Német adóbevallás

Több
9 éve 6 hónapja #37986 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

Kedves DECO!

Mint te is írtad, nem ismerítek mélyre hatóan a jogszabályokat, tehát nem is tudhatjátok, mit írhattok le pontosan. A német nyelvtudás ehhez kevés, nekem is minden évben taposnom kell a továbbképzéseket (mint mondjuk tegnap: "aktuelle Rechtssprechung 2014"), hogy tudjam, aktuálisan mi változik, hogy lehet lavírozni, milyen döntések születtek, mit érdemes megtámadni. Ha már itt tartunk: az adóhivatalnak nem WIEDERSPRUCH-ot nyújtunk be, hanem EINSPRUCH-ot!!! Nem mindegy fogalmilag, mint ahogy az sem, a határozat mely pontjait támadjuk meg. Ez mondjuk más tészta.
Szóval nem is gondolnád, milyen adókedvezményeket vehetnél még igénybe, amikre nem is gondolsz. Jó, van egy programotok, de a program mögött komoly adójogi háttér húzódik, mely nem csak a munkábajárás költségeinek leírásából áll... igen, olvasol fogalmakat, meg is érted őket, de tudod, mit takar pontosan az EStG 35a? Persze, Handwerkerleistungen...egyszerűen hangzik, mi? Mi is tartozik ide? Hidd el nekem, nem csak a vizvezetékcső megjavítása...Vagy ugye a Bürgerentlastungsgesetz (Vorsorgeaufwendungen)...Tudod, mennyi adókedvezmény lett itt belevéve a játékba??? Jó persze ebben is van egy trükk államnéni részéről, de ez megint hosszú téma. Rengeteg ember számára kimerül a bevallás készítése a kettős háztartásvezetés, költözés, munkábajárás, gyerekvigyázás esetleg tartási költségek elszámolásában. Természetesen ezek a fő témák, de ez csak töredéke mindannak, milyen lehetőségeket lehet kimeríteni, teljesen legálisan, bár nevezhetjük trükközésnek is...Igen, ismerni kell hozzá rengegeteg fogalmat, diszpozitív szabályokat és ehhez nem elég a német nyelv ismerete. Ehhez már szakismeret kell!!! Amiért emberek éveket tanulnak, és folyamatosan képzik magukat, mert az adózás világa az, ami igazán dinamikusan változik.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, zigeuner, gejza, vbela64, zsoltiabéka

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 6 hónapja #37987 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

Kedves Athena1985!
Természetesen igazad van de azért valld be, hogy akik itt keresnek valamilyen segitséget azok rendszerint egyszerű munkavállalók s nem vállalkozók akik esetleg még export-importtal is foglalkoznak milliós forgalommal! Az általam említett programmot a gyártó illetve a programmozók minden évben aktualizálják, a törvényekkel, változásokkal kiegészítik. Ehez jön, hogy a bennel levő segitséget (magyarázatot) is bővitik és "Otto Normalvervraucher" nyelvezetéhez átírják, hogy a szakácsnő is értse miről van szó! (Te Athena! Én nem kapok %-ot a KONZ -tól, én csak azért írok erről mert nálunk bevált már évek óta!) Kétségtelen, hogy ha valakinek cége van, sok helyen sokfélét csinál, komplikált a családi és a munkaviszonya, stb., hogy jobb ha szakembernél keres tanácsot, de a nagytömeg az olyan mint mi: van két gyerek, van két munkavállaló s itt élnek No.-ban! Sőt még akkor is szuper jó (tapasztaltam a hevrnál) ha valaki csak egyedül van itt és a családja Mo.-on van! Én nem vonom kétésgbe a szakértelmedet vagy a képzett szakemberek létjogosúltságát, de az átlagembernek drágák vagytok és nem hoztok annyi hasznot, hogy erre szükség legyen!
:wait:

