Adófizetés Németországban

Több
12 éve 4 hónapja #11287 Írta: peteratde
peteratde válaszolt a következő témában: Adófizetés Németországban

DECOTEXT írta:

trosztg12345 írta: .... Steuerfreibetrag-nál mit lehet figyelembe venni (pl. munkábajárás költsége stb.), milyen összeghatárokig és mire milyen igazolási kényszer vonatkozik?!....


Valamit összekevertél! A "Steuerfreibetrag" az az összeg a kerestetedböl, ami után nem fizetsz adót! Ennek semmi köze a munkábajárás költségéhez! Az ilyen költséget az úgyvezett "Werbungskosten"-nál tudod érvényesiteni de itt is csak kb 20 km felett tudsz valamit "visszakapni" mert ezt már "pauschal" a bruttódból mint adóalapodból már levonják.Ezenkivül az sem mindengy, hogy mennyi a kereseted és melyik adócsoportban vagy!


Már megint elhamarkodottan válaszoltál, és még az sem biztos, hogy a kérdésre. Troszt a kérdésében egy szóval sem emlitette hogy visszakapni akar. A kérdés

mit lehet figyelembe venni (pl. munkábajárás költsége stb.)

A helyes válasz (remélem):

Der Steuerfreibetrag auf der Lohnsteuerkarte

Wer mehr Geld in der Tasche haben möchte, der kann sich einen Steuerfreibetrag auf der Lohnsteuerkarte eintragen lassen. Damit kann das monatliche Nettogehalt erhöht werden. Allerdings kann das nicht jeder nach Lust und Laune tun. Ausschlaggebend sind die Nebenkosten, die man ein Jahr vorher von der Lohnsteuer absetzen konnte. Ist anzunehmen, dass man beispielsweise die selben Fahrtkosten zur Arbeit hat wie im Jahr zuvor oder auch annähernd auf die selben Werbungskosten kommt, die man ebenfalls von der Steuer abgesetzt hat, dann kann man sich durch die Eintragung dieses Steuerfreibetrages das Geld schon unterm Jahr zurückholen. In der Regel bekommt man ja die Ausgaben, die man im Jahresverlauf gehabt hat, beim Lohnsteuerjahresausgleich wieder erstattet. Wenn nun aber dieser Freibetrag in die Lohnsteuerkarte eingetragen wird, dann werden diese Ausgaben schon auf den Monat umgelegt und man zahlt dadurch monatlich weniger Lohnsteuer.
Aber Achtung: Wird am Ende des Jahres klar, dass man weniger Ausgaben hatte als man im Freibetrag eintragen lassen hat, dann kann das Finanzamt eine Nachzahlung fordern. Dies sollte man immer im Hinterkopf behalten, damit es kein böses Erwachen gibt.

Ahhoz, hogy lefordítsam, kevésnek érzem a nyelvtudásomat, de biztos vagyok benne, hogy helyesen értettem, értelmeztem a szöveget.
Sajnos Trosztra, ha jól tudom, ebben az évben még nem érvényes, hiszen még nem adott be adóbevallást, de a következő évben már igen. Tehát ha igényli, és rávezetteti az adókártyájára, akkor a következő évben már igenis része lesz a "Steuerfreibetrag"-nak.
Hogy milyen igazolási kényszer vonatkozik rá, azt nem tudom, de logikusan csak aó ellenőrzés esetén szükséges, és a munkahely, bejelentett lakcím egyértelműen igazolja.

“Nem akkor leszünk magabiztosak, ha mindig igazunk van, hanem akkor, ha nem félünk a tévedéstől”

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 4 hónapja #11288 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Adófizetés Németországban

peteratde írta: Tehát ha igényli, és rávezetteti az adókártyájára, akkor a következő évben már igenis része lesz a "Steuerfreibetrag"-nak.Hogy milyen igazolási kényszer vonatkozik rá, azt nem tudom, de logikusan csak adó ellenőrzés esetén szükséges, és a munkahely, bejelentett lakcím egyértelműen igazolja.

Köszi, hogy szóltál, de ez igy a német szövegben is csak egy speciális esetben van igy. A beirásom az korrekt volt. Söt egy példával is ecseteltem. (A koleganömmel) Szerintem Te nézted el mert egy szó nem volt a jövöévröl hanem a mostani adóbevallásról!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 4 hónapja #11291 Írta: peteratde
peteratde válaszolt a következő témában: Adófizetés Németországban

Először is egy link, ahol valszeg minden megtalálható az adott témához:
http://www.steuerlinks.de/steuerlexikon/lexikon/werbegeschenke.html
Esetleg ezt is érdemes megnézni:
http://de.wikipedia.org/wiki/Freibetrag

Köszi, hogy szóltál, de ez igy a német szövegben is csak egy speciális esetben van igy.

