Nyugdíj kérdések

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
11 éve 8 hónapja #22625 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Tomi írta: Kérdésemet leegyszerűsítem: például ha valaki csupán 4 évig fizet havi 400 EUR nyugdíjjárulékot (tehát nincs meg az 5 éve a nyugdíj jogosultsághoz) azt visszakaphatja-e a német nyugdíjbiztosítótól ezt vagy nem?

Válaszomat leegyszerűsítem: NEM !

A nyugdij jogosúltságra azért tértem ki bővebben, mert sokan gondolják,
hogy a minimális nyugdijat majd meg fogják kapni, akár mennyi évük van.
Az utólagos kifizetése a levont nyugdijjáruléknak, már vagy 15 éve megszünt.
Volt olyan, hogy pár év munka után, a külföldi aláirt egy papirt, amivel
lemondott minden követeléséről, s akkor visszaadták neki a nyugdijjárulék
75%-át, KP.
Ezzel egyben megszünt minden nyugdijkövetelése a német
állammal szemben. Nos ez már nagyon régen nincs, és megszünt!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 8 hónapja #22724 Írta: keeek
keeek válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

ez igy valamennyire ertheto lenne, de en is tobbszor olvastam mar errol a bizonyos 5 evrol, tobb orszag eseteben is, miszerint adott orszagbol csak min. 5 eves munkaviszony utan jar nyugdijresz, tehat, ha mondjuk 6 evet dolgozom, akkor mahlzeit szamitasa szerint alakulna kb, de ha csak 4-et, akkor emlitett peldaban az egesz osszeget Mo-rol kapna(?) az ember, a 4 ev csak a munkaban eltoltott evekbe szamitana bele. Ha megtalalom ahol ezeket olvastam, akkor belinkelem. egyelore meg senki sem tudta nekem ezt az egeszet elmagyarazni, pedig evek ota probalom megfejteni, leven eddig sehol sem ertem el az 5 evet, es ez lesz a 4. orszag ahol dolgozom...

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
11 éve 8 hónapja #22728 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

keeek írta: ez igy valamennyire ertheto lenne, de en is tobbszor olvastam mar errol a bizonyos 5 evrol, tobb orszag eseteben is, miszerint adott orszagbol csak min. 5 eves munkaviszony utan jar nyugdijresz, tehat, ha mondjuk 6 evet dolgozom, akkor mahlzeit szamitasa szerint alakulna kb, de ha csak 4-et, akkor emlitett peldaban az egesz osszeget Mo-rol kapna(?) az ember, a 4 ev csak a munkaban eltoltott evekbe szamitana bele. Ha megtalalom ahol ezeket olvastam, akkor belinkelem. egyelore meg senki sem tudta nekem ezt az egeszet elmagyarazni, pedig evek ota probalom megfejteni, leven eddig sehol sem ertem el az 5 evet, es ez lesz a 4. orszag ahol dolgozom...


Nos, mi, a nejemmel, mivel 57 évesek vagyunk már összeszedtük az összes évünket. Minden meg van a magyar és a német részröl. Teljsen mindegy, hogy hol dolgoztál, az évek együtt számitanak mint munkában eltöltött járulékos év! A nyugdijat azonban minden ország idöarányosann az adott orszában fizetett járulákod alapján fizeti. Ez az EU országra vonatkozik! (Ajánlom kezd el összeszedni, mert nálunk egyszerü volt, mégis 2,5 évig tartott, mire összejött.) 3 éve meg van, azóta csak "update" amit kapunk, ami egy értesités a pillantnyi állasról és összegröl! A 4 év beleszámit majd, de ha a minimális nyugdijhoz pl. 10 kell, majd akkor, a 4 év után csak 40%-át fogod kapni az adott ország minimális nyugdijjának. (Ha külföldön élsz nem egésztik ki a szociális résszel) A német esetben ezt csak a 67. életéved után fogják folyósitani, ha addig nem változnak a törvények!(Mindig az adott ország nyugdijkorhatára számit. Ma MO.-on 62 év, de nem fog a német 62 éves korodban nyugdijat adni! Söt itt a BRD-ben 70 év a cél!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 8 hónapja #22732 Írta: keeek
keeek válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

koszi, en meg igen messze vagyok a nyugdijtol, csak azert nem art picit gondolkodni, es ha van egy bizonyos minimum jogosultsagi ido, akkor azert nem artana neha picit hosszabban maradni itt-ott, meg egyebkent is szeretne az ember atlatni a dolgokat, megha garancia nincs is ra, h ez a rendszer megamarad addig. Most hirtelen leghivatalosabb oldalakat nem talaltam, de ez a mondat az, ami engem osszezavar mindenutt:
"Németországban az öregségi nyugdíjkorhatár férfiaknál és nőknél egységesen 65 év, az ellátási jogosultsághoz min. 60 hónap biztosítási idő szükséges. "
tudom kozben mar 67, ez eppen az orszagos nyugdifjolyositasi foigazgatosag oldalarol van, update nem artana ra, de nem csak itt olvastam. Ausztriaban peldaul 180 honap(!) jarulekfizetesi ido, vagy 300 honap biztositasi ido. Es igy tovabb, minden orszagnak sajat kis elkepzelese van errol az egeszrol :)
Tehat a reszaranyban kifizetest ertem, csak az zavar, hogy "az ellatasi jogosultsaghoz".
Na majd ha errejar valaki, aki nalam okosabb es atragta magat a teman, es erti is, nem ugy mint en, akkor hagyjon mar legyen szives egy kis szösszenetet a temaban! Koszi!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
11 éve 8 hónapja #22734 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

keeek írta: Ausztriaban peldaul 180 honap(!) jarulekfizetesi ido, vagy 300 honap biztositasi ido. Es igy tovabb, minden orszagnak sajat kis elkepzelese van errol az egeszrol :)
Tehat a reszaranyban kifizetest ertem, csak az zavar, hogy "az ellatasi jogosultsaghoz" !

Az ellátási jogosultsághoz bizonyos év járulékos munkaidő és az előírt korhatár szükséges! Mi ebben a zavaró?? A minimum, Ausztriában, munkában eltöltött járulékos15 év vagy 25 biztoított év kell. Ez utóbbai pl. úgy lehetséges, hogy mondjuk a nejed után is fizeted a járulékot, hogy ő is kapjon nyugdijat. Ez rendszerint kevesebb mint annál, aki dolgozik de, ha fizeted utána is a "TB"-t** akkor kap nyugdijat, akkor is ha nem dolgozott soha az életében!

**Természetesen az ott nem TB, csak az érthetőség kedvéért irtam!
Ilyen TB őrültség, nincs még egy a világon, mint a magyar..........!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 8 hónapja #22737 Írta: Firma
Firma válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

A törveny azt irja elö, hogy csak akkor vagy jogosult a minimal nyugdijt megkerni ha minimum 60 honapot fizettel a a nyugdij penztarba. A gyereknevelesi idöszak is beleszamit amikor otthon vagy a kicsivel mint anyuka 1 gyerek=1ev. Ha profitol akarsz irasban valaszt kapni, pofon egyszerü, irja a nemet nyugdij folyositonak es ök megvalaszoljak...habar amit most leirtam, azt az ö könyvükböl olvastam tegnap elött.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: DECOTEXT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!