Jegyzem: a programot bármikor installálod, azonnal online megy (internet kell mindenképpen) és az aktuális update-et is letölt, s ezzel a legújabb törvényes előrírásokkal egészül ki! Idővel nálunk már úgy megy, hogy csak a dátumot,kereseteket kell beírni, mert a gyerekek felnőttek (kirepültek) s gyakorlatilag alig tudunk valamit leírni! (Hidd el hogy ilyen a nagytömeg.) Miért fizessek akkor 100-200 euront egy "Steuerberater"-nek?? S az egész online megy, kivéve a néhány számlát amit eredetiben kell beküldeni.Pl. nálunk a fogászatról, s hasonlóról. (Egy hétvégén meg volt idén is, és már április végén jött a lé, mert mindig azonnal megcsináljuk amikor lehet.) Azt meg vedd figyelme, hogy sajnos nem minden steuerberater olyan perciz mint Te és nem mindenki hajlnadó minden évben képezni magát.
:wasntme:

Utószó: én soha nem mondtam, hogy csak ez a jó, csak azoknak emlitettem meg a porgramot
akik sírtak, hogy drága a Berater, átverték őket, s futnak a pénzük után vagy valamiért nem
fizetik nekik vissza amit vártak!! Na, ennél az ötletem, 1000x jobb hidd el! Arról nem is beszélve,
hogy sok Steuerberater használ hasonló programot! Sőt, meg tudod online csinálni az adóbevallásodat ahol preciz segitséget adnak!
:chuckle:

Én is úgy tudtam, hogy "Einspruch" és nem "Wiederspurch"
de itt lejjebb valaki engem kijavított (ezexeszerint rosszúl).
:puke:

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 6 hónapja #37995 Írta: vbela64
vbela64 válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

Bocs Deco!
Tudom nem nekem címezted, de sajnos most meg kell védenem az álláspontot, hogy Steuerberater, vagy "program".
De ha "program" akkor van ingyen is az adóhatóság honlapján online. :)

De nekem beletört a bicskám, mikor feltette a kérdéseket pl., hogy a munkáltató mennyi Kindergeldet fizetett? :S Nekünk nem a munkáltató fizeti. Nem tudom, hogy az egy régi megoldásból maradt, vagy valaki tényleg onnan kapja, vagy azt is oda kell írni ha nem a munkáltató adja?
Nekünk eszünk be se jutott, hogy van "Werbungkosten" (a program felajánlja, de nem mondja, hogy átalány, vagy számlákkal kell igazolni). Pedig váltottunk állást az év folyamán. Eszünk be se jutna, ha nem hívja rá valaki a figyelmet, hogy Umzugskosten is van. Hát még az sem derül ki a programból, hogy kettős háztartás mi a csuda, és mikor érvényes. Ezt is csak a Berater magyarázta el, hogy hiába van Mo.-on házunk az nem kettős háztartás. Mi van a betegségekkel, rokkantsággal (5-10-50%), mit hogyan kell igazolni? Gyógyszer költségek levonhatóak? Te tudod, hogy a fogorvos igen, de melyik rublikába is kell írni? Hogyan számoljuk át a magyar számlát, ha nem Euróban kapod?
És ezek mind olyan kérdések amik előfordulnak az itt lakó/dolgozó szobafestő, lakatos, autószerelő, stb. egyszerű emberekkel, vagy még az orvosokkal, mérnökökkel is.
De a "legprimitívebb" német is ("Otto Normalvervraucher") legalább ismeri az összes kifejezésnek az összes jelentés tartalmát (adózás szerintit is), nem csak a szótárban szereplőket.

Persze az sem egyértelmű, a program szerint nem is kell vele foglalkozni (de engem érdekel), hogy ezek a költségek az adóalapot csökkentik, vagy valamilyen százalékuk csökkenti a befizetendő adót, vagy ...?

Szóval a program csak azután jó, ha tudod az alapvető kifejezéseket, illetve tisztában vagy, hogy a német adózás miket támogat, mi a célja.
Amint írtam a magyar adózás semmilyen költségedet nem veszi figyelembe, tehát az idekerülő újoncnak fogalma sincs, hogyan töltse ki a "programot". (tévedtem: rokkantságra van kedvezmény, de havi átalánnyal kell számolni)

És engedd meg, hogy megvédjem Athenát, miszerint ő nem a vállalkozói adóról írt, hanem csak az egyszerű "személyi jövedelem adóról" (SZJA) Einkommensteuer.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: gejza

