Családi pótlék Németországban

  • Eva10
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 1 hónapja #15093 Írta: Eva10
Eva10 válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Szia peteratde!
A Familienkasse magatol nem talalja ki, hogy valakinek csaladi potlekot kell adni.
Esetleg a gyereket ehhez be kellene jelenteni. Szerintem kell itteni lakcim is, de ebben nem vagyok biztos. En csak leirtam az ismerösöm esetet.
De: attol, hogy valaki itt lakik, es van otthon 10 gyereke, attol meg nem fog arra a 10-re itt kapni csaladi potlekot - szerintem. A felnött gyerek talan mas, mert mar barhova jarhat felsöoktatasi intezmenybe.
szia:
Eva

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 1 hónapja #15095 Írta: fbetta
fbetta válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Sziasztok!

Gondoltam megosztom Veletek a tapasztalataimat német csp intézési ügyben.
Néhány fontos info:
- férjem Németo.-ban dolgozik, bejelentett lakcimmel, magyar cég által kiküldetve,
- én: Magyao-n élek a 3 kiskorú közös gyermekünkkel, egyik iskolás, másik 2 ovis még (a középső most kezdi majd a sulit)

A MÁK 2010 novemberében megszüntette a családi ellátások kifizetését, (én gyesen voltam akkor még a 3 év alatti legkisebbel) arra hivatkozva, hogy nekem nincs itthon munkaviszonyom, ezért a családi ellátások kifizetését kihelyezi a Német hatóságnak, mely szerint már 2010 márciusától a németeknek kellene fizetni a csp-t, (mert EU harmonizációs hatályos jogszabályok kimondják hogy 2 év kiküldetés után tartós külszolgálatnak minősül a munkavállalása, ha nincs 30 napos megszakítás ( napokat illetően nem vagyok már biztos, lehet hogy 60 napról ír a törvény) törvény számra, paragrafusra hivatkozva, ennek alátámasztása érdekében bekértek tőlem mindenféle igazolást ( férjem munkáltatójától, e 401+ 8. számú melléklet, + a gyerek iskolalátogatási igazolását) ezek után a MÁK megkereste férjem magyar munkáltatóját adategyeztetés céljából, ....majd: határozat jogos - fellebbezésnek helye nincs- a német fél fizessen. Adat egyeztetés után a MÁK kiküldte az illetékes német hivatalnak a papírokat.

FONTOS! : Adategyeztetésem a MÁK-kal e-mailben történt, (2-szer vetemedtem arra hogy telefonon érdeklődjek, mindkétszer más infót kaptam ugyanarról a témáról, így ezek után az írásos formára szorítkoztam- sikerrel. ( Mert: telefonon az ügyintéző nincs mindig képben bizonyos dolgokat illetően, amit ugye munkájából adódóan tudnia kellene, (de nem tud) akkor utána tud nézni, és nem áll az ember hülyén hogy "dehát ezt mondta valaki"- mert legtöbbször mikor a telefont felveszik akkor örül az ember hogy végre tud valakivel beszélni, de általában nem bemutatkoznak be hogy személy szerint kivel beszélsz így az ember akaratlanul is a hülye oldalon találja magát, mikor hivatkozik a név nélküli info forrásra. És azért ezt leírni névvel aláírva már nem fogja, inkább veszi az illető a fáradtságot és utánajár, hogy mi is a szitu ekkor és ekkor.

Szóval, papírok mentek a német hatóságnak,.( illetékes tartománybeli családtámogatási irodának).......várakozás............várakozás, hónapok után ismét írtam egy e-mailt a MÁK-os ügyintézőnek, hogy lát-e valami változást? Válasz: nem, tőlük adatot már ezek után nem kértek, értesítést nem kaptak, de sürgetés képpen szívesen kiküldi a német félnek ismét az adatokat. Várakozás ismét.
Majd a férjecském bement a helyileg illetékes önkormányzathoz, hogy az igénylést ismét beadja, ismétlem az önkormányzathoz is beadta a papírokat. Ezek után a német hatóság moccant, és elkezdte bekérni a hiánypótló adatokat, mint pl, németországi lakcímnyilvántartóból igazolás- mióta él bejelentett lakcímen németbe. Kértek iskolalátogatási igazolást is, ami igazolta hogy itthon (Magyaro-n) jár a gyerek nappali tagozaton. Kértek tőlem is munkaviszony igazolást, hogy fenn áll-e még az alap szitu, miszerint én itthon vagyok a gyerekekkel, van- e munkaviszonyom (megjegyzem nincs, ha lenne, akkor már megint a magyar fél lenne a kifizető hely. A magyar fél visszamenőleg 6 hónapot fizet ki elmaradásként, és akkor már 10 hónapnál tartottunk, csp. nélkül így nem is kerestem munkát mert ebben az esetben a német fél visszadobhatta volna az igénylést, hogy akkor most a magyar fél fizessen. Na ezt inkább nem kockáztattuk.

