Németországba gyerekekkel

Több
10 éve 11 hónapja - 10 éve 11 hónapja #31832 Írta: Bukfenc84
Bukfenc84 válaszolt a következő témában: Németországba gyerekekkel

Sziasztok!

Lehet, hogy már lerágott csont, és ezerszer válaszoltatok rá, de nincs időm elolvasni az összes hozzászólást. remélem azért így is kapok választ :) Kösziii
Szóval a kérdésem: ha egy kb. 2 éves gyerekkel akarunk nekivágni Németországnak, milyen teendőink vannak pontosan? Mármint értem ez alatt: Gyed, Gyes terén itthon, kint kapunk -e rá valamit, a bölcsivel/ovival mi a teendő? Családi pótlék intézése...stb stb. Szóval itthon miket kell bejelenteni, lemondani, és külföldön mit kell intézni, igényelni, kihez, milyen szervhez kell fordulni? Előre is köszi, ha valaki segít. :)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 11 hónapja #31834 Írta: Gergoo
Gergoo válaszolt a következő témában: Németországba gyerekekkel

Hűha. :woohoo: Akkor az etikettet sem volt időd elolvasni. Nagy kár! Könnyen előfordulhat, hogy nem lesz ideje válaszolni sem senkinek olyan kérdésekre amikre valóban 1000x van már válasz és a kereső használatával másodperceket vesz igénybe a megtalálásuk.
Na, mind1. Meglátjuk ki ér rá majd helyetted, a Te és gyermeid érdekében!
A következő felhasználók mondtak köszönetet: AiRLAC

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 11 hónapja - 10 éve 11 hónapja #31848 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Németországba gyerekekkel

Bukfenc84 írta: Lehet, hogy már lerágott csont, és ezerszer válaszoltatok rá, de nincs időm elolvasni az összes hozzászólást. remélem azért így is kapok választ Kösziii
Szóval a kérdésem: ha egy kb. 2 éves gyerekkel akarunk nekivágni Németországnak, milyen teendőink vannak pontosan? Mármint értem ez alatt: Gyed, Gyes terén itthon, kint kapunk -e rá valamit, a bölcsivel/ovival mi a teendő? Családi pótlék intézése...stb stb. Szóval itthon miket kell bejelenteni, lemondani, és külföldön mit kell intézni, igényelni, kihez, milyen szervhez kell fordulni? Előre is köszi, ha valaki segít.


Otthon le kell mondanod mindet! Itt majd csak a családipótlék jár, más nem!(Kindergeld) Szociális juttatás csak akkor fog járni (esetleg), ha már dolgoztatok pár évet! Ovoda, iskola pénzbe kerül, s önköltséges! Betegbiztositás csak akkor jár a család összes tagjának ha házasok vagytok. Az egyházi adót nem vagy köteles fizetni, ez lemondható! GYES, GYED és "hivatásos anya" vagy hasonlók a BRD-ben nincsenek!

Gyakorlatilag mindenre válaszoltam! A többit részleteiben keresgéld itt ki!

DCT
Mellékletek:
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, Bukfenc84

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 11 hónapja - 10 éve 11 hónapja #31858 Írta: vava
vava válaszolt a következő témában: Németországba gyerekekkel

A gyes-t és a családit a MÁK-ban tudod lemondani (levélben is lehet), és Németországban az illetékes Familienkasse-nél tudod megigényelni. Csak családi pótlék fog járni, de még ígyis több mint az otthoni gyes és családi együtt. Gyed csak akkor jár, ha itt dolgoztál előtte, és akkoris csak a gyerkőc 1 éves koráig, ha jól tudom. Gyes (vagyis alanyi jogon járó juttatás) itt nincs.
Ha "hivatalosan" otthon maradsz, akkor marad az otthoni gyes + családi, itt pedig családi pótlék különbözetet igényelhettek, de összességében az is ugyanannyi lesz, mert az otthoni gyest is figyelembe veszik a különbözet számításánál, nemcsak a családit. Annyi előnye van csak, hogy a nyugdíj szempontjából lesz plusz egy szolgálati éved (ha a gyerkőc 2 éves most) és az egészségbiztosításod is tovább él, de állítólag a családi pótlék különbözet igénylése elég macerás.
Az óvoda itt fizetős, a bölcsi még drágább. Nagyjából úgy számolhatsz, hogy a családi el is megy rá, bár attól függ, melyik város, hány órát lesz ott a gyerek stb... Be kell menni a helyi óvodákba/bölcsikbe, és megkérdezni, hogy van-e hely, mert szinte mindenhol férőhely-probléma van, és a jelentkezések szeptemberre már valószínűleg mindenhol lezárultak, ezért nem túl jók az esélyek, várólistára tudnak esetleg felvenni, ha már nincs hely. Mi Spielgruppe-be járatjuk a gyerkőcöt hetente 2x, jobb mint a semmi, bár annyiba kerül, mint amennyibe szeptembertől az ovi fog heti 5 napra, viszont legalább volt hely. Otthon én ezzel kapcsolatban nem jelentettem be semmit, most nem tudom mi a helyzet az ottani óvodakötelezettséggel, de ha problémájuk lesz, úgyis küldenek majd levelet.
Említették előttem az egyházi adót, ha nem akartok fizetni, akkor már (a Meldeamt-ban) a bejelentkezéskor se adjátok meg a vallásotokat.
Itt majd Krankenkasse-t kell választani, államit vagy magánt, de családdal célszerűbb az államit, és azon belül is van rengeteg, szóval érdemes megnézni őket, hogy a saját igényeiteknek megfelelőt válasszátok. Otthon pedig be kell jelenteni az Egészségpénztárnál, hogy külföldön vagytok, és akkor csak sürgősségi ellátásra lesztek otthon jogosultak, vagy ha sikerül az itteni Krankenkasse-nél elintézni az S1 nyomtatványt, akkor otthon is simán el tudtok menni orvoshoz, de ez Krankenkasse-től függ, hogy kiadják-e, sajnos nem mindegyik. Esetleg magadra fizetheted az egészségbiztosítást otthon, amíg itt nem dolgozol, de nem tudom, van-e értelme, akarsz-e otthon orvoshoz járni. Ha viszont gyes-en maradsz otthon továbbra is, akkor az egészségbiztosítás is élni fog tovább, amíg a gyes jár (vagy amíg a munkahelyeden az összegyűlt szabikat kiveszed), ebben az esetben egyelőre elég ha a férjed belejenti a TB-nél a külföldi tartózkodást vagy beviszi az S1-et.
Otthon nem muszáj kijelentkezni, csak ha véglegesen le akartok itt telepedni.
Egyelőre ennyi jutott eszembe, ha valaki úgy gondolja, valamit rosszul írtam, nyugodtan javítson ki.
Ezek csak az alapok, sajnos úgyis kénytelen leszel mindenbe beleásni magad.
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, Bukfenc84