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 6 hónapja #37997 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

vbela64 írta: Bocs Deco! Tudom nem nekem címezted, de sajnos most meg kell védenem az álláspontot, hogy Steuerberater, vagy "program".De ha "program" akkor van ingyen is az adóhatóság honlapján online. :) De nekem beletört a bicskám, mikor feltette a kérdéseket pl., hogy a munkáltató mennyi Kindergeldet fizetett? :S Nekünk nem a munkáltató fizeti. Nem tudom, hogy az egy régi megoldásból maradt, vagy valaki tényleg onnan kapja, vagy azt is oda kell írni ha nem a munkáltató adja?
Nekünk eszünk be se jutott, hogy van "Werbungkosten" (a program felajánlja, de nem mondja, hogy átalány, vagy számlákkal kell igazolni). Pedig váltottunk állást az év folyamán. Eszünk be se jutna, ha nem hívja rá valaki a figyelmet, hogy Umzugskosten is van. Hát még az sem derül ki a programból, hogy kettős háztartás mi a csuda, és mikor érvényes. Ezt is csak a Berater magyarázta el, hogy hiába van Mo.-on házunk az nem kettős háztartás. Mi van a betegségekkel, rokkantsággal (5-10-50%), mit hogyan kell igazolni? Gyógyszer költségek levonhatóak? Te tudod, hogy a fogorvos igen, de melyik rublikába is kell írni? Hogyan számoljuk át a magyar számlát, ha nem Euróban kapod? És ezek mind olyan kérdések amik előfordulnak az itt lakó/dolgozó szobafestő, lakatos, autószerelő, stb. egyszerű emberekkel, vagy még az orvosokkal, mérnökökkel is.De a "legprimitívebb" német is ("Otto Normalvervraucher") legalább ismeri az összes kifejezésnek az összes jelentés tartalmát (adózás szerintit is), nem csak a szótárban szereplőket.

Persze az sem egyértelmű, a program szerint nem is kell vele foglalkozni (de engem érdekel), hogy ezek a költségek az adóalapot csökkentik, vagy valamilyen százalékuk csökkenti a befizetendő adót, vagy ...?
Szóval a program csak azután jó, ha tudod az alapvető kifejezéseket, illetve tisztában vagy, hogy a német adózás miket támogat, mi a célja.
Amint írtam a magyar adózás semmilyen költségedet nem veszi figyelembe, tehát az idekerülő újoncnak fogalma sincs, hogyan töltse ki a "programot". (tévedtem: rokkantságra van kedvezmény, de havi átalánnyal kell számolni)
És engedd meg, hogy megvédjem Athenát, miszerint ő nem a vállalkozói adóról írt, hanem csak az egyszerű "személyi jövedelem adóról" (SZJA) Einkommensteuer.


A családi pótlékot természetesen NEM a munkáltató fizeti csak a béreddel együtt kerül kifizetésre!
Ez semmiben sem különbözik Mo-tól! Aki nem dolgozik annak is jár a családipótlék így tehát kis
logikával erre magad is rájöhettél volna! ha előszörre gondjaid vannak akkor a neten mindenre találsz
pontos magyarázatot s választ! Ha viszont nem tudtok németül akkor elkerülhetetlen a Berater
megkeresése!


Pl: a "Werbekosten" úgy tudom, hogy 2000 euró (lehet hogy tévedek) és ezt nem kell számlával igazolni!
Egyszerűen beirni amit ide be tudsz írni s majd az adóhatóság korrigálja ha több a kelleténél! Egyébként
a programmban erre pontos leírás van a "Hilfe" alatt, hogy ez mi és mit lehet ide sorolni! Minden kérdésedre
van a porgrammban válasz! Ha nem tudsz vele bánni akkor fordulj egy Steuerberaterhez!

A kettős háztartás csak akkor számít ha országon belül nem ott laksz (pl egy bérleményben) ahol dolgozol de ez sem megy
a végtelenségig mert előbb utóbb költöznöd kell!! Magyar számlákkal baj lesz. Itt a rokknatságért nem kapsz
lét csak ha olyan korú vagy hogy már nyugdijas vagy. (Nejem 5 évig volt 60%-on, de megszünt) stb. Ezekre van
mindenre válasz a prgoramban csak keresni kell. Olyan meg nincs hogy nem tudod hogy
lehet e! Internet és a program mindenre ad választ csak kérdezni kell!

