Magyar rendszámmal Németországban

  • Gabóca
  • Gabóca profilkép
  • Nem elérhető
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Légy önmagad, mindenki más már úgyis foglalt!
Több
10 éve 4 napja #36226 Írta: Gabóca
Gabóca válaszolt a következő témában: Magyar rendszámmal Németországban

Nos, ott tartok, hogy három különböző tartományban székelő adótanácsadóval vettem fel a kapcsolatot. Az egyikük, aki több mint 24 éve a Müncheni Kamara adótanácsadója, tehát valószínűleg nem mond blődséget, pláne nem írásban.
"Senki nem kötelezheti Önt a német rendszámra való cserére. Ha bemegy az adóhivatalba és a súlyadót megfizeti, akkor teljesen jogosan használhatja a magyar rendszámú autót Németországban."
Kértem, hogy ezt juttassa el írásban (ne csak e-mailen keresztül nekem), amit készséggel meg is ígért.
Csütörtökön pedig bemegyünk a Finanzamt-hoz, és a Zulassungstelle-be is.
Egyébként most jelent meg a helyi újságban pont, hogy megállítottak egy magyar rendszámú autót, amelynek gazdája már évek óta itt él, és még mindig nem fizette be az adót a kocsija után. Tehát nem arról volt szó az újságban, hogy még mindig nincs német rendszáma!!!!
És itt a másik adótanácsadótól a válasz:
Jogszabályi félreértelmezés lehet a háttérben. Az EU-s jogszabályok és német törvények szerint nem az autó honosítására kötelezik Önt, hanem az autó regisztrálására, ami két külön eljárást takar. Természetesen tehet német rendszámot az autójára, de ez opcionális, tehát csak egy lehetőség. Az Ön esetében, mivel hitel van az autón, nem is tudná ezt kivitelezni. Viszont törvényi előírás, hogy 6 hónapon belül a helyileg illetékes adóhivatalnál a súlyadót be kell fizetnie a magyar rendszámú autója után. Ezzel mentesül minden lehetséges szankció alól Németország területén, mivel jogszerűen használja magyar rendszámú autóját.
Szóval eddig úgy tűnik, hogy megtarthatom a hiteles kocsit, csak itt a súlyadót kell megfizetnem. A továbbiakról még majd beszámolok.

A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, kisne, jotty75, gábsül

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 4 napja #36227 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Magyar rendszámmal Németországban

A két adótanácsadó mond valamit, de ne felejtsük el, hogy ezek a szakemberek az ADÓJOG oldaláról közelítik meg a dolgot. Én is beidéznék ezzel kapcsolatban egy szuper összefoglalót:

Zum Steuerrecht

Nach § 1 Abs. 1 Nr. 2 KraftStG unterliegt das Halten ausländischer Fahrzeuge zum Verkehr auf öffentlichen Straßen grundsätzlich der Kraftfahrzeugsteuer, solange sich die Fahrzeuge im Inland befinden. Ausgenommen von dieser Regelung sind ausschließlich für den Güterkraftverkehr bestimmte Kraftfahrzeuge und Fahrzeugkombinationen mit einem verkehrsrechtlich zulässigen Gesamtgewicht von mindestens 12 t, die nach der Richtlinie 1999/62/EG in einem anderen Mitgliedsstaat der Europäischen Gemeinschaft zugelassen sind.

Zusätzlich kommen für ausländische Fahrzeuge weitreichende Steuerbefreiungsvorschriften wie § 3 Nr. 13 KraftStG, Doppelbesteuerungsabkommen sowie das Genfer Abkommen vom 18.05.1956 in Betracht.

Die genannte Ausnahme von der Steuerpflicht sowie die einschlägigen Steuerbefreiungsvorschriften gelten jedoch nicht für die Fälle der widerrechtlichen Benutzung von Fahrzeugen (§ 1 Abs. 1 Nr. 2 Satz 2 i.V.m. § 1 Abs. 1 Nr. 3 KraftStG). Eine widerrechtliche Benutzung liegt nach § 2 Abs. 5 KraftStG vor, wenn ein Fahrzeug auf öffentlichen Straßen ohne die verkehrsrechtlich vorgeschriebene Zulassung benutzt wird.

