszolt a következő témában: Magyar ingatlan értékesítés adózása

Kedves Athena1985,
Én nem vagyok még annyira járatos sem a német szakkifejezésekben, sem a német adójogban, de olvastam a jelzett törvény egyik szakaszában egy 10 éves időszakról, amin belül érvényes az adókivetés az ingatlan értékesítésből származó jövedelemre. Tehát 10 évnél régebben szerzettre ez talán nem vonatkozik? Nem beszélve arról, hogy a bevételből a jövedelem kiszámítása egy 20 évvel ezelőtt (esetemben) vásárolt ingatlannál nem lenne túl egyszerű, s azt sem feltételezem, hogy a teljes bevételt adóalap növelőnek tekintené a német adójog, s nem venné figyelembe a birtoklás időtartamát, költségeket, stb.
Üdv.: Tomi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33387 Írta: Gergoo
Gergoo válaszolt a következő témában: Magyar ingatlan értékesítés adózása

Tomi írta: Nem beszélve arról, hogy a bevételből a jövedelem kiszámítása egy 20 évvel ezelőtt (esetemben) vásárolt ingatlannál nem lenne túl egyszerű

Ingatlan értékesítés adóztatásnál az eladáskor keletkezett jövedelem az alap, senkit nem érdekel, hogy x éve, milyen valutában és milyen formában fizettél illetve mennyit költöttél az ingatlanra annak értékesítéséig.
A kedvezményről lövésem nincs de nem igazán látom annak ösztönzését abban a német állam számára, ők csak kaszálni fognak, semmi érdekük dotálni.
Mint írtam és Athena is javasolta, ez már nem olyan kaliberű ügy amiben egy átlagember elmegy az interneten (akár ezen a fórumon) összeszedett morzsák mentén (esetleg rosszul és valószínűleg a költség csökkentő lehetőségeket észre sem véve!)
Fordulj adótanácsadóhoz!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33390 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Magyar ingatlan értékesítés adózása

Szia Tomi!

Ez valóban túlmegy a látatlanban tudunk neked tanácsot adni hatáskörén, mindenképpen keress fel személyesen egy szakembert!
Annyit azonban még hozzáfűznék, de inkább csatolom, mert ez magyarul van...tegnap olvastam.:
www.nav.gov.hu/data/cms278813/09_IF_Inga...ertekesites_2013.pdf
Egy részt azért kihozok ide:
Az ingatlan eladási ára (Ft)
24 000 000
A vevő által fizetett késedelmi kamat (Ft)
1 000 000
Bevételek összesen (Ft)
25 000 000
Az ingatlan szerzési összege (Ft):
16 000 000
Az értéknövelő beruházások (Ft)
3 500 000
Az átruházás költségeinek összege (Ft)
500 000
Költségek összesen (Ft)
-20 000 000
A számított összeg (Bevételek-Költségek) (Ft)
5 000 000
Adóköteles jövedelemnek minősül a számított összeg 30%-a (Ft)
1 500 000

No, ha megnézed, az általad leírtak (költséglevonások, stb.) még otthon levonásra kerülnek és feltételezem (de ebben nem vagyok abszolút biztos, mert az otthoni adójogot kb. 8 éve nem követem aktívan), hogy az EU/EWR igazoláson már csak az a jövedelem fog szerepelni, ami adóköteles, apéldánk esetében 1.500.000 Ft...
Ha sikerül valamit kihámoznod az adótanácsadóval és tudsz konkret tényeket, jössz és megosztod velünk? Engem speckó nagyon érdekelne, mi a végeredmény! Minden jót és sok sikert!
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Tomi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33391 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Magyar ingatlan értékesítés adózása

Még egy dolog eszembe jutott és utána tényleg befejezem a témát:)
Idézet az imént csatolt linkből:
"A 2008. évben vagy azt megelőzően megszerzett lakás céljáró szolgáló ingatlan 2013. évi értékesítése esetén már nem keletkezik adóköteles jövedelem."
Szerintem kérdezd meg otthon a NAV-ot, hogy az effajta jövedelmek szerepelnek-e egyáltalán az EU/ EWR igazoláson...
Közben ismét a fenti doksira hivatkozva ezt találtam:
Nem kell bevallani sem az ingatlan, sem pedig a vagyoni értékű jog átruházásá-ból származó bevételt akkor, ha abból jövedelem nem keletkezik.
Tehát, ha nincs adóköteles jövedelmed, nincs bevallási kötelezettséged sem, tehát az EU/EWR-en fog feltűnni... A biztonság kedvéért érdeklődj a NAV-nál!!!
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Tomi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!