Adókategóriák Németországban

Több
10 éve 7 hónapja #33291 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Kedves Mikulino!

AZ adóosztályokba történő besorolás sajnos nem szeretet kérdése...A kategorizálás feltételekhez kötött. Csak úgy tehát nem választhatod a hármas adóosztályt, mert nem teljesíted a feltételeket. A III. adóosztály a legkedvezőbb adózású, valóban, de ha nincs kompenzáció (házastárs V. kategória által. házastárs munkanélküli), az év végén hatalmas adótartozásod halmozódna fel.
Mivel a házastársad otthon él, helyesen soroltak be az I. adóosztályba, mert nem teljesítitek a Steuerklasse IV feltételeit: "beide Ehegatten unbeschränkt einkommensteuerpflichtig sind", tehát fiktiven ledig-nek tekintentek adójogilag. A hivatalos forrás: §38b EStG.
Link: www.gesetze-im-internet.de/estg/__38b.html
Az adóosztályok egyébként magán az adó mértéken nem változtatnak, csupán az adóelőleg mértékén. Tehát a példa kedvéért 15%os SZJA 15% marad a IV és a III/V kombinációban is...A különbség és a trükk abban rejlik, hogy a házastárssal együtt véve vagy külön (getrennte/gemeinsame veranlagung)hogyan jöttök ki legjobban...Persze, még ezer más faktor is közrejátszik, ettől szép kihívás a Steuerrecht :)
A következő felhasználók mondtak köszönetet: DECOTEXT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 4 hónapja - 10 éve 4 hónapja #34676 Írta: Nikol081
Nikol081 válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Sziasztok!
Szeretném a segítségeteket kérni! Kb. fél éve olvasgatom a fórumot, mióta szóba került egy esetleges németországi állaslehetőség a férjemnek. Mostanra elég sok infonk van, de a lényeg, hogy ténylegesen mennyi nettója lenne azt nem tudjuk, mivel a jövőbeni német főnöke V. adókategóriát javasolt neki, ami szerintem nem is lehetséges, vagy legalábbis nagyon nem lenne előnyös...
Ami biztos: Össze vagyunk házasodva. Csak a férjem dolgozna, én nem (legalább egy-két évig) mivel még nem tudok németül. Van két gyermekünk (5 és 2 évesek). És együtt laknánk kint Németországban. Havi brutto 5000 euro lenne a bére.Szerintetek melyik adókat. lenne a legelőnyösebb számunkra? Miért írhatta a német főnök hogy az 5-ös kellene választanunk? Szerintem a 4-es lenne nekünk jó, esetleg a 3-as? kérlek erősítsetek vagy cáfoljatok meg! (év végén nem szeretnénk túl sokat visszafizetni)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 4 hónapja - 10 éve 4 hónapja #34677 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Nikol081 írta: Ami biztos: Össze vagyunk házasodva. Csak a férjem dolgozna, én nem (legalább egy-két évig) mivel még nem tudok németül. Van két gyermekünk (5 és 2 évesek). És együtt laknánk kint Németországban. Havi brutto 5000 euro lenne a bére.Szerintetek melyik adókat. lenne a legelőnyösebb számunkra? Miért írhatta a német főnök hogy az 5-ös kellene választanunk? Szerintem a 4-es lenne nekünk jó, esetleg a 3-as? kérlek erősítsetek vagy cáfoljatok meg! (év végén nem szeretnénk túl sokat visszafizetni)


Kedves Nikol!
A nettó jövedelemetek Te is ki tudod száolni itt helyben LINK . Még a lapot sem kell elhagynod. A cimszavakat lefordíthatod a googliban! Töltsd ki értelemszerüen és már is meg lesz a pontos eredmény.

Az adócsoporthoz a következőt tudom mondani. Ha az egész család itt van kint No.-ban akkor a férjed abban a szerencsés helyzetben van (házas, gyerekes), hogy három adócsoport közül is választhat! A 3-as, a 4-es és az 5-ös. Ez akkor is leheséges ha Te nem dolgozol. Nos, sorjában. Az ötezer bruttó nem semmi s ez egy szuper bér. Mi a férjed tüzszerész? :chuckle:

Ha egy házapárnál mindketten dolgoznak, akkor vagy az 3-5 párosítást vagy a 4-4 párosítást választhatják (1x egy évben lehet változtatni.). A 3-5-nél, a hármasnál kevés, az ötösnél sok az elvonás. A 4-4-nél mindkettőnél kicsit magasabb a minimumnál, de mivel ennél túlfizetés van adó szempontjából, többet is kaptok vissza adóbevallásnál! Jó példa erre a sajátom. A nejem sokkal többet keres mint én. (Az ő nettója több mint az én bruttóm.) Ezért nekünk úgy jó, hogy én a kisebb béremmel fizetek "sokat" >>> 5. adócsoport, mig a nejem a magasabb bérből kevesebbet >>> 3. adócsoport. Meg kell mondanom azonban, hogy a 24 év alatt még egyszer nem kellett utána fizetnünk s mindig vissza kaptunk. Régebben is amikor még 4-4-ben voltunk! Alkamazottaknál nagyon ritka az utána fizetés, mert a munkaadó autómatikusan úgy fizeti az adóelőleget a béredből, hogy az elég mindig! Vállalkozóknál viszont sok esetben lehet más a helyzet! (Hogy a leendő munkaadó miért az 5. adócsoportot javasolta az előttem titok, de elképzelhető, hogy ennél lesz a céges rész az elvonásoknál alacsonyabb. A cég is fizet az alkalmazottak után adót!)

Az esetetekben amig nem dolgozol, minden képpen a 3. adócsoport a jó a férjdnek!! Később ha Te is munkába állsz akkor meg kell majd nézni ki keres többet! Az info csakis házasokra érvényes! Élettársi helyzet Németországban nem számít!

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Nikol081

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 4 hónapja #34681 Írta: Nikol081
Nikol081 válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Kedves Decotext!
Köszönöm a válaszod!
Eleinte én is úgy gondoltam hogy a 3. kategória lenne a legjobb, hiszen akkor lenne a legtöbb havonta a zsebünkben, és jogosultak is vagyunk rá, viszont mikor az alábbit olvastam Athenától, elbizonytalanodtam:
" A III. adóosztály a legkedvezőbb adózású, valóban, de ha nincs kompenzáció (házastárs V. kategória által. házastárs munkanélküli), az év végén hatalmas adótartozásod halmozódna fel."

Egyébként a férjem nem tűzszerész szerencsére :laugh: , és nem is vállalkozó , külkapcsolati munkatárs lenne. Valóban jó bért ajánlottak, ezért a különbség is nagy lenne a különböző adókat-ák között, így nem mindegy hogy melyiket választjuk.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 4 hónapja - 10 éve 4 hónapja #34682 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

"Az ötezer bruttó nem semmi s ez egy szuper bér. Mi a férjed tüzszerész?"

Akár mérnök, IT-s,orvos, stb. Van egy pár szakma, ahol ez nem olyan nagy csoda...

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 4 hónapja - 10 éve 4 hónapja #34684 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Szia Nikol!:)

Tetszik a neved, ez a beceneve kisebbik lányomnak (Nikolett:))
Jó részt emeltél ki tőlem, ez így igaz. A 3as adóosztály akkor előnyös, ha a másik fél az 5ösben adózik, vagy munkanélküli. Mivel te nem fogsz dolgozni, munkanélküli/gyermekét otthon nevelő státuszban leszel, tehát a férjed kérheti a 3asba a besorolást. Hogy a párod főnöke milyen infók alapján gondolta az 5öst, rejtély, de igaza lenne, ha te is munkába állnál... Mivel azonban két kisgyermeket nevelsz itt Németországban, közösen adózhattok, tehát a Progressionsvorbehalt alapján megvan a kompenzáció!

Itt egy kifejezetten házastársaknak szánt Rechner:


Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.


Még egy plusz: Betreuungsgeld. Ez nem tartozik szorosan a témához, de itt egy kis infó:

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.


Bár csak 100 Euróról van szó, igénybevehető a gyermek 3 éves koráig, legalábbis, amíg otthon maradsz velük. Gondolom a Kindergeld-et is igényelni fogjátok...és ne felejtsétek el a Kinderfreibetrag-ot sem. Így a FA tud kalkulálni a bevallásnál.

Infó:
Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.


Remélem tudtam segíteni!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!