Bei im Ausland zugelassenen Fahrzeugen liegt eine widerrechtliche Benutzung vor, sobald ein regelmäßiger Standort im Inland begründet wird. In diesem Fall wirkt sich die Befreiung des § 1 Abs. 1 IntKfzVO (seit 1.3.2007 ersetzt durch § 20 FZV) nicht mehr aus, die von einem vorübergehenden Gebrauch spricht. Die Begründung des regelmäßigen Standorts im Inland macht die verkehrsrechtlich vorgeschriebene Zulassung des Fahrzeugs erforderlich. Erfolgt diese nicht umgehend, ist der Tatbestand der widerrechtlichen Fahrzeugbenutzung erfüllt mit der Folge, dass Kraftfahrzeugsteuer zu bezahlen ist.

In diesem Zusammenhang ist ebenfalls noch § 3 Nr. 13 KraftStG von Bedeutung. Danach entfällt die Steuerbefreiung auch bei einem vorübergehenden Aufenthalt eines Fahrzeugs im Inland, wenn das Fahrzeug u.a. von Personen benutzt wird, die ihren gewöhnlichen Aufenthalt im Inland haben.

Auch in diesem Fall liegt eine rechtswidrige Benutzung des Fahrzeugs vor mit der Folge, dass eine Kfz-Steuerpflicht entsteht.

Von verschiedenen Finanzämtern wird nun jedoch u.a. unter Bezugnahme auf ein Urteil des EuGH vom 2.7.2002 (C-115/00) sowie des Finanzgerichts Münster vom 18.03.2003 (13 K 8355/97), bei dem es um die Besteuerung aufgrund widerrechtlicher Benutzung eines schweren Nutzfahrzeugs von mehr als 12 t gegangen ist, die Auffassung vertreten, dass eine Besteuerung von Fahrzeugen aus anderen Mitgliedsstaaten der Europäischen Gemeinschaft wegen widerrechtlicher Benutzung generell nicht mehr relevant sei und dass demnach bei Antreffen solcher Fahrzeuge kein Verstoß mehr gegen die einschlägigen Straf- und Bußgeldvorschriften der Abgabenordnung (Kfz-Steuer) vorlägen.

Ebből a szempontból, igen, az autón maradhat magyar rendszám, csak az illetékes adóhivatalnál kell kérelmezni a súlyadó megállapítását (KFZ-Steuer).

A másik nagy kérdés viszont a biztosítás, mert többek között emiatt a kis szösszenet miatt rohangálnak a külföldi rendszámú autók itt Németországban...
A következő felhasználók mondtak köszönetet: kisne, gejza, gábsül, Gabóca

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 3 napja #36228 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Magyar rendszámmal Németországban

Gabóca írta: Szóval eddig úgy tűnik, hogy megtarthatom a hiteles kocsit, csak itt a súlyadót kell megfizetnem. A továbbiakról még majd beszámolok.


