Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Több
12 éve 8 hónapja - 12 éve 8 hónapja #6754 Írta: vargagergely
vargagergely válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Sziasztok!
Még én is csak tapogatózok és illetve olvasom az általatok leírt tapasztalatokat, remélem ez is segít, feltéve ha ez az infó helyes;) Szval kérlek titeket, kint élőket, mondjatok erre feketét, vagy fehéret:D


Németország

A munkavállalónak akkor van jó esélye egy meghirdetett állás elnyerésére, ha a munkavégzéshez elegendő nyelvtudással és szakképzettséggel valamint szakmai gyakorlattal rendelkezik.
Munkavállalási engedély és a regisztrációs kötelezettség már nem szükséges, teljesen szabad a hozzáférés a német munkaerőpiachoz.
A vállalatok által meghirdetett, betöltendő álláshelyeket Németországban a Bundesagentur für Arbeit hivatalai ingyenesen hozzáférhetővé teszik (www.arbeitsagentur.de).
Az EURES-hálózat (www.eures.europa.eu) a külföldi munkaügyi szervezetekkel együttműködik, állásbörzéket rendez bel- és külföldön egyaránt.

Az új német idegenrendészeti törvény értelmében az EU tagországok állampolgárainak nem szükséges tartózkodási engedélyt kérniük Németországban. A hosszabb időtartamú (három hónapot meghaladó) tartózkodás esetén a szabad mozgásra jogosult EU-állampolgárok hivatalos igazolást kapnak a tartózkodási jogról (Freizügigkeitsbescheinigung). Az EU-polgárok – csakúgy, mint a németek – azon szövetségi tartomány lakcímbejelentési előírásainak megfelelően jelentkeznek az adott lakcímbejelentő hatóságnál (általában Rathaus), amely tartományban lakást találtak. A korlátlan tartózkodásról szóló igazolást (Freizügigkeitsbescheinigung) a lakcímbejelentő hatóságnál lehet kikérni. Ezen igazolással rendelkező EU-állampolgárok azon családtagjainak, akik nem rendelkeznek valamelyik EU-tagország állampolgárságával, továbbra is szükségük van EU-tartózkodási engedélyre.

Németországban nincs központilag megállapított minimálbér, azonban esetleges bérjegyzékkel, bruttó-nettó kalkulátorral találkozhatunk az interneten (pl www.lohnspiegel.de, www.spiegel.de/wirtschaft/service/0,1518,223811,00.html). A legtöbb ágazatban és szakmában a munkaadó és munkavállaló a kollektív szerződés alapján (Tarifvertrag) egyezik meg a fizetésről és egyéb feltételekről. A munkaviszony megszűnése esetén a munkáltató igazolást ad a foglalkoztatás időtartamáról, a fizetett munkabérről és a munkaviszony megszűnésének okáról. A kiadott adatlapon a befizetett adók és tb-járulékok is szerepelnek.

Álláskeresés céljából érdemes tanulmányozni álláskereséssel foglalkozó internetes oldalakat és álláshirdetéseket tartalmazó újságokat. A legnagyobb, állásajánlatokat tartalmazó adatbázissal a német munkaügyi szervezet rendelkezik, a munkáltatók által bejelentett állások a szervezet portálján (www.arbeitsagentur.de) megtalálhatók, de a munkaügyi szervezet tartományi munkatársai mellett a ZAV is az érdeklődők rendelkezésére áll.
A különböző napilapokban is lehet állások után böngészni, a legfontosabbak (Die Welt, Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine Zeitung) mellett a Handelsblatt is alkalmas eszköze az álláskeresésnek, illetve a VDI-Nachrichten, a Computerwoche, valamint a Markt und Technik című szaklapok kínálnak állásokat.

Társadalombiztosítás
A munkába állást követően a munkáltató köteles a munkavállalót a társadalombiztosítási intézményekhez bejelenteni. A munkavállaló regisztrációs számot kap, amely alapján a társadalombiztosító nyilvántartja a biztosítási időszakokat és a fizetéseket. A társadalombiztosítási járulék összegének fele a munkavállalót, másik fele pedig a munkaadót terheli. A munkavállaló részét bruttó béréből visszatartják, és a munkaadó által fizetett járulékkal együtt továbbítják a biztosítóhoz. A munkavállalónak a következő társadalombiztosítási járulékokat kell befizetnie: egészségbiztosítás, munkanélküli biztosítás, nyugdíjbiztosítás és ápolásbiztosítás. A betegbiztosítást a munkáltató és a munkavállaló közösen fizeti. A munkavállalók különböző kötelező betegbiztosítók közül választhatnak. A munkavállalót a munkaadó jelenti be az általa választott kötelező betegbiztosítónál. Az egészségbiztosítási járulék 2009. július. 01-jétől egységesen minden kötelező betegbiztosítónál 14 % + tagsági járulék 0,9 %.
Németországban a nyugdíjkorhatár egységesen 65 év.
Munkanélküli ellátásra Németországban az jogosult, aki a munkanélkülivé válást megelőző két évben legalább 12 hónap biztosított munkaviszonnyal rendelkezik. A Németországban történt munkavállalás és tartózkodás tényét igazolni kell. Amennyiben valaki nem rendelkezik a szükséges biztosítási idővel, úgy – bizonyos feltételek mellett – a más tagállamokban szerzett biztosítási jogviszonyai is beszámításra kerülhetnek. A német előírások alapján elbocsátás esetén a munkavállaló 3 hónappal az utolsó munkában töltött napot megelőzően köteles a német munkaügyi központnál (Agentur für Arbeit) munkakeresőként bejelentkezni. Így biztosított a munkaközvetítésre/munkanélküli ellátásra való jogosultsága.

Az uniós országokból érkező turisták sürgősségi egészségügyi ellátásra való jogosultságát az EU egyes tagállamaiban az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EU Kártya) biztosítja. Az EU Kártyát a magyarországi lakóhely szerint illetékes regionális egészségbiztosítási pénztár állítja ki, érvényességi ideje 3 év.

Adózás
Németországban a munkavállalónak a munka megkezdésekor adókártyát (Lohnsteuerkarte) kell igényelnie az adóhivatalnál (Finanzamt). Az adókártyát évente postán küldi meg az adóhivatal a munkavállaló részére. A munkáltató által a fizetésből levont személyi jövedelemadó összege a munkavállaló személyi jövedelemadójának előlegét képezi.
Az adózásra kötelezettek körét az adózásról szóló törvény határozza meg (§149 Abgabe der Steuererklärungen). Azoknak a személyeknek, akiknek adóbevallást kell készíteniük, az adóévet követő év május 31-ig kell benyújtaniuk azt. Az adóév január 1-jétől december 31-ig tart.
Németországban progresszív adózási rendszer van érvényben. Ennek lényege, hogy a magasabb jövedelemmel rendelkezők magasabb adót fizetnek. Az adózás mértéke attól is függ, hogy az adóalany melyik adókategóriába tartozik. Az adókategóriák (Németországban 6 adókategória létezik) figyelembe veszik az adóalany családi állapotát és más tényezőket is. A teljes levonások a fizetés kb. 40 %-át teszik ki.
Németország és Magyarország között egyezmény (1979. évi 27. törvényerejű rendelet) van érvényben a kettős adóztatás elkerüléséről, amely alapján a megszerzett jövedelem csak az egyik tagállamban adózik. A munkavégzés helye szerinti tagállamban adózik a nem önálló munkáért kapott fizetés vagy más hasonló térítés, ha
– a munkavégzés időtartama meghaladja a 183 napot, vagy
– a munkavégzés időtartama kevesebb ugyan, mint 183 nap, de a fizetést a munkavégzés helye szerint illetőséggel bíró munkáltató vagy annak telephelye biztosítja.

Fontos tudni, hogy a munkaadó a munkába álláskor köteles bejelenteni az új munkavállalót az illetékes szerveknél. Ehhez szükséges, hogy a munkavállaló az adott hónap közepéig bemutassa a munkaadónak a lakcímbejelentő papírt, az adókártyát, egy német bankszámlaszámot, valamint a betegbiztosítási tagságról és szociális igazolványról (ún. Sozialversicherungsausweis) szóló igazolást (kb. 8 hét múlva küldik postán, így érdemes a biztosító cégtől faxon előzetes igazolást kérni a tagságról). Előfordulhat, hogy a felsoroltak hiányában a munkaadó az első hónap végén nem tudja kifizetni a munkavállalónak járó bért.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: bnemonika

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 8 hónapja - 12 éve 7 hónapja #6756 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

andrea77 írta: Sziasztok! Megosztanám a mi kálváriánkat is. Szóval otthon mindent megkérdeztem, apeh, tb, minden nyomtatványt megkaptam.Két dolog van, ha itt alkalmazott leszel, semmi gond, kitöltöd a tb-től kapott nyomtatványt, ha már van betegbiztosításod, mindent lefénymásolsz,magyar tb kártya, német és eu kártya, plusz még 106-os nyomtatvány a német biztosítótól, hazaküldöd Magyarországra, a tb-nek, és otthon is ellátnak ingyen. Persze csak ha nem telik el 45 nap az otthoni és itteni alkalmazotti viszony között. Meg itt azt mondták nekünk, nem kell 106-os nyomtatvány, de otthon kérik. A másik dolog, ha otthon magad után fizetted a biztosítást, akkor kérjél 104-es nyomtatványt a tb-nél, ugyanis a német biztosító kéri!!!!!! Nagyon fontos!!!! A párom itt egyéni vállalkozó, otthon fizette a kötelező 5100 ft-ot, itt kérték az igazolást,ami persze gondot okozott otthon, nem tudták a német papírt kitölteni,két hétbe telt, mire kaptunk egy magyarul kitöltött papírt, de itt megértették. És visszakapunk egy hónap pénzt, mert otthon is kifizettük már a májusit, meg itt is. Szóval nem egyszerű, de ha alkalmazott leszel, akkor könnyebb.Itt autómatikusan olyan kártyát kapsz, ami kétoldalú, német az egyik eu-s a másik oldal. Itt azt mondják ez elég otthon, de a tb kéri a 106-os nyomtatványt, hogy elláson a háziorvos otthon, szóval nem tudom. Remélem sikerült valamit segíteni, szép napot!


Ne haragudj de ezt én nem értettem! Elöször is itt nincs TB, mert itt a betegbitositás és a nyugdijjárulék külön van! Másodszor, ha itt van betegbiztositásod akkor az otthon is érvényes és nem kell semmit fizetned. Bejelentési kötelezettséged sincs. A nyugdíjad késöbb az itteni és az otthoni részekböl fog összetevödni. Semmilyen nyomtatványom nem volt soha, de egy napra sem szünetelt a jogfolytonosság!


(Nekem meg van már minden irásban. Otthonról is mindent megküldtek. Nincs kettös fizetési kötelezettség sem a betegbiztositónál sem a nyugdijjáruléknál! Természetesen dupla nyugdij sem lesz, és mindkét ország a saját részét fogja fizetni!)

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 7 hónapja #7077 Írta: Perszike
Perszike válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Sziasztok!
Szeretném kérni a segítségeteket,helyreigazításotokat,mivel a mi esetünk igen egyedi ,szorít az idő is :unsure:
Szóval röviden.
Párom itt Mo.on jelenleg álláskeresői járadékon van.
De 5 nap múlva szombaton utazik ki Németországba.
Ott azonnal (hétfőn) bejelentkezik a baránaink lakásába és már kezdi is a probajobot.Remélhetőleg pár nap múlva már be is jelentik.
Kérdezném,hogy előtte menjen e be a munkanélküli hivatalba(itt mo.on),vagy esetleg ha már kint bejelentették csak akkor jelezzük,hogy már van munkája?
Így kell e a tb-nél,APEH-nél bármit is bejelentenünk,hogy álláskeresésin van,vagy azt majd az álláskeresői járadék megszűnésekor,vagy akkor sem?:silly:
Ha kimegy hétfőn nyit ott bankszámlát,de adókártyát kell e igényelnie előre,vagy csak ha már lesz bejelentett állása?
Biztosítót kell e keresnie mielőtt munkába áll,vagy az is ráér melókezdésig?
1000 és 1 bocsánat,már hónapok óta olvasok itt de sokszor kínai :whistle: és még azt hittük lesz némi időnk,de kicsit korábbira jött a kiuatazás :S
Én nagy lükeségem,hogy jobbára a gyerekekkel,lakással,bútorokkal :whistle: kapcsolatos dolgokat olvasgattam és a lényegre meg nem figyeltem eléggé :(
Kérlek szépen titeket,ha valaki tud segítsen!

Köszönettel:Perszike :kiss:

Perszike

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Maya
  • Maya profilkép
  • Nem elérhető
  • Elite Member
  • Elite Member
  • "A kerekerdő szélén őrzöm a szivárványt"
Több
12 éve 7 hónapja #7078 Írta: Maya
Maya válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Sok szerencsét kívánok nektek!
Válaszolni sajnos nem tudok kérdéseidre.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 7 hónapja #7080 Írta: Perszike
Perszike válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Köszi szépen :):laugh:

Perszike

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 7 hónapja #7081 Írta: skolik
skolik válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Szia!
Ha már kint lesz bejelentett munkája, akkor írjon egy email-t, hogy kéri a járulék folyósításának törlését.
Aztán amikor legközelebb hazajön akkor be is kell menni a hivatalba.
Legalábbis nekem ezt mondták. Én is kapom a járulékot és egy hét múlva költözöm:-)
Szerintem semmit nem kell csinálni, mert nekem nem mondták a munkaügyiben.
Sajnos a többi kérdésre én sem tudom a választ.
Viszont itt elhangzott a napokban, hogy be kell jelenteni azt, hogy 3 hónapnál hosszabb időre külföldre költözik!
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Perszike

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!