Munka, tb-kártya, lakcím. Ördögi kör

  • rimoldi
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 6 hónapja #1550 Írta: rimoldi
rimoldi válaszolt a következő témában: Munka, tb-kártya, lakcím. Ördögi kör

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni!

Van egy ismerősöm, aki otthon emelt családit kap két gyerek után.
Itt él már egy ideje, de nincs betegbiztosítása, otthon viszont fizeti. Most talált egy biztosítót, aki januártól biztosítaná és visszamenőlegesen nem kérnek pénzt és a büntetést sem kell kifizetnie arra az időszakra, amióta itt van.
Mondták neki, hogy kaphat családi kiegészítést is, ha most megköti a biztosítást. Jövőre pedig a teljes családi összegét megkapja. Megszűnik az otthoni tb-je és családija is.
Juttatást ezidáig csak Magyarországról kapott.

Hagyja a fenébe a családi kiegészítést?
Kösse meg csak januártól a biztosítást? És így kapja a teljes családit.
Vagy mindenképp lesz annak következménye, hogy nem fizetett itt tb-t csak otthon és kezeltette is magát Magyarországon? Nem fizettetik ki vele a kezelés összegét?

Lehet, hogy egy kicsit bonyolult az írásom, de remélem azért érthető. :unsure:

Válaszotokat, tanácsotokat előre is köszönöm.

Rita

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • helga1000
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 6 hónapja #1551 Írta: helga1000
helga1000 válaszolt a következő témában: Munka, tb-kártya, lakcím. Ördögi kör

Sajnos nem nagyon érthetö. Eü. biztosítást kell (kötelezö) kötni, de ezt nem szankcionálják (nincs büntetés), legfeljebb követelik, hogy a köztes idöszakra fizesd meg az elmaradt díjakat (ez remekül padlóra tud tenni embereket, akik eleve azért nem fizették, mert nincs pénzük). Az ügyeskedésnek legfeljebb annyi következménye lehet, hogy a végén nem talál (vagy horror áron) olyan betegbiztosítót, aki biztosítaná. De a magyar-német rendszer közti átmenettel még meg lehet úszni a dolgot. Hogy ez mennyire fair az otthoni rendszerrel szemben, már nem az én dolgom eldönteni.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Csopaki
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 6 hónapja #1556 Írta: Csopaki
Csopaki válaszolt a következő témában: Munka, tb-kártya, lakcím. Ördögi kör

Kedves Rimoldi!

Nem nagyon értem, mi ennek az egész ügyeskedésnek a lényege. Itt él valaki 2 gyerekkel betegbiztosítás nélkül és ennek nem látja a visszásságát? Azon filózik, hogy honnan akaszthatna le több családi pótlékot, miközben egy esetleges betegségre a gatyája rámehet? Vagy lehet, hogy valamit félreértettem a hozzászólásodban?
Mo.-ról ki kell jelentkezni, le kell mondani az otthoni családi pótlékot, tb.-t, utána meg kell igényelni ugyanezt itt és MIHAMARABB megkötni az itteni betegbiztosítást. Ezt mondja a szabály, de szerintem a józan ész is.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • helga1000
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 6 hónapja #1567 Írta: helga1000
helga1000 válaszolt a következő témában: Munka, tb-kártya, lakcím. Ördögi kör

Ha én értettem jól, akkor otthon fizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot, ez idén 4950 kemény magyar forint havonta. Azaz évente kifizet kb. 60.000-et és ha orvoshoz fordul vagy kórházba kerül, akkor benyújtja az OEP-nek a számlát, ami ha szerencséje van, akkor ki is fizeti. Ha elkezdek játszani a számokkal és mondjuk 5 napra kórházba kerül itt, mondjuk napi 80.000-ért (ami ugye kevéssé valószínü), akkor lesz egy 400 ezres számlája, ha az OEP téríti neki, akkor ebben az évben 340 ezerbe került az ellátása a társadalmi szolidaritás jegyében. Tegyük fel marad nála vállalkozóként havi nettó 1.200 EUR, akkor az az abszurd helyzet állhat elö, hogy a minimálbéres borsodi vagy szabolcsi minimálbéres munkavállaló járulékából is támogatták öt. Persze lehet, hogy nem fizet az OEP, akkor így járt. Persze nem tudom adott esetben így van-e, de példa nyilván van erre - a magyarok furfangos emberek.

De vannak még ennél bicskanyitogatóbb esetek is. Pld. Magyarországon rokkantnyugdíjas (eü. járulékot nem kell fizetnie és kapja a rokkantnyugdíjat is). Valóban beteg, de nyilván nem munkaképtelen, hiszen itt vígan dolgozik vállalkozóként és saccperkábé pár száz EUR-t megspórol (ill. a nyugdíj formájában kap) hozzám képest. Néha a társadalmi szolidaritás jegyében egész gügyének érzem magam :dry: .

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • rimoldi
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 6 hónapja #1571 Írta: rimoldi
rimoldi válaszolt a következő témában: Munka, tb-kártya, lakcím. Ördögi kör

Kedves Helga1000 és Csopaki!

Köszönöm a hozzászólásotokat.

Az ismerős nagyon jól tudja, hogy kell biztosítás. Csak az itteni min. 170 eurot nem tudja(ta) kifizetni. Ezért "tartotta" meg az otthoni biztosítást és így kapja az otthoni családit.
+ a másik dolog, amiért otthon fizet, mert otthon operáltatja meg magát nem itt.
Ő nem ügyeskedni akar a biztosítással és a családival, csak nem tudja, hogy megkösse-e most a biztosítást és kapjon családi kiegészítést vagy hagyja a fenébe az egészet és kösse meg jövő januártól és kapja a teljes családi összegét?

Azt nem írtam, hogy ő egyedül van itt, a gyerekek otthon vannak. Ráadásul egyedül neveli őket.

Viszont ha azt írja a családi pótlék igénylő lapra, hogy januártól van itt, az meg megint nem jó, mert én úgy emlékszem, hogy a hivatalnak le kellett pecsételni, hogy valóban ki mikortól él itt.
Most nem tudja mi tévő legyen.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Csopaki
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 6 hónapja #1573 Írta: Csopaki
Csopaki válaszolt a következő témában: Munka, tb-kártya, lakcím. Ördögi kör

Szia Rimoldi!

Nem állt szándékomban gyanusítgatni, vagy sértegetni ismerösödet, úgy gondolom, ezt Te is érezeted.
Az egész történettel ott a baj, hogy sajnos az ember nem választhatja meg szabadon, hogy fizeti-e és hogy hol fizeti a tb járulékot. Leegyszerüsítve a szabály annyi, hogy ott kell fizetni, ahol at ember él és dolgozik. Ha ezt nem teszi ismerösöd, akkor az szabálysértés. Sajnos nagyon nagy a valöszinüsége annak, hogy amikor bemegy majd a német betegségbiztosítóhoz, hogy megkösse végre a biztosítást, akkor kikérik a papírokat, hogy mióta él itt. Ha akkor kiderül, hogy hónapok/évek óta, akkor valószinü, hogy visszamenöleg követelni fogják a No.-ban be nem fizetett tb járulékokat. Szerintem ez itt a bökkenö, és ehhez képest az, hogy most köti-e meg a biztosítást vagy januárban, ill. hogy mit variál a családi pótlékkal, csak teljesen mellékes dolog.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!