Adókategóriák Németországban

Több
9 éve 9 hónapja #36515 Írta: Belméné
Belméné válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Igen már csináltattunk adóbevallást és kaptunk is vissza. :) Köszönöm. Szép napot mindenkinek.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 1 hónapja #38589 Írta: ricpal
ricpal válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Üdv mindenkinek!


1.- Házas pár gyerek nélkül, az egyik dolgozik bejelentve (2400€ bruttó) a másiknak nincs jövedelme még (SGB2) = Adókategória 3/5
2.- Házas pár gyerek nélkül, az egyik dolgozik bejelentve (2400€ bruttó) a másiknak nincs jövedelme még (SGB2) = Adókategória 4/4
3.- Nem házas pár gyerek nélkül, az egyik dolgozik bejelentve (2400€ bruttó) a másiknak nincs jövedelme még (SGB2) = Adókategória 1/1
Az egyesnél 91,83€ a havi adóelőleg.
A másodiknál és a harmadiknál 299,50€ a havi adóelőleg.

Melyikkel jár jobban az ember ha az a cél, hogy ne fizessen a végén vissza, de ne is vonjanak sokat havonta?
A házas 4/4 kategória ha kb azonos a kereset. (itt ez kizárva)
A házas 3/5 kategória ha az egyik több a másik kevesebbet keres. (itt az egyik fél nem keres semmit (SGB2), ezért valószínű hogy a végén még vissza kell fizetni az államnak)

Kedvezőbb valami miatt a 4-es kategória az 1-es? (a házasság miatt több minden levonható az adóalapból, vagy csak másképpen számolják?)



Elnézést ha bonyolultan kérdeztem és köszönöm előre is a válaszaitokat.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 1 hónapja #38590 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Kedves Ricpal!

Ha az SGB II alatt azt érted, hogy a pár ALG II-t kap, akkor a 3/5 verzió nem rossz megoldás, amennyiben a házastársaknak nincsen egyéb, Progressionsvorbehalt alá tartozó jövedelme. A Progressionsvorbehalt (adómentes jövedelmek, amik közvetett módon adókulcsot növelnek - § 32b EStG):

- Arbeitslosengeld I (munkanélküli segély)
- Elterngeld (GYED)
-Mutterschaftsgeld (gyermekágyi segély)
-Übergangsgeld (SGB IX - rehabilitáció alatt fizetett járadék)
-Krankengeld (táppénz)
-Insolvenzgeld
etc.

Ha a házastársak egyike a fenti járadékok egyikében részesül, kihatással van az adózásukra, ezért a 3-as adóosztályban befizetett adóelőlegek sok esetben nem fedezik a tényleges adókötelezettséget. A 3/5 kombináció akkor éri meg leginkább, ha a házastársak valóban csak egy jövedelemből gazdálkodnak. A tapasztalat azt mutatja, hogy 3/5 kombináció két munkaviszonnyal rendelkező adózó számára nem előnyös, hacsak nincsenek kompenzáló adókedvezmények, melyek csökkentik az adóalapot. A 3/5 helyett előnyösebb megoldás a 4-es adóosztály választása Faktorral, mely a jövedelmek arányát alapulvéve egy 1-nél kisebb szorzo. Pontosabban belövi az adóelőlegek fizetésének mértékét és kevesebb adóutánfizetést, esetleg minimális adóvisszatérítést von maga után. A 4-es és az 1-es adóosztály között adóelőleget tekintve nincs lényegi különbség, csupán annyi, hogy év végén házastársaknak mindenképpen megéri adóbevallást készíteni, mert a Splittingtabelle szerint kedvezőbb az adózásuk. Az utóbbi esetben nem szükséges adóbevallást benyújtani (Antragsveranlagung) 3/5 kombináció,4-4 Faktor illetve Progressionsvorbehalt alá tartozó jövedelmek esetén, melyeknek összege meghaladják a 410 Euro-t pedig kötelező bevallást benyújtani (Pflichtveranlagung - § 46 EStG)

Remélem válaszommal tudtam segíteni!
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 1 hónapja #38591 Írta: ricpal
ricpal válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Kedves Athena1985!

