Családi pótlék Németországban

  • szilagyisz
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 1 hónapja #3548 Írta: szilagyisz
szilagyisz válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Sziasztok!
Én is most intézem a Kindergeltet a 2 lányom után. Én kijöttem már tavaly augusztusban, a lányaim viszont csak most februárban.
A pontos szabályozás szerintem úgy néz ki(alaposan utánajártam), hogy Magyarországon be kelett jelentenem, hogy 3 hónapnál tovább tartózkodom Németországban, így Mo-on nem jár a családi pótlék akkor sem, ha a gyerekek otthon maradtak. Őket csak az érdekli, hogy én nem vagyok ott. Na most Németországban a szabály azt mondja, hogy a gyerekeknek itt kell lenniük. Ilyenkor előáll az a helyzet, hogy se itt németben, se magyarban nem jár a családi. Ilyenkor lép életbe az uniós szabályozás, amely több dolgot is mond: ha a 2 ország közül egyikben sem jár, akkor elsődlegesen azt kell nézni, hogy hol van biztosítási jogviszonyod, ha egyik országban sincs, akkor a tartózkodási hely szerint illetékes állam lesz a kifizető. Ez akkor is így van, ha a gyermekeidet hátrahagyod egy alacsonyabb életszínvonalú országban(jelen esetben Mo-on), mivel nem érhet téged mint külföldi állampolgárt hátrányosabb megkülömböztetés egy német állampolgárral szemben.
Vagyis ezek alapján nekem is itt jár Németországban már visszamenőleg augusztustól, de per pillanat még mindig rágódnak rajta. Azt a határozatot már megkaptam, hogy amióta itt vannak a lányok azóta jár, de a visszamenőlegesre még csak most jutott el az ügyintéző abba a fázisba hogy felveszi a kapcsolatot a magyar Államkincstárral.
Én így tudom, ha valaki másképp tudja én is szivesen várom az infót!
Szép napot!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Szinkron
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 3 hete - 13 éve 3 hete #3709 Írta: Szinkron
Szinkron válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Sziasztok! Esetleg nemt tudjátok, hogy működik ha én itthon kapom a gyed-et, családipótlékot és majd kint a párom kap gyerek pénzt! Megtarthatom az itthoni pénzt is? Mert én kintre nem lennék bejelentve. Tudtok erről valamit?

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • szilagyisz
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 3 hete #3714 Írta: szilagyisz
szilagyisz válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Kedves Szinkron!

Úgy nem lehet, hogy mind a két országban megkapod a teljes családi pótlékot (Kindergeld), csak úgy, hogy a férjed után jogosultak vagytok a német családi pótlékra, akkor is, ha ti otthon maradtok, de ebben az esetben otthon megkapod az otthoni családit, németben pedig a különbözetet csak.
A Gyed-et azt otthon fogod kapni továbbra is, mivel otthon voltál járulékfizető és ott is tartózkodsz. De ebben a részében nem vagyok 100-as, csak a családiban vagyok biztos.
Üdv:
Szilvia

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • mmarti
  • Látogató
  • Látogató
13 éve 3 hete - 13 éve 3 hete #3763 Írta: mmarti
mmarti válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Sziasztok!
Dec. végén költöztünk 2 gyerekkel. Otthon lemondtam a családi pótlékot. Februárban kaptam 1 levelet,amit kitöltve visszaküldtem Magyarországra, közben Németországban is kitöltöttük a Kindergeld utáni igénylőlapot. Március elején már innen jött egy részletesebb igénylő,amit visszaküldtünk,1 hétre rá már meg is jött a papír, hogy jogosultak vagyunk a pénzre. Januártól márciusig jár a visszamenőleges kifizetés, áprilistól havonta. Viszont a visszamenőleges kifizetésről nem szólt a fáma! Pedig a férjem lassan 3 éve itt van, tavaly nyár óta német alkalmazásban! Lehet,hogy visszamenőleg nem fogunk kapni semmit? Júliustól-decemberig pedig én úgy gondoltam, járna. Főleg, hogy titeket olvasva nekem ez jött le!? Bár annak is örülök,hogy ilyen gyorsak voltak. És nekünk nem kellett E411-est tölteni és hasonlók. Pár kérdést küldtek,van-e munkahelyem, mi, hol, mettől meddig, apának uez, honnan kaptuk eddig a családit és ennyi. Kíváncsi leszek a véleményetekre!
Üdv: Márti

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 hete - 13 éve 2 hete #3902 Írta: gebriell
gebriell válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Sziasztok!
Én is most kezdtem el az egész procedúrát.A menete a következő ha a párod kint dolgozik és van bejelentett lakcíme, te viszont itton tartózkodsz a gyerekkel ill.gyerekekkel.

