Németországi munka

  • helga1000
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 7 hónapja #1546 Írta: helga1000
helga1000 válaszolt a következő témában: Németországi munka

Kedves Kalocsa!

Tkp. valóban villanyszerelö (bár szó szerint beépítöt jelent), csakúgy mint az Elektromonteur vagy az Elektriker (és több szakiránya is van, olvasd el a kapcsolódó wiki cikket, alul a 2003-as dátum után), söt hogy teljes legyen a zürzavar van Fachkraft für Elektrotechnik is. De ha pld. a munkaadó egy Kundendienst für Elektrogeräte (Einbau), akkor pont arról a munkáról lehet szó (esetleg még szervíz) szó, amiröl beszélünk. Viszont a rossz hír (bár ezt nem tudom biztosan, de nagy az esély rá), hogy valószínüleg kell hozzá valamilyen végzettség (ha jól értettem nincs villanyszerelö képzettséged), tán elég egy tanfolyam a HWK-nál, amihez persze nem ártana németül érteni, de lehet - az esetedben - erre nincs szükség.

A szervíz nem rossz ötlet, ha értesz hozzá. Akár holnap nyithatnál egyet vállakozóként, üdítö változatosság lenne, ha valaki normális áron és becsületesen javítana... Elvileg mestervizsga kell az önállósághoz, de a helyedben megkérdezném pld. Magyar-Német Ipari és Ker. Kamarát, hogy a te végzettséged is elfogadható-e vagy megkérdezed az ismerösöket, akik ilyesmihez értenek.

A magyar brigád a közérzetedet nyilván kedvezöen befolyásolná, a nyelvtanulás szempontjából triplaplusz rossz. Nem véletlen, hogy a maguk között éldegélö törökök közül sokan pocsékul beszélnek németül, olyannyira, hogy sokszor a már itt született és iskolázott gyerekeik is majdnem törik a nyelvet, de mindenesetre roppant igénytelen a kifejezésmódjuk.

A májusi dátumot pedig azért várják annyian, mert akkortól nincs szükség munkavállalási engedélyre, a hazai munkaerövel megegyezö feltélekkel lehet dolgozni.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 6 hónapja #1547 Írta: Roxa
Roxa válaszolt a következő témában: Németországi munka

Sziasztok!
Csak Helga kételyeit szeretném megerősíteni azzal kapcsolatban, hogy kell-e végzettség. Igen kell. Ergo, ha villanyt szerelni szeretne valaki, akkor biza villanyszerelő szakmunkás kell legyen. Hogy a tanfolyam elég-e..erre meg én nem tudok válaszolni:)

Mondd meg az igazat, úgysem hiszik el!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 6 hónapja #1548 Írta: Kalocsa31
Kalocsa31 válaszolt a következő témában: Németországi munka

Kedves Roxa!

Köszönöm a választ. Létezik tanfolyam is, és létezik valamiféle szakmunkásképzés is? Gondolom akinek van jelentős villamos előképzettsége, annak időben kevesebb lenne a bizonyítvány megszerzése. Ez vonatkozhat Magyarországra és Németországra is. Ennek nem jártam még utána. Viszont azt látom, hogy sok esetben többéves szakmai gyakorlatot is kérnek. Azt pedig időben mérik. Bizonyos mértékben egyet is tudok érteni vele, mert tapasztaltnak kell lenni az éppen használatos anyagok és szerszámok világában és kellő sebességgel kell dolgozni. Igaz a több év azért kicsit soknak tűnik, legyen az akár más szakma is.

Kalocsa31

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 6 hónapja #1549 Írta: Kalocsa31
Kalocsa31 válaszolt a következő témában: Németországi munka

Kedves Helga!

Valóban nincs villanyszerelő végzettségem, hanem csak egyetemi végzettséggel rendelkező villamosmérnök vagyok. E téren a szakma nagyon sokirányú és könnyen lehet, hogy adott illető más területhez alig tud hozzászólni. Már felvetődött bennem párszor /figyelembevéve a nyelvtudásom szintjét is / mennyivel vagyok jobb helyzetben, mintha egyszerűen mondjuk csak 8 általános végzettséggel rendelkeznék. Azért talán mégis, csak a rengeteg álláslehetőség közül meg kellene találni azt az egyet ami nálam bejöhet. Ez viszont jelentős idő és szerencse is. Egy villanyszerelő vagy egy szakács -és sorolhatnám sokáig- szerencsésebb helyzetben van, mert gyorsabban feltalálhatja magát új környezetében.
A szerviztevékenységgel kapcsolatban Németországban is felmerülnek az említett problémák? Még csak elméleti kérdés részemről, de olyan egyszerű és kockázatmentes egy vállakozás nyitása odakinn? Milyen anyagi feltételek kellenek hozzá? Ha lehetőség adódna, én inkább csatlakoznék egy adott kollektívába. A Magyar-Német Ipari és Ker. Kamara hol lelhető fel, és azon belül melyik osztályhoz, stb. érdemes fordulni?
Az esetleges magyar brigád ötlete azért merült fel bennem, mert annak idején diákkoromban így dolgoztam egy Berlin melletti termelőszövetkezetben és a jelenlegi tudásom nem jelentéktelen része / az a kevés / abból az időből maradt. A különbség az említett népcsoporttal szemben az igényben volt és van is. Nekem, -ahogy írtam is- feltett szándékom a nyelvtanulás. Például munkaidő után nyelvtanfolyamon. A hétköznapi élet is részben a nyelvtanulásé lenne. Itthon is azzal küzdök, hogy heti kétszer két óra és a házi feladat megoldása, meg esetleg valami más egyéb és elmúlt az idő. Kicsit az úszástanuláshoz tudnám hasonlítani a helyzetet. Nem biztos, hogy az jár jól, akit mindjár az elején bedobják a mélyvízbe és aztán majdcsak lesz valahogy.
A májusi dátummal kapcsolatban annyi elnne még a kérdésem, hogy ha azt követően keres valaki munkát, akkor csak megtudják/ meghallják, hogy honnan jött, ami természetes is. Utána pedig eldöntik, hogy a több jelentkező közül ki lesz a nyerő. A törvény meg marad törvénynek.

Köszönettel: Kalocsa31

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • helga1000
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 6 hónapja #1553 Írta: helga1000
helga1000 válaszolt a következő témában: Németországi munka

Köszi a kiegészítést, ehhez én tényleg csak elméleti szinten értek. De van valami Handwerkskammer v. Innung tanfolyam (hogy hol és mennyiért nem tudom) ahol kaphatsz papírt arról, hogy Elektrotechnisch unterwiesene Person vagy. Tehát ha pld. egy konyhákat beépítö cégnél dolgozol asztalosként, akkor ez elég lehet, hogy bedugd a gyári dugót a már meglevö aljzatba, a vezeték áthelyezésére nyilván nem.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • helga1000
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 6 hónapja #1554 Írta: helga1000
helga1000 válaszolt a következő témában: Németországi munka

Szia Kalocsa!

A google a barátod, Budapesten csücsülnek, válaszd ki a kapcsolat rovatból aki szerinted tudhatja :-).

Igen, vállalkozni könnyü, 20-25 EUR-ért bejelented a vállalkozást (ha nem kell hozzá szakmai kvalifikációt v. egyebet igazolni) és kb. kezdheted. Persze kell könyvelö, esetleg meg kell küzdeni az Ordnungsamt-tal, meg 1000 kisebb dolog is felmerülhet, de meglehetösen vállakozóbarát a mindennapokban.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!