Nem tudom, mit értesz speciális eset alatt?
Számomra egyértelmű, hogy a bevallást követő évben, igényelni lehet az adóhivatalnál, hogy a munkába járás költségei része legyenek a Steuerfreibetrag-nak.
Az, hogy a példában említett kolléganőd ezzel nem él az egy más kérdés.
Egyébként nem csak 20 km-es távolság felett lehet adóalap csökkentőként figyelembe venni a munkába járás költségét.

Arbeitnehmer-Pauschbetrag 920 EUR

, ami ezt meghaladja, azt lehet figyelembe venni, ha eléri a 600 EUR-t. De ha nem éri el, de van más jogcím is, akkor ahhoz hozzáadódik.
Még egy dolog, eddig nem említettem, mert Trosztot nem érinti, de akik velem egy cípőben járnak, és odahaza van a család egy része, és be van jelentve, azok a kettős háztartás címén is csökkenthetik az adóalapjukat. Én a cég adótanácsójának tanácsára már évközbne beadtam egy kérvényt, és meg is ítélték, ezért már egy cent adót sem vonnak tőlem. És ezt megkérhetem az egész jövő évre is :) Meg is fogom!

“Nem akkor leszünk magabiztosak, ha mindig igazunk van, hanem akkor, ha nem félünk a tévedéstől”
A következő felhasználók mondtak köszönetet: trosztg12345, Szilvi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 4 hónapja #11301 Írta: trosztg12345
trosztg12345 válaszolt a következő témában: Adófizetés Németországban

Köszönöm nektek az infókat !

Decotext: valóban rosszul fogalmaztam, elnézést, arra gondoltam amit te is írtál, miszerint egyes kiadások az éves összevont személyi jövedelemadó-alapot csökkentő tételekként vehetők figyelembe, ezáltal a tárgyévben befizetett szja-előlegekből (ha előzetesen a Finanzamt-nál nem lett a Steuerfreibetrag-igény bejelentve) az adóbevalláskor a "túlfizetett" rész visszaigényelhető. Jobb utólag visszakérni szerintem, mint havonta megkapni, mert nem keletkezhet befizetett szja-minusz, amit aztán az adóbevalláskor befizetni kell (ha mondjuk a Steuerfreibetrag-igénylés nagyobb volt, mint a késöbbi valós kiadások).

A munkába járás természetesen mindenkinek a maga érdeke, ez egyértelmű, de ha a német állam ilyen lehetőséget ad teljesen legálisan, és ezáltal éves szinten nekem kb. 400 € "extra" netto bérnövekedésem keletkezik, azt kár lenne szerintem kihagyni.

A munkába járás költségének elszámolása mellett úgy tudom további tételek is csökkentik az éves adóalapot, mint pl. óvodai díj, vagy az ún. "Tagesmutter" díja, stb. Én ezeket a tételeket keresem tételesen felsorolva valamely jogszabályban. Valamint természetesen az ezekhez kapcsolódó szabályozást !!! Pl.: számlával kell-e igazolni a benzinvásárlást stb.

Peteratde: azt írtad : "Arbeitnehmer-Pauschbetrag 920 EUR, ami ezt meghaladja, azt lehet figyelembe venni, ha eléri a 600 EUR-t. De ha nem éri el, de van más jogcím is, akkor ahhoz hozzáadódik."
Ezt lefordítanád nekem ? :) :) :)

Köszönöm !
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Szilvi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 4 hónapja #11304 Írta: peteratde
peteratde válaszolt a következő témában: Adófizetés Németországban

Van egy átalány, ami megillet azt hiszem minden munkavállalót. Ez éves szinten 920 EUR. Ez azonban be van építve az alapértelmezés szerinti adómentes jövedelembe, ami ebben az évben valami 8000 EUR. Ezért lehet csak az ezt meghaladó összeget igényelni, de csak akkor, ha eléri az igényelt összeg a 600 EUR-t. Viszont, a 600 EUR-ba beszámít az is ha más címen igényelsz. Az oldalon amit belinkeltem egyházi adó visszaigénylését hozták példának. Tehát a 600 EUR sok tételből is összejöhet.

Én továbbra is úgy ítélem meg, hogy érdemes a már levonásra kerülő adót is ÉSSZERŰEN csökkenteni, bár ezt mindenki döntse el maga. Ha lesz türelmed a megadott linkeken körülnézni, akkor ott szerintem megtalálható az összes jogcím, amit figyelembe lehet venni, adóalap csökkentésként. Sajnos, nekem egyenlőre nem volt hozzá türelmem, Ez a német szakszöveg nekem még csak kiskanállal adagolható :)

“Nem akkor leszünk magabiztosak, ha mindig igazunk van, hanem akkor, ha nem félünk a tévedéstől”
A következő felhasználók mondtak köszönetet: trosztg12345

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 4 hónapja #11305 Írta: trosztg12345
trosztg12345 válaszolt a következő témában: Adófizetés Németországban

Szia,

köszönöm, az "szja törvényben" (Einkommensteuergesetz) megtaláltam őket, meg egy-két előírást is, ill. korlátozást. :)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!