Hát, érdekes fejlemények... Arra azért kíváncsi vagyok, hogy ki használta a "súlyadó" kifejezést, mert az magyar "találmány". A német megfelelöje a Kfz-Steuer, ami gépjármüadót jelent, és semmiféle súlyhoz nincs semmi köze. Függ attól, hogy benzines/dízel/elektromos autóról van-e szó, függ a motor nagyságától (cm³) és a környezetvédelmi besorolástól. Ha dízel autód van és történetesen nem német gyártmány, akkor ez utóbbinak a megállapítása már egy tortúra (de persze leküzdhetö) lesz. És hát nyugtával dícsérd a napot, mert ugye az adóhivatal a következö állomás. .. Arról nem is beszélve, hogy azért azt még hadd jegyezzem meg, hogy az adótanácsadók ilyen indokolása, hogy "senki sem kötelezhetö arra, hogy..." meg "jogszabályi félreértelmezés lehet..." nekem öszintén szólva nem megnyugtató. A "jó" válasz az lenne, hogy a gépjármüadóról szóló törvény "x" paragrafusának "y" pontja alapján az ön esetében ez így és így van...
A másik az, hogy itt nem rendszám kontra adó kérdésröl van szó. Nyilvánvalóan a német rendszám hozza magával a német adó megfizetését (és ne felejtsük: a német kötelezö biztosítást), fordítva ennek természetesen nem muszáj így lennie. Száz szónak is egy a vége: várjuk meg mit mond a Zulassungsstelle és a Finanzamt, ha szerencséd van, akkor legalább az a két válasz nem fog egymásnak ellentmondani. (A Zulassungsstellénél nálam a feleségem kocsijának átíratásánál rákérdeztek, hogy miért csak most jöttem az üggyel. Miután állítólag olyan "becsületes" képem van, simán lerendeztem a dolgot annyival, hogy az autót csak most hoztuk ki..... Persze x tartomány y hivatalát ismerve teljesen valószínü, hogy ugyanazt a kérdést nyolc helyen feltéve minimum 3 különbözö választ kapok. )
Ne haragudj, de nem a kákán is csomót keresni akaró ember vagyok, csak volt már némi tapasztalatom ilyen és hasonló ügyek elintézésében. Elég ha annyit mondok, hogy az ominózus autónk (dízel) szélvédöjén ott virít a zöld Fenstaubplakette, amit ugyannak a Zulassungsstellének az egyik ügyintézöje állított ki, ahol a másik hölgy megállapította, hogy az autó nem jogosult a zöld plakettre és az ennek megfelelö környezetvédelmi osztályba sorolta a kocsit ?? A két "akció" között volt három nap különbség, ennyi. Pechemre nem sokkal utána hoztak egy rendeletet, hogy ezentúl az esedékes TÜV vizsgáknál ellenörzik a plakett jogosságát (eddig, ha egyszer rákerült, akkor jó eséllyel az autóval együtt ment a roncstelepre a matrica is és közben a kutya nem foglalkozott vele, hogy az egyáltalán "járt-e" ), így legkésöbb másfél év múlva kiderül a turpisság, szerencsére a leghivatalosabb hivatal adta ki, úgyhogy én majd játszhatom a mit sem sejtö hülyét.....

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, Athena1985, Gabóca

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 3 napja #36229 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Magyar rendszámmal Németországban

Belekacsintottam a többi, nem adójogi törvénybe is és érdekes dolgokat találtam:

§ 20 Vorübergehende Teilnahme am Straßenverkehr im Inland
(1) In einem anderen Mitgliedstaat der Europäischen Union oder einem anderen Vertragsstaat des Abkommens über den Europäischen Wirtschaftsraum zugelassene Fahrzeuge dürfen vorübergehend am Verkehr im Inland teilnehmen, wenn für sie von einer zuständigen Stelle des anderen Mitgliedstaates oder des anderen Vertragsstaates eine gültige Zulassungsbescheinigung ausgestellt und im Inland kein regelmäßiger Standort begründet ist.

Szóval külföldi (EU-s) rendszámú autó IDEIGLENESEN (1 évig) részt vehet a német forgalomban, ha az autó üzembentartója nem letesít rendszeres lakhelyet Németországban... Ez a kivonat a Fahrzeug-Zulassungsverordnung-ból, azaz a járművek forgalombahelyezéséről szóló rendeletből.

Megy tovább a játék:)

Ugyanez áll a nemzetközi forgalombahelyezési tv-ben is:

"§ 1 IntVO
(1) Ausländische Kraftfahrzeuge und Kraftfahrzeuganhänger sind zum vorübergehenden
Verkehr im Inland zugelassen, wenn für sie von einer zuständigen Stelle ein gültiger

a) Internationaler Zulassungsschein nach Artikel 4 und Anlage B des Internationalen Abkommens über Kraftfahrzeugverkehr vom 24. April 1926 (RGBl 1930 II S 1234) oder
b) ausländischer Zulassungsschein ausgestellt und im Inland kein regelmäßiger Standort begründet ist."

