Szabadságmegváltás

Több
9 éve 1 hónapja #38770 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Szabadságmegváltás

pétgön írta: Koszonom a valaszt!
Az arbeitsamtnal mar probalkoztam, de ott nem nagyon foglalkoztak az uggyel, pedig ha jol tudom minden jellegu munkahelyi problemaval hozzajuk kell fordulni.


Nem, az Arbeitsamt nem illetékes ilyesmiben. Van viszont a Bundesministerium für Arbeit und Soziales (BMAS), akinek pont az ilyen jogi ügyletekre (is) elsö kontaktként van hotline-ja: 030 221 911 004 a telefonszámuk. Én már próbáltam, abszolút kompetensen segítettek, persze németül ugye kell hozzá tudni.
Itt a link is:

www.bmas.de/DE/Service/Buergertelefon/inhalt.html

Sok sikert !

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 1 hónapja #38771 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Szabadságmegváltás

pétgön írta: Nah ezt ugy kell elkepzelni, hogy pl van 3 kor es van 3 alkalmazott akik 1-1 kort csinalja(mindenki a magaet). Ezek a korok heti 7napbol heti 7 napot jelentenek, plusz szombat, vasarnap van tagschicht is ami nappal plusz12 orat jelent amit a 3 dolgozo eseten, a harom dolgozo felosztva kapja meg( tehat dolgozik este 10-12 orat es par orara ra nappal meg plusz 4et es este ujra). Szabadnap abban az esetben tudnak biztositani, ha jon meg egy ember(aki marad is!). Ezaltal amig az egyik szabadnapos a masik dolgozik helyette. De ugye ezt a havi 280-360(fizikai es szellemi megterheles) munkaora miatt nem sokan vallaljak, ezert nincsen valtotars, ezert nincsen szabadnap.


Hát ez nem semmi...! És ez az óraszám mind megjelenik a fizetési papírodon ??? (Akkor a 8,50-es minimálbérrel számolva is "halálra" keresed magad :sick: )

Viccet félretéve, kb. három lehetöséged van:

1. Levélben nyomatékosan felszólítod a munkaügyi szabályok (munkaidö, szabadság) betartására. Szerintem kb. két perc alatt ki fog rúgni. Ha a szabidat ekkor sem fizeti ki, ld. kettes pont.
2. Azonnali hatállyal felmondasz, hivatkozva a munkaügyi szabályok többszöri és súlyos megszegésére. Ha nem tenné meg, levélben (!!) felszólítod az eddig felhalmozott szabadságod pénzbeli megváltására/kifizetésére, határidöt szabva. Ha nem teszi meg újabb felszólítás, ismét határidövel, de ez már utolsó felszólításként, tértivevényesen megküldve. Utána feljelentés az Arbeitsgericht-nél. A dolog rizikója: ha nem találsz másik munkát rögtön, az Arbeitsamt nem biztos, hogy Sperrzeit nélkül folyósítja a munkanélküli segélyt, mert ök máshogy definiálják a "nyomós okból való felmondást". Ennek elöször náluk utánakérdezni.
3. Fejed a homokba és csinálni tovább, míg föl nem dobod a talpadat. Gondolom ezt nem szeretnéd.....

Az elöbbieknél persze fontos kérdés, hogy mennyire "tiszta" az ügy. Szerzödés, fizetés lepapírozása, bejelentések, stb. minden tiszta/legális , semmi borítékos pénz meg kamu munkaidönyilvántartás ??? Ja, és a munkáltatód német cég, vagy valami magyar közvetítönél vagy alkalmazásban ?
Ha a részleteket leírod, szívesen segítek még pár tippel... Sajna van tapasztalatom. Most a feleségem munkaadója találta ki, hogy neki nem jár szabi, mert minijob-os volt , hiába terítettem az orra elé a vonatkozó jogszabályokat. Közölte velem, hogy "ez az ö cége, itt ö mondja meg merre hány méter, az én cégemben meg én csinálok azt, amit akarok". Erre a stílusra úgy berágtam -pedig csak 250 €-ról (szintén szabimegváltás)- volt szó, hogy azonnal feljelentettem az Arbeitsgerichtnél. Ez egy hete volt, kitüzték a "békéltetö tárgyalást" a jövö péntekre, mire tegnapelött minden kommentár nélkül átutalta a pénzt.... :laugh: Küldtem neki egy e-mailt: "Warum nicht gleich so....? Schöne Grüße: X.Y."

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, zsoltiabéka

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 1 hónapja #38772 Írta: pétgön
pétgön válaszolt a következő témában: Szabadságmegváltás