SZÓVAL MAGÁTÓL NEM CSINÁLJA MEG A PROGRAM, FOGLALKOZNI KELL AZÉRT VELE!
Amit meg le akarsz írni, az adóalapodból, arra rá kell kérdezni a "Hilfe" alatt vagy a neten!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 6 hónapja #38000 Írta: vbela64
vbela64 válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

Deco!
Akkor néhány dolog:
1, Nekünk nem a munkáltató (munkabérrel) fizeti a Kindergeldet, hanem a tartományi szociális hivatal utalja 10 körül a számlánkra. Akkor most ezt be kell írni vagy nem?
2, "Pl: a "Werbekosten" úgy tudom, hogy 2000 euró (lehet hogy tévedek) és ezt nem kell számlával igazolni!
Egyszerűen beírni amit ide be tudsz írni s majd az adóhatóság korrigálja ha több a kelleténél! "

Hát nekünk most írt az adóhivatal, hogy igazoljunk valami "Bewerbekosten"-t. (már küldtem is tovább a Beraterhez, mert nem értjük az adóhatóság levelét. Nem a szavakkal van gond, csak azzal, hogy mit is értenek rajta?) Tudod mint a jogászok, szeretik tele tűzdelni paragrafusokkal, rövidítésekkel, és lehetőleg olyan mondatszerkezettel, ami jelenthet több félét is.
3, kettős háztartás nem csak országon belül számít! Látod, hogy te sem tudod pontosan, pedig mi még csak az elsőt csináljuk, te pedig minden évben "programozol" ... :)
4, " Itt a rokknatságért nem kapsz lét csak ha olyan korú vagy hogy már nyugdijas vagy. (Nejem 5 évig volt 60%-on, de megszünt) stb."
De bizony beleszámít! A diabetes melitus biztosan beleszámít. A többit és a százalékokat nem tudom. Erre is a Berater hívta fel a figyelmet.
És nem lét kapsz, hanem adókedvezményt mint Magyarországon.
5, "Egyébként a programmban erre pontos leírás van a "Hilfe" alatt, hogy ez mi és mit lehet ide sorolni! Minden kérdésedre
van a porgrammban válasz!"

A rublikának van egy rövid neve. De hogy még mi minden tartozik oda, az nem egyértelmű. Ha nem hallottál volna ismerőstől (stb), hogy levonható, akkor eszedbe se jutna keresni.
Van "Hilfe" egyenként a rublikákhoz, hogy oda mit írhatsz be, de sajnos a "Hilfe" is tele a szakkifejezésekkel. De azt nem találod meg, hogy van olyan költség amit elszámolhatsz. Ahogy te sem találtad meg a "rokkantságot".

és még: mi van a lakásnál a provízióval? Az is beleszámítható. De hova is? Talán keresgéljek az "Umzuge" alatt?

Na most akkor be mered vallani, hogy te sem vagy vele tisztában?

én megpróbáltam programmal, kitöltöttem a legjobb tudásom szerint (Kindergeldet nem írtam be, mert nem a munkáltató adja), kiszámította, hogy van X visszaigényelhető. Mondtam nem biztos, hogy jó ez így, túl sok jár vissza. Elmentünk Beraterhez, beszéltünk vele, még kérte az egyéb dolgokat, és 1000 € pluszos (X+1000) visszaigénylést hozott ki. Lehet gondolkodni, hogy ezért fizetek-e 100-150€-t?
Ez nem jelenti azt, hogy mindenkinek ennyit jelent a Berater! De felhívhatja a figyelmet olyanra amit nem tudsz.
Lehet, hogy még is kapnátok vissza többet, ha egyszer Beraterrel csináltatjátok?
A következő felhasználók mondtak köszönetet: gejza

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 6 hónapja - 9 éve 6 hónapja #38001 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

vbela64 írta: Ez nem jelenti azt, hogy mindenkinek ennyit jelent a Berater! De felhívhatja a figyelmet olyanra amit nem tudsz.
Lehet, hogy még is kapnátok vissza többet, ha egyszer Beraterrel csináltatjátok?


Nem vitázom tovább, ha nem megy neked, s ha jobban tudod akkor mondtam csináltassd az adószakértövel! Erre többször is felhivtam a figyelmedet!

A "Kindergeld"-et is kapod, tehát jövedelem. Tök mindegy ki utalja! Az adódat nem csak az alapján kell csinálnod, amit a munkaadó fizet! Az adóba minden jövedelem beleszámit, de van ami nem adóköteles. (Pl: kamionosoknál a pótlékok)

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!