Ha jól tudom, akkor a házaspár együttes keresetének az adóelőlegét adják össze és felezik el az adó kiszámításánál. Láttam én is táblázatokat amin feltüntetik azt, hogy ezzel a rendszerrel spórolni lehet. De ha csak egyedül dolgozik az ember a családban akkor annak a keresetnek a normál adóelőlegét lefelezik. Vegyük ezt a 2400€ példát. A 3/5 variációnál csak 91,83€ a havi adóelőleg. A 4/4-nél viszont 3x annyi (299,50€). Ha ezt a 300€ elfelezem akkor 150€ per fő lenne az előleg (ha a pár 1200€-1200€ keresete lenne), tehát majd nem 60€ több. Ezért is gondoltam, hogy ebből gondok lehetnek a végén.
Helyes így a gondolatmenetem?
(igen, az ALGII-re gondoltam)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 1 hónapja #38592 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Kedves ricpal!
A Splittingtarif szerint úgy számol az adóhivatal, hogy összedobja a házastársak összes bruttó jövedelmét (nem az adóelőleget), felezik, majd kiszámítják a felének az adókulcsát (ld. Grundtabelle: vergleich.steuerlinks.de/einkommensteuer-grundtabelle-2014.pdf) majd azt megkétszerezik. Így kijön egy összeg, melyből levonják a befizetett adóelőlegeket.
Itt a példa a számításra:
ehegattensplitting.info/

Leírom itt is a közérthetőség kedvéért:

Férj keres: 30.000-et
Feleség: 10.000-et
Családi összjövedelem: 40.000
Annak a fele: 20.000
Adója a 20.000-nek: 2.634 * 2 --> 5.268 €


Nyugodtan ellenőrizd a számításom a fenti táblázat segítségével! :)

Ne felejtsd el, hogy a példád adóelőlegekre épül, ami sok esetben nem fedi a tényleges adóterhet. Munkaadód/bérszámfejtés egy táblázat szerint számolja az adóelőlegeket (Lohnsteuer-Grundtabelle), mely nem egyezik szükségszerűen az Einkommensteuer-Grundtabelle-val illetve a Splittingtabelle-val. Munkáltatódnak csak azáltal van esélye figyelembe venni élethelyzeteteket, hogy adóosztály szerint vonja le az ADÓELŐLEGeket. Ezért találták ezeket ki. A tényleges adóterhet a bevallás készítésekor rója ki rátok az adóhivatal, úgy hogy összeveti jövedelmeiteket, levonja az adókedvezményeket (Sonderausgabe, Werbungskosten, außergewöhnliche Belastungen, sonstige Kosten) és megállapít egy adókulcsot, mellyel oszt, szoroz, majd kivonja belőle a befizetett adókat. Itt már nem játszik szerepet semmilyen adóosztály. Az adóteher fix!
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, gejza, ricpal

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 1 hónapja #38593 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

ricpal írta: Ha jól tudom, akkor a házaspár együttes keresetének az adóelőlegét adják össze és felezik el az adó kiszámításánál. Láttam én is táblázatokat amin feltüntetik azt, hogy ezzel a rendszerrel spórolni lehet. De ha csak egyedül dolgozik az ember a családban akkor annak a keresetnek a normál adóelőlegét lefelezik. Vegyük ezt a 2400€ példát. A 3/5 variációnál csak 91,83€ a havi adóelőleg. A 4/4-nél viszont 3x annyi (299,50€). Ha ezt a 300€ elfelezem akkor 150€ per fő lenne az előleg (ha a pár 1200€-1200€ keresete lenne), tehát majd nem 60€ több. Ezért is gondoltam, hogy ebből gondok lehetnek a végén.Helyes így a gondolatmenetem?(igen, az ALGII-re gondoltam)


Csak semmi pánik! Az adóhatóság nem von le többet a törvényes adóelölegnél!
Ha egyedül dolgozol válasszd a 3. adócsoportot. Igy lesz havona a legkevesebb
elvonásod! Ha többen vonnak a kelleténél visszakapod évvégén!

Kb. azonos kersetü, két keresönél megéri a 4-4 verzió mert igy az év folyamán
sokat megtakaritanak és évvégén sokat kanak vissza. Igaz, igy a havi elvonás
kicsit magasabb! É nem értem mi a problámád?

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!