A területileg illetékes Német kassénál kikérheted a hivatalos formanyomtatványokat vagy le is töltheted és kinyomtatva elkezdheted az intézkedést mivel igen sok időt vesz igénybe az elbírálás.
A menete a következő:
Szükséged lesz az E411, E401, és a német KINDERGELD nyomtatványokra ezen felül a magyar államkincstár kér egy Melléklet nevü nyomtatványt.
ezteket megtalálod itt:
KINDERGELD:
http://www.arbeitsagentur.de/nn_26666/zentraler-Content/Vordrucke/A09-Kindergeld/Publikation/Formulare-Kindergeld.html
E411;/E401;/Melléklet nyomtatvány:
http://www.allamkincstar.gov.hu/rovat/134
Német területileg illetékes irodákat kikeresheted itt:
http://www.arbeitsagentur.de/nn_29892/Navigation/Dienststellen/Dienststellen-Nav.html

Kitöltés: E411- Ha szerencséd van akkor a német kasse a nyomtatvány 5.pontját kitöltötte és lepecsételte, többnyire ezt nem adják utánna oda hanem ,majd ők továbbítják a Magyar Államkincstár részére. A legtöbb hivatalban kiadják kérésedre, ha személyesen szeretnéd ezt intézni címszó alatt. Jobban is jársz mivel a német hivatal 30napos határidővel küldi csak tovább, majd a Magyar Államkincstár is 30-90 napig ül rajta.;) Abban az esetben ha megkptad töltsd ki a az "A" rész 1/2/3 pontját. A "B" részhez ne nyúljatok azt minden esetben csak a Kincstár töltheti ki.Ehhez csatold a "Melléklet"elnevezésü nyomtatványt.
Így továbbísd a: Magyar Államkincstár Közép-magyarországi Regionális Igazgatósága (Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya, cím: 1115 Budapest, Bartók B. u. 120-122.,
Valószínűleg ezt már nem kapod vissza esetleg másolatot küldenek részedre. Ők fogják továbbítani a Német Kasséhoz.
Ha a Német Kasse nam pecsételte le az 5.pontot"Mint ahogy mi is jártunk csak a kezedbe nyomja a nyomtatványt" akkor az 5.pontba csak a Német illetékes Kasse Címét és nevét írd be, és ugyan úgy tölsd ki az "A"rész 1/2/3 pontját.Majd így továbbísd.

Az E401-es nyomtatványt a területileg illetékes önkormányzat töltheti ki. Ami megint csak időt vesz igénybe.:unsure:
Ha visszakaptad akkor ezt mellékelni kell a Kindergeld nyomtatványhoz és úgy bejuttatni a német területileg illetékes hivatalhoz. Érdemes személyesen utánnajárni mert akkor biztos hogy le lesz pecsételve és átvéve.:)

Ha mindez megvan akkor már csak a várakozás marad ami igen hosszadalmas a 2 Államkincstár között.

Az elszámolás a kasse szerint ami megintcsak a 2 Államkincstár közös döntésén múlik, úgy működik, hogy vagy letiltják itthon a kifizetést és a teljes összeget a német Kasse folyósítja vagy kapod itthon és csak a különbözetet utalja a német kasse.
Most 1 gyerek után 184 Euró jár ebből levonja a 12.200 Ft-ot majd a fentmaradó összeget folyósítja részedre.
A német kasse szerint visszamenőleg is kifizetik a különbözetet :cheer: Ami annyit jelent hogy a bejelentett időszaktól számítva elküldik a családipótlék különbözetét. Nálunk a férjem Feb.óta van kint bejelentve,ami szerint ezen időszaktól mostanáig ki nem fizetett pénzt utalniuk kell."Remélem valóban megtörténik!"

Ha valamiben tévedtem előre is elnézéséteket kérem, én is az ügyintéző elmondása alapján csináltam mindent és még nemtudom az eredményét. Egyenlőre várakozó állásponton vagyunk. Remélhetőleg nem kell előröl kezdenem mindent!:huh:

Remélem segítettem minden leendő kérvényezőnek! :P

Üdv gebriell
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, ptniki, kenese

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
13 éve 2 hete #3917 Írta: beatrix0623
beatrix0623 válaszolt a következő témában: Családi pótlék Németországban

Sziasztok,

Megszeretném veletek osztani amit a nemzetközi kapcsolatok referense írt nekem hátha más is kerül ilyen helyzetbe,mert volt egy kis problémánk a Familienkasse-nál.A nagyobbik gyerekem (17éves)otthon marad befejezni az iskolát és ö rá nem akart fizetni kindergeld-et söt csak februártol a másik gyerekre(mi januárba jöttünk ki addig a különbözettet kaptunk de januárra már nem kaptam otthon családipotlékot).Így irtam haza,hogy ilyenkor mi a teendö és ezt a választ kaptam.

"A 883/2004/EK és az ennek végrehajtásáról szóló 987/2009/EK tanácsi rendelet alapján 2011.01.01-től a német hivatal lenne köteles kifizetni az ellátásokat mindkét gyermek után, függetlenül attól, hogy egyik gyermekük még Magyarországon tanul, ugyanis munkaviszony függő a kifizetés!
Amennyiben a német hivatal mégsem hajlandó az ellátást kifizetni, és erről hivatalos igazolásuk van, akkor Magyarország kifizeti a január havi ellátást.
Amennyiben a Magyarországon tanuló gyermekre nem hajlandók fizetni, ha a gyermek betöltötte a 18. életévét, Magyarországon saját jogon megigényelheti az ellátást. Vagy német lakcímet intéznek neki."
De hál istenek 3 honap után rendezödtek a dolgok és januárig viszamenöleg kifizeték a különbözettet.
Beatrix

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!