Igen, elképzelhető, hogy az interpretációval van probléma, de egyenlőre nem született konkrét döntés arról, hogy egy külföldi rendszámú autót kell-e ténylegesen forgalomba helyeztetni Németországban, vagy csak a KFZ-Steuer-t kell megfizetni utána. Mindenesetre érdekes támpontot ad az pénzügyi bíróság döntése: FG Hamburg 14.4.2011, 2 K 246/10, ami abban a témában hozott ítéletet, hogy a lengyel rendszámmal furikázó alperesnek meg kell-e fizetnie visszamenőleg a KFZ-Steuer-t vagy sem.

A döntés egyértelmű volt, ezzel a kijelentéssel alátámasztva:

"Ein ausländischer PKW unterliegt der deutschen Kraftfahrzeugsteuer, wenn der Halter seinen Wohnsitz in Deutschland hat und das Auto ihm zur Nutzung zur Verfügung steht. Die Steuerbefreiung nach § 3 Nr. 13 KraftStG entfällt, wenn das Fahrzeug von Personen benutzt wird, die ihren Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Inland haben."

Ezek után már csak az a kérdés, hogy ha bemegyünk az adóhivatalhoz és lobogtatunk egy nem német forgalmit, hogyan reagál majd az ügyintéző, mert lehet, hogy ők is úgy értelmezik a jogszabályt, ahogy sokan mások: rendszeres lakhely létesítése Németországban = autót Németországban kell forgalomba helyeztetni...
Most adtam én is a szarnak egy nagy pofont, mert előrébb nem tudtam vinni érdemben az ügyet, de legalább vannak hivatalos infók a bizonytalanságról:)
A következő felhasználók mondtak köszönetet: gejza, gábsül, Gabóca

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 3 napja #36230 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Magyar rendszámmal Németországban

Amikor írtam az enyémet, még nem volt itt Athena1985 hozzászólása. Na ezt emlegettem azokkal az adótanácsadókkal kapcsolatban, ez egy korrekt válasz és állásfoglalás az ügyben!!!

Aztán újfent: lássuk a medvét......

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Athena1985, Gabóca

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 3 napja #36231 Írta: gejza
gejza válaszolt a következő témában: Magyar rendszámmal Németországban

Athena1985 írta: Ezek után már csak az a kérdés, hogy ha bemegyünk az adóhivatalhoz és lobogtatunk egy nem német forgalmit, hogyan reagál majd az ügyintéző, mert lehet, hogy ők is úgy értelmezik a jogszabályt, ahogy sokan mások: rendszeres lakhely létesítése Németországban = autót Németországban kell forgalomba helyeztetni...
Most adtam én is a szarnak egy nagy pofont, mert előrébb nem tudtam vinni érdemben az ügyet, de legalább vannak hivatalos infók a bizonytalanságról:)


Na megy ám itt a ping-pong-meccs. Ez az utolsó bekezdés nagyon igaz. Szabad jósolnom ?
1. Zulassungsamt: igen, német forgalomba helyezés (de ahhoz adófizetés és kötelezö bizt. is kell)..
2. Gabóca: Lókaki!
2.- FA: adót ide, forgalomba helyezés nem érdekel...
3. Gabóca: Oké, akkor legyen ez.
4. FA: Rendben, töltse ki az adatlapot. De: Jé, ezt a rendszámot nem veszi be a rendszer.... Hát akkor hozzon német rendszámot, akkor menni fog...
5. Gabóca: .......... (nem leírható válasz)
:angry: :hyper: :chuckle: ;)

Viccet félre téve, még egy: azt írod "ideiglenesen (1 évig)"... Én azt olvastam mindenhol, hogy a "gewöhnlicher Lebensmittelpunkt", "Aufenthaltsort" stb. már 185 nap után jogilag teljesül... Akkor most honnan mégis ez az egy év???

Milchreis wird super lecker, wenn man es kurz vor Ende der Garzeit durch ein saftiges Steak ersetzt.....

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!