Adókategóriák Németországban

Több
9 éve 2 hónapja - 9 éve 2 hónapja #38598 Írta: ricpal
ricpal válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Kedves Athena1985!

Nagyon köszönöm a válaszát. Be kell ismerjem, hogy nem vagyok valami tájékozott még a témában és sok olvasnivalóm van még.
Tehát ki lehet jelenteni, hogy a házas ember jobban jár anyagilag, az említett esetben, mint a nem házas?
Érdemes ezért házasodni?

Kedves DECOTEXT!

Nincs nekem semmi problémám a tudás hiányát kivéve.
Szeretnék előre gondolni a jövőre és a kényes helyzeteket elkerülni.
Ilyen lenne például egy rossz adóosztály választása, ahol nekem kéne még a bevallás után pénzt visszafizetnem.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Athena1985

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 2 hónapja - 9 éve 2 hónapja #38601 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

ricpal írta: Nincs nekem semmi problémám a tudás hiányát kivéve.Szeretnék előre gondolni a jövőre és a kényes helyzeteket elkerülni.Ilyen lenne például egy rossz adóosztály választása, ahol nekem kéne még a bevallás után pénzt visszafizetnem.


Hát gyakorlatilag olyan, hogy "rossz adócsoprt valasztás" nem leheséges alkalmazott esetében. A megjelölés "visszafiezetés" azt vetiti elöre, hogy valaki valamit kapott jogtalanul, s azt "visszafizeti". Nos, ilyen nincs, mert nem kapunk semmit amit vissza kéne fizetni! Olyan lehet , hogy pl. egy prémium esetében olyan az adóelöleget vonnak mintha minden hónapban ennyit kerestünk volna mint a prémium hónapjában. Ekkor túlfizetés lesz, igy mindenképpen kapunk vissza valamennyit. Ezek a túlfizetési összegek azonban elenyészöek! Sokszor azonban kevesebbet vonnak, s az adóbevalláskor be kell fizetni a hiányt! Nekünk idén 180 eurót kell fizetnünk, s nem kapunk vissza!

Családos (házas) munkaválaló ha egyedül dolgozik, akkor a 3. adókategóriában lesz a legkevesebb elöleg levonása.
Az esetleges gyermek után automatikusan (Pauschal) kevesebb lesz valamivel az elvonás.

Viszont jó példa az esetem. Amig a fiam nem volt házas, neki az 1. kategóriája volt. Nekem, mivel a nejem
jól keres, 5. a kategóriám (nejemnek 3.) Az elvonás az 1. és az 5. adócsoportban közel azonos volt, tehát nem
volt mérvadó különbség!

Jegyzet: minden számlát**, s minden kiadás utáni bizonyitákot rakjatok el! Fogászat, vagy bámilyen
családi vagy egyéb inveszticióról! Egyszóval mindenröl! Adobevalláskor be kell adni, hogy "le akarod irni"
az adódból, akkor is ha alkalmazott vagy. Legfeljebb nemet mondnak, mert sok minden pauschal már
"levonodik" autómatikusan. (Werbekosten) Vagy pl. elküldtél egy csomó pályázatot munka ügyében.
Lesz egy zsák postaköltséged >> számlák! Mindig mindenröl be kell adni, akkor is ha esélytelennek tünik.

Info: ** Természetesen a napi élelmiszer s hasonló az nem számit!
Én két csapos fogsort csináltattam Mo.-on. 7600 euró volt s több mint a felét le tudtuk irni s elfogadták!
(Itt No.-ban 17 ezer € lett volna az ára!) ;)

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 2 hónapja - 9 éve 2 hónapja #38602 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Emiatt házasodni? Jó kérdés!:) Tény, hogy házasok esetén kedvezőbbek az adótarifák, a fenti számítás miatt, azonban emiatt házasodni. Lehet, hogy kevés indok.
Mint említettem, a 3/5 akkor éri meg igazán, ha csak egyik házastársnak van munkaviszonya
a 4/4 mit Faktor alkalmasabb a különbségek kompenzálására, de ez az adózási politika kérdése. Ha az adózó inkább év közben hitelez az adóhivatalnak (mert nem akar semmiképpen sem adóutánfizetést), akkor válassza a 4/4 verziót. Ha pedig inkább év közben spórolna meg adót és inkább év végén egyenlíti ki a különbsgéket, akkor 3/5 megoldás. A kivetett adó mértéke mindig ugyanannyi, a különbség csak az időben rejlik. Itt következik a pszichológiai rész: Akik a 4/4-ben fizetik év közben az adóelőlegeket, nem éreznek "hatalmas" különbséget a 3/5-höz képest (kb. 100-120 Eur eltérés átlagosan), ám év végén örülnek, ha kapnak vissza. A 3/5-ben pedig igencsak fájdalmasnak titulálják, ha 700 Euro-t kell egy üsszegben utánfizetniük. Érdekes, mert az adó mértéke, mint már írtam, így is, úgy is fix, mégis vannak érzetbeli különbségek:)
A következő felhasználók mondtak köszönetet: DECOTEXT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 2 hónapja #38604 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Athena1985 írta: Emiatt házasodni? Jó kérdés!:) Tény, hogy házasok esetén kedvezőbbek az adótarifák, a fenti számítás miatt, azonban emiatt házasodni. Lehet, A kivetett adó mértéke mindig ugyanannyi, a különbség csak az időben rejlik. Itt következik a pszichológiai rész: Akik a 4/4-ben fizetik év közben az adóelőlegeket, nem éreznek "hatalmas" különbséget a 3/5-höz képest (kb. 100-120 Eur eltérés átlagosan), ám év végén örülnek, ha kapnak vissza. A 3/5-ben pedig igencsak fájdalmasnak titulálják, ha 700 Euro-t kell egy üsszegben utánfizetniük. Érdekes, mert az adó mértéke, mint már írtam, így is, úgy is fix, mégis vannak érzetbeli különbségek.


Pontosan! Ez a ~700 eurós példa ugyanis eloszlik a 12 hónapban mint "megtakaritás" a 4/4-nél és alig nyom
latba. Ha viszont egy összegbe kell befizetni 3/5-nel, akkor túl nagynak találjuk holott nem több az éves teher!

Egyébként nem véletlen, hogy sok munkaadó pontosan ezért adja meg az éves bruttó
kereseti lehetöséget! Ez fix! Ennél aztán "tologathat" a melós a neki járó adócsoportok között.
A nettót szinte soha nem tudják megmondani, hiszen nem tudhatják a családi állapotot elöre!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 2 hónapja - 9 éve 2 hónapja #38605 Írta: Gergoo
Gergoo válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Remélem hamarosan elkészülünk és publikáljuk Athenaval készített interjúnk következő részét, amiben pont az adókategóriáról lesz szó.
Itt olvashatjátok:


Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.


Addig is én csak annyit fűznék hozzá, hogy túl nagy feneket kerítetek az adókategóráknak és valamilyen megmagyarázhatatlan oknál fogva sokan azt hiszik, hogy az adókategória választható, pedig nem! Egyértelműen, családi állapottól és a munkaviszony fajtájától függően mindenki besorolódik valamelyikbe. Az egyetlen választási lehetőség a házasoknál a közös adózás ahol érdemes 3-5-ben adózni ha az egyik házastárs jóval többet keres a másiknál. Pl. az egyik 20 ezer körül, a másik 80 ezer körül. ;)
A következő felhasználók mondtak köszönetet: DECOTEXT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 2 hónapja - 9 éve 2 hónapja #38606 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Adókategóriák Németországban

Gergoo írta: Addig is én csak annyit fűznék hozzá, hogy túl nagy feneket kerítetek az adókategóráknak és valamilyen megmagyarázhatatlan oknál fogva sokan azt hiszik, hogy az adókategória választható, pedig nem! Egyértelműen, családi állapottól és a munkaviszony fajtájától függően mindenki besorolódik valamelyikbe. Az egyetlen választási lehetőség a házasoknál a közös adózás ahol érdemes 3-5-ben adózni ha az egyik házastárs jóval többet keres a másiknál. Pl. az egyik 20 ezer körül, a másik 80 ezer körül.


Valószinü azért van mert otthon a TB`s rendszer van és soha nem volt trasparens a dolog, hogy ki mit mért fizet az alkalmazotti szektorban. Ezért fordulhat sokszor elö hogy nem fizet semmit a munkaadó, s ez csak a nyugdjnál derül ki! Ez az átlátszó és egyszerü rendszer sokaknak ismeretlen!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!