Egy 30eve dezertalt magyar illetorol beszelunk aki itt kint alapitotta a ceget. Regi kotesu, katonas elveket vallo szemely. Igen itt is felfedezheto a vatikan szindroma(En vagyok a fonok ezert itt en mondom meg, hogy mi, hogy van, vagyis o a torvenyek felett all).
Bejelentesrol: nincs irasos szerzodesem(ugyved szerint ez elonyomre vallhat mert igy a mindenkori nemet jogszabaly vonatkozik ram), de a bejelentes korrekt, tehat fizetesi papir rendben, mindenki fele fizetek mindent amit kell. Zuschlagok teren viszont mar gondok adodnak, ami jar az az ejszakai potlek, de az sem az oraberem 25%-a, hetvege,-unnepnap egyeb juttatasok sajnos nem ismert e ceg fogalomjegyzekeben. Visszaterve a halalra keresesre: nem 8,5 a nettom, de nagyon orulnek neki:) sajnos ennel joval kevesebbett kapok orankent, es azert kihajtanak minket rendesen.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 1 hónapja - 9 éve 1 hónapja #38774 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Szabadságmegváltás

pétgön írta: Egy 30eve dezertalt magyar illetorol beszelunk aki itt kint alapitotta a ceget. Regi kotesu, katonas elveket vallo szemely. Igen itt is felfedezheto a vatikan szindroma (En vagyok a fonok ezert itt en mondom meg, hogy mi, hogy van, vagyis o a torvenyek felett all). Bejelentesrol: nincs irasos szerzodesem(ugyved szerint ez elonyomre vallhat mert igy a mindenkori nemet jogszabaly vonatkozik ram), de a bejelentes korrekt, tehat fizetesi papir rendben, mindenki fele fizetek mindent amit kell. Zuschlagok teren viszont mar gondok adodnak, ami jar az az ejszakai potlek, de az sem az oraberem 25%-a, hetvege,-unnepnap egyeb juttatasok sajnos nem ismert e ceg fogalomjegyzekeben. Visszaterve a halalra keresesre: nem 8,5 a nettom, de nagyon orulnek neki:) sajnos ennel joval kevesebbett kapok orankent, es azert kihajtanak minket rendesen.


Szóval azok a pótlékok nem járnak ha olyan a szerződésed! Nálunk sem adnak semmilyen pótlékot sőt túlórát sem fizetnek. Ünnepnak vagy szombati munkáért sem jár plusz, viszont nálunk gyűlik és le lehet csúsztatni tehát nem veszik el! Ha nincs szerződésed az gány és nem előny, mert semmire nem tudsz hivatlozni!! A munkaadódra minden törvény vonatokozik, hiába veri a nyálát, nem csinálhatja azt amit akar, akkor sem ha valamikor dezertált tábornok volt!

Mirföl lenne a nettód 8,50? A nettód az adócsoportodtól függ! Ez képzeletbeli 8,50€ "minimálbér" amúgy is bruttó!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 1 hónapja #38775 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Szabadságmegváltás

Deco úr:

"Nálunk sem adnak semmilyen pótlékot sőt túlórát sem fizetnek."

Ja, de te nem is hétfötöl-vasárnapig fix éjszakai müszakban dolgozol, plusz még hétvégén nappal is. Túlóra: nagyon sokfelé van pl. a termelésben/szerelöiparban óraalapú elszámolás (azaz nem havi fix), ahol bizony minden egyes (túl)órát kifizetnek. Persze az ilyen helyeken nem saját döntésed, hogy "ma maradok még két órát, mert az jó nekem", hanem az elvégzendö munka, és/vagy a fönök elrendelése szerint tart a munkaidö. Úgyhogy nem kéne állandóan ezt a "nálunk sem fizetnek, akkor hogy képzeled, hogy neked jár" alapú szövegeket mantrázni folyamatosan.

Egyébként tök mindegy, hogy nálatok/nálunk/stb. hogy van. Ha a szerzödés úgy rendelkezik, ill. mivel ez esetben olyan ugye nincs, akkor az ágazati Tarifvertrag a mérvadó a bíróság elött is. Nem tudni ugyan, hogy pétgön melyik tartományban van (ugyanis külön-külön tartományokra lebontott Tarifvertrag-ok vannak , ld. BDSW) Egy-kettöbe belenéztem, éjszakai/hétvégi pótlékot pl. a berliniben láttam konkrétan: 10% éjszakai, 25% vasárnapi és 50% ünnepnapi pótlék szerepel benne. Az is feltünt viszont, hogy a tarifliche Minimallohn több tartományban már korábban is többnyire bruttó 8- 8,50/óra körül volt. Jellemzöen 26 nap/év szintröl indul a szabi, viszont a havi 260 órás munkaidö is még Regelarbeitszeit-nek számít (!) pl. NRW-ben.
Szóval ha pétgön beszerzi a tartomány szerinti érvényes ágazati Tarifvertragot (részletes/teljes változat letöltése jellemzöen fizetös, vagy szakszervezeti tagsághoz kötött), akkor nagyjából kiszámolhatja, hogy mire számíthat.

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 1 hónapja #38777 Írta: pétgön
pétgön válaszolt a következő témában: Szabadságmegváltás

Tisztelt Deco Ur!

Azert jegyeztem meg azt, hogy kedvezo ha, nincs szerzodesem leirva mert az Ugyvedem meglatasa szerint es ahogy Gejza Ur is mondja, mivel irasos szerzodesem njncs emiatt a mindenkori nemet munkajog vonatkozik ram is persze doglalkozas szerint. Es ez azert jo, mert a szerzodesben meg hatarozhatjak, hogy tulora nem jar vagy milyen potlekok nem jarnak, ebben az esetben egyertelmu, hogy arra jogot sem formalhat.

A brutto fizetesre azert ugy reagaltam mert nem tudtam , hogy az az osszeg az brutto vagy netto.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!