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 11 hónapja #31863 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Németországba gyerekekkel

vava írta: Csak családi pótlék fog járni, de még ígyis több mint az otthoni gyes és családi együtt. .

Bocsájts meg, de ez így nem korrekt! Csakis, ha abszolultértékben számolod, akkor helyes az ilyen számítás! Az árak és költségek viszonyában, az az a kiadásokhoz képest itt lényegesen kevesebb az ilyen támogatás mint Mo.-on! Ha csak az ovodai és bölcsödei költségeket nézed máris besokalltál......

===========================

Itt majd Krankenkasse-t kell választani, államit vagy magánt, de családdal célszerűbb az államit, és azon belül is van rengeteg, szóval érdemes megnézni őket, hogy a saját igényeiteknek megfelelőt válasszátok.

Ez sem teljesen korrekt, mert csak akkor választhat a magán és az állami biztosító között, ha bizonyos kereseti szintet elért:

Angestellte und Arbeiter dürfen nach § 6 Abs. 1, Nr. 1 SGB V in die private Krankenversicherung (PKV) wechseln, wenn deren Arbeitsentgelt die jährliche Verdienstgrenze von 52.200 € im Jahr 2013 übersteigt.

Ez tehát 4350 euro/hó >> brutto! Ellenkező esetben (kevesebb jövedelemnél) csak az állami betegbiztosítót választhatja, amiből viszont sok van:

Derzeit gibt es 134 gesetzliche Krankenkassen (Stand: 01.01.2013).

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 9 hónapja - 10 éve 9 hónapja #32487 Írta: mirapanni
mirapanni válaszolt a következő témában: Németországba gyerekekkel

A férjem már kint dolgozik Baden-Württenbergben és a család is követné őt a leghamarabb jövő nyártól. Kislányom 10 éves, itthon idén kezdi a 4. osztályt, a kisfiam pedig az 1. osztályt. Kislányom kitűnő tanuló a suliban nincs csak angol, a németet most kezdjük privát tanár segítségével, hetente 2-szer. Sokat olvastam a német iskolarendszerről, ami nagyon foglalkoztat az az, hogy a 4. osztály végén vizsgáznak a gyerekek kint és ezen vizsga eredménye alapján mehetnek középiskolába. Mivel nagyon fontosnak tartom, hogy a lányom gimnáziumba mehessen, aggódom, hogy mi fog történni, ha jövőre kezd kint. A városba ahova megyünk van nemzetközi egy tőlünk távolabbi iskolában, az iskola ahova tartozunk nagyon közel lenne viszont. Ha addig 1 év alatt megtanulna jól a kislányom akkor lenne lehetőség arra, hogy a "rendes" általános iskolában ismételje a 4. osztályt? Mert gondolom az ismétlés amiatt fontos lenne, hogy meg tudja csinálna azt a vizsgát ami alapján mehetne a gimnáziumba... Azt esetleg tudod, hogy ez a vizsga milyen tantárgyakból lesz? Ha esetleg nem a 4. osztályt ismételtetnék meg vele (pl. helyhiány miatt) hanem az 5.-be tennék, akkor ne mehetne gimnáziumba? Gondolom akkor egy Gesamtschulen-be kerülhetne, onnan lesz módja a gimnáziumba átkerülni (pl. különbözeti vizsgával)? A kérdéseim azért csak rá vonatkoznak, mert a kisebbik gyerekemnek szerintem egyszerűbb helyzete lesz, mivel neki még bőven lesz ideje megtanulni a nyelvet, még nincs elkésve semmivel, de a kislