Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

  • Freya
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 8 hónapja #6555 Írta: Freya
Freya válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Sziasztok!

Akkor ezek alapján:
első körben még mielőtt kimegyek menjek be okmányirodába, bejelenteni, hogy ideiglenesen kint leszek.
2. körben ha már kint vagyok és van biztosításom akkor az oepnak és apehnak kell küldenem egy formanyomtatványt postán? és ezzel el van intézve? az oepes nyomtatványt néztem és ott az a kérdés, hogy alkalmazott vagy vállalkozó...mi van ha én egyből kezdek fizetni biztosítást magamnak még mielőtt munkát kapok? mindegy, szerintem úgyis megvárom. illetve apehnak a nyomtatványát hogy hívják azon kívül, hogy 11T1011.

Most annyira bonyolultnak tűnik az egész, már most elfáradtam :)

illetve nekem kell az oepnek a nyomtatványt küldeni? mert már olyasmit is olvastam, hogy a kinti biztosító küldi.. :/

azt hiszem, jobb lesz ha megkérdem őket, nehogy kötekedjenek, hogy pontosan mi a menet.
és mi van akkor ha itthon 2 hónapig nem fizettem tb-t? :blush:

köszönöm

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Freya
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 8 hónapja #6556 Írta: Freya
Freya válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

EU-s tb mindenképp kell vagy csak azért kéne, mert hátha beteg leszek vagy valami bajom lesz mielőtt még kint megkapom a biztim?

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 8 hónapja - 12 éve 8 hónapja #6575 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Freya írta: Sziasztok!
Akkor ezek alapján:
első körben még mielőtt kimegyek menjek be okmányirodába, bejelenteni, hogy ideiglenesen kint leszek.
2. körben ha már kint vagyok és van biztosításom akkor az oepnak és apehnak kell küldenem egy formanyomtatványt postán? és ezzel el van intézve? az oepes nyomtatványt néztem és ott az a kérdés, hogy alkalmazott vagy vállalkozó...mi van ha én egyből kezdek fizetni biztosítást magamnak még mielőtt munkát kapok? mindegy, szerintem úgyis megvárom. illetve apehnak a nyomtatványát hogy hívják azon kívül, hogy 11T1011.
Most annyira bonyolultnak tűnik az egész, már most elfáradtam :)
illetve nekem kell az oepnek a nyomtatványt küldeni? mert már olyasmit is olvastam, hogy a kinti biztosító küldi.. :/
azt hiszem, jobb lesz ha megkérdem őket, nehogy kötekedjenek, hogy pontosan mi a menet.
és mi van akkor ha itthon 2 hónapig nem fizettem tb-t? :blush:
köszönöm


Sok dologban tévesek az információid! Elöször is senkinek semmi köze ahoz, hogy mikor és melyik országba távozol otthonról! Még csak engedély sem kell! Másodszor, megtarthatod a lakásod/házad, vagy a bérleményed s az állandó bejelentödet.(Ha akarod) Harmadszor, Németországban nincsen TB. Itt külön van a betebiztositás és a nyugdijjárulék! Ha kijössz akkor neked elöször "turista" státuszod van 3 hónapig illetve addig amig nincs valamilyen bejelentöd, munkád, biztositásod, stb.
A legjobb ha megszerzed a külföldi beteg/balesetbiztositásra azt a nyomtatványt (EU xxx?) ez érvényes addig amig nem lesz valamid! Az otthoni hivatalok csak kasziroznak, de semmi közük ahoz, hogy Te hol keresel magadnak lakást vagy munkát! Ha itt kint van munkád, akkor az otthoni TB-t ne fizesd! EU-n belül nem kell duplán fizetned! Egyszerüen jelentsd be hogy X datumtól itt, Németországban vagy biztositva! Kész!

(Ök vannak értünk nem mi értük!!)

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Freya

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 8 hónapja #6578 Írta: Lizy007
Lizy007 válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Annyit azért hozzátennék ehhez az info-hoz (mivel Decotext régóta él Mo-on kívül, nem tudhat minden naprakész infot, gondoltam kiegészítem a legfrisebbel). Ahhoz, hogy hol élsz, valóban senkinek semmi köze. De: mindenképpen érdemes bejelenteni a helyileg illetékes okmányirodában, hogy ideiglenesen külföldön tartózkodsz, mert ez esetben pl. ha kapsz valamilyen hivatalos levelet vagy megkeresést (tértivevényes küldemény, apeh, tb, stb), akkor mivel Te hivatalosan bejelentetted, hogy külföldön tartózkodsz, kvázi nem vagy elérhető a magyaroszági lakcímeden, akkor nem marasztalhatnak el azért, ha nem veszed át a levelet, vagy nem jelensz meg egy megadott időpontban, stb. Ellenkező esetben a hivatalos szerv, akitől mondjuk a levél jött, 2x megkísérli kézbesíteni a tértivevényes küldeményt, ha pedig nem veszed át, akkor átvettnek tekintik és pl. megbüntethetnek ha nem mész el egy időpontra, ha behívnak egy bevallással kapcsolatban hiánypótlásra, vagy adó ügyben, vagy bíróságon tanúskodni vagy hasonló. Hát többek között ezért érdemes bejelenteni, hogy külföldre távozol. Senki nem fog lakcímet kérni de még csak a várost sem, és ha még az országot se akarod megadni, akkor mondd azt, hogy hát, még nem tudom, valahol az eu-n belül.... Ez az ügyintézés ingyenes, és amikor hazajössz (ha hazajössz) ugyanilyen 5 perces procedúrával vissza tudod jelenteni magad az állandó lakcímedre. És a rémhírekkel ellentétben nem vesznek el semmit tőled, sem személyit, sem lakcímkártyát, szóval nem csorbulnak a magyarországi jogaid semmiben!
Ami a TB-t illeti, valóban érdemes itthon kiváltani az EU-s kártyát, ami 3 hónapig érvényes külföldön, de csak sürgősségi ellátásra. Azt mindig az orvos dönti el, hogy mit ítél meg sürgősséginek, aztán szerencsés esetben ezt a magyar TB el is fogadja. Ha viszont kint állandó lakcímmel rendelkezel, vagyis bejelented magad a Bürgeramt-nál, attól fogva nem érvényes a magyar TB (akár van kint munkahelyed, akár nincs)! Csak azért mondom, mert pont most érdeklődtem utána, nehogy valaki belefusson abba, hogy erre számít, aztán utólag jön a számla, hogy fizessen az ellátásért mert nem volt már jogusult annak az igénybevételére.
Hát ennyit tudtam hozzátenni, remélem segít. Sok sikert!
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Freya, Perszike

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 8 hónapja #6580 Írta: andrea77
andrea77 válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Sziasztok! Megosztanám a mi kálváriánkat is. Szóval otthon mindent megkérdeztem, apeh, tb, minden nyomtatványt megkaptam.Két dolog van, ha itt alkalmazott leszel, semmi gond, kitöltöd a tb-től kapott nyomtatványt, ha már van betegbiztosításod, mindent lefénymásolsz,magyar tb kártya, német és eu kártya, plusz még 106-os nyomtatvány a német biztosítótól, hazaküldöd Magyarországra, a tb-nek, és otthon is ellátnak ingyen. Persze csak ha nem telik el 45 nap az otthoni és itteni alkalmazotti viszony között. Meg itt azt mondták nekünk, nem kell 106-os nyomtatvány, de otthon kérik. A másik dolog, ha otthon magad után fizetted a biztosítást, akkor kérjél 104-es nyomtatványt a tb-nél, ugyanis a német biztosító kéri!!!!!! Nagyon fontos!!!! A párom itt egyéni vállalkozó, otthon fizette a kötelező 5100 ft-ot, itt kérték az igazolást,ami persze gondot okozott otthon, nem tudták a német papírt kitölteni,két hétbe telt, mire kaptunk egy magyarul kitöltött papírt, de itt megértették. És visszakapunk egy hónap pénzt, mert otthon is kifizettük már a májusit, meg itt is. Szóval nem egyszerű, de ha alkalmazott leszel, akkor könnyebb.Itt autómatikusan olyan kártyát kapsz, ami kétoldalú, német az egyik eu-s a másik oldal. Itt azt mondják ez elég otthon, de a tb kéri a 106-os nyomtatványt, hogy elléson a háziorvos otthon, szóval nem tudom.Remélem sikerült valamit segíteni, szép napot!
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Freya

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Freya
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 8 hónapja #6588 Írta: Freya
Freya válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

köszi a válaszokat. :)

akkor mondanám, hogy nekem mit mondtak mikor felhívtam a tb-t.
1. még mielőtt kimegyek töltsem ki azt a nyomtatványt, hogy kimegyek és lesz biztosításom ott, hogy jelezzem, nem kell kitölteni hogy mikortól meg melyik biztosító, mert azt nem kötelező kitölteni...

2. az eu-s kártyát majd kint kell kiállítaniuk nekem.

3. illetve hogy menjek el apeh-hoz is

mindenki kicsit más mond...így elég nehéz :S


az okmányirodába tuti elmegyek majd, mert az tényleg semmibe nem kerül.
én szeptember 9.-én megyek ki, be leszek jelentve lakcímre,elintézem adókártyát, keresek biztosítót és reményeim szerint már októberben lesz valami munkám. október 5.-én megyek mekihez interjúra, de addig is keresni fogok, hátha összejön előbb valami. szóval nálam ez a helyzet jelenleg.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!