A végeredmény : 11 hónapig nem kaptunk semmilyen családi ellátást egyik államból sem, majd a német határozatot megkaptuk: megítélték számunkra a csp-t a 3 gyerekre, és a 2010 márciustól 2010 novemberig terjedő időszakra a különbözet kifizetéséről is határoztak, melyből vontak le adózási szabályokra hivatkozva, de az összeget megkaptuk, azóta folyamatosan kapjuk havonta a német családit.

Megjegyzés 1: Ismerősünk egy időben kezdte intézni a család különbözetet egy gyermekre, Németo-ban élnek, a gyerkőc 1 éves, anyuka itthonról gyedet kap, több papírbeadási körön túl vannak, - mindig elutasítást kaptak , utolsó infó tőlük hogy most már valami irodát bíznak, inkább fizetnek a szolgáltatásért, de intézzék el nekik hogy kapjanak különbözetet, ez októberi infó, azóta nem tudok róluk hogy változott-e valami.

Megjegyzés 2.: Én azért maradtam itthon a gyerekekkel, mert a kicsi miatt munkát vállalni nem tudtam volna németbe, a kinti óvodai díjak miatt, meg nem is érte volna meg. A nagyobbik meg suli kezdés előtt állt. Azt felmértük hogy a magyar csp annyit nem nyom a kinti bevételeken hogy számottevően befolyásolná a bevételt, kiadási oldalon meg jelentkezett volna a lakásbérlés terhe. (Itthon hitel nélküli saját lakásunk van).

Azért az a 11 hónap húzós volt családi ellátás bevétel nélkül, mert így 2 háztartást tartottunk fenn, de egy fizetésből 3 gyereket ovis díjjal kint sem tudtunk volna finanszírozni, a nyelvtanuláshoz meg kellett volna nekik a közelgő iskola kezdés miatt.

Szóval mi osztottunk, szoroztuk, nekünk sem volt mindegy az anyagiak, így döntöttünk. Most még ez áll, miközben már keressük a lehetőséget hogy megint együtt legyen a család.


Remélem tudtam segíteni, vagy valami rálátást adni a rendszer útvesztőibe, a lényeg amit már előttem is leírtak ellátás ügyben hogy , hogy tisztább helyzet, ha az ember nem kap itthon csp -t, minthogy 2 helyről várja az ember, ami persze nem lehetetlen, de az első megoldás egyértelműbb opciókat biztosít.
Na persze meg kitartás, mert ehhez bele kell kalkulálni a közel egy éves csp kiesést.

Sok sikert mindenkinek aki úgy dönt hogy belemerül az ügyintézés forgatagába.
Sok sikert
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 1 hónapja #15108 Írta: fbetta
fbetta válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Még valami ami fontos lehet:
- itthon (Magyaro-n) a gyerekeknek ingyenes az orvosi ellátás 18 éves korukig, most hogy 16-éves korig van tankötelezettség, lehet hogy ez módosult, --- megnéztem: ha közoktatási intézménybe tanul a gyerek, akkor tanulói jogviszony keretén belül van biztosítva----de minden kiskorúnak jár, aki Mo. területén él.-- még a pakisztáni menekülteknek is-- (ennek utánanéztem 2011 őszén, mert a klinikai szakrendelésen megkérdőjelezte a jogosultságot - nem az orvos!, hanem az asszisztens, hogy a gyereknek jár-e az ellátás, mert szerinte ha nem kapok itthon családit a gyerekre, akkor nem jár) ezért megnéztem az OEP honlapját, onnan szereztem az infókat.
- külföldről kapunk családit, a 3 gyerek után járó ingyen tankönyvtámogatást, eddig megkaptam, utánanéztem jogszabályban nem térnek ki az esetünkre hogy ilyenkor mi van, az intézmény igazgatóval többször is egyeztettem erről a tényről, aki szerint a jogosultság fenn áll, hiszen 3 kiskorú gyermek meglétét igazolni tudom, a támogatás jövedelemtől független. ( Érdekes, hogy ezt a segítséget a Mák adja, ezért az intézménynek igazolnia kell a jogosultság fennállását, amit a jogosulttól kér be, hogy jogosult-e a beadott kérelem alapján a család az ingyen tankönyvre vagy sem. Ám ehhez mikor az igénylőt beadjuk, csatolni kérik a bankszámlakivonat azon részét, hogy az MÁK családi ellátásban részesít. Mivel ilyet én produkálni nem tudok, csak arról, hogy a MÁK nekünk nem fizet, így elfogadja az intézményvezető a 3 gyermek személyi igazolvány másolatát is. Érdekes, anyakönyvi kivonat nem elég erre a célra. ( Személyi igazolvány kiskorúaknak ingyenes, a helyi okmányirodán állítják ki, kb 2 hét mire kiküldik postán - nekünk 7 nap volt-. Az unió területén ezzel az okmánnyal lehet a gyereket hozni - vinni, más okmány erre a célra alkalmatlan (lakcímkártya anyakönyvi kivonat nem elég), útlevél igen, de ez pénzbe kerül, így ezen a költéségen lehet spórolni.
- visszamenőleg :- 2010 márciusától visszafelé- mi nem igényeltük a különbözetet, mert nem tudtunk volna semmiféle jogszabályra hivatkozni hogy mi alapján jár. Tiszta ügy volt hogy a magyar szerv, ez eseten MÁK (tehát a magyar állami szerv adta ki az igazolást a jogosultságról, azt is hogy mi mikortól jár, és erre hivatkozva figyelmeztette a német felet, mikor meghozta a döntést, és kihelyezte a kifizetés helyét külföldre.
Mikor a külföldi fél meghozza a "bármilyen" határozatot a kifizetésről akkor nem a MÁK-on keresztül jön a pénz, hanem közvetlenül a külföldi féltől, de természetesen erről a magyar illetékes szervet tájékoztatják, hogy milyen határozatot hoztak, és ebben milyen összegű kifizetést állapítottak meg.

Minden jót kívánok, remélem hasznotokra lesz a plusz információ.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, AiRLAC

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 1 hónapja #15118 Írta: aerdnam
aerdnam válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Köszönöm az értékes információkat, bár én valamit nem igazán értek... a családnak kiköltözni valóban költségesebb lehet főleg a lakbér miatt, de az ovira szociális alapon lehet kérni támogatást, nem igaz? Az iskolával nem nagyon tudom mi van.
Mi épp most döntöttük el, hogy két gyerekkel (5 és 6 évesek) költözök a férjem után, már van is lakás.
Vissza olvasgatok még a fórumon, de addig is ha valaki írna, köszönöm.
Családi pótlékkal, ovival, biztosítással kapcsolatos infókra lenne szükségem.
Nagyjából tudom, hogy először be kell Őket jelentenünk kint, aztán le kell mondani itt a családit, és ott kell igényelni...de ehhez milyen papírok szükségesek? és hogy visszamenőleg lehetne-e igényelni a családi pótlék különbözetet?
Előre is kösz.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 1 hónapja #15128 Írta: peteratde
peteratde válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Eva10 írta: Szia peteratde!
A Familienkasse magatol nem talalja ki, hogy valakinek csaladi potlekot kell adni.
Esetleg a gyereket ehhez be kellene jelenteni. Szerintem kell itteni lakcim is, de ebben nem vagyok biztos. En csak leirtam az ismerösöm esetet.
De: attol, hogy valaki itt lakik, es van otthon 10 gyereke, attol meg nem fog arra a 10-re itt kapni csaladi potlekot - szerintem. A felnött gyerek talan mas, mert mar barhova jarhat felsöoktatasi intezmenybe.
szia:
Eva


Kedves Éva,
ezt rosszul tudod, az aktuális jogszabályokat már itt a forumon is többször idéztük, linkeltük.
Akárhány családi pótlékra jogosult gyermeked, és bármilyen korúak is, jogosultak a német családi pótlékra, vagy a pótlék különbözetre, ha az egyik kereső szülő életvitelszerűen itt él Németországban, és otthon az ő háztartásában élnek a gyerekek. Ezért kell az E411-es nyomtatványt odahaza leigazoltatni az önkormányzaton. Itt ahol lakom van egy lengyel srác, 5 gyermeke van odahaza, és főleg azért dolgozik itt, mert igy megkapja az 5 gyerek után a családi pótlékot. Természetesen a gyerkek otthon vannak, és ott is járnak iskolába, nincsenek ide bejelentve.

“Nem akkor leszünk magabiztosak, ha mindig igazunk van, hanem akkor, ha nem félünk a tévedéstől”

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 1 hónapja #15129 Írta: peteratde
peteratde válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Az összes kérdésedre megvan a válasz itt ebben a topikban. Én magam is leírtam összefoglalva, milyen papírokra van szükség, és hogyan érdemes beadni.

“Nem akkor leszünk magabiztosak, ha mindig igazunk van, hanem akkor, ha nem félünk a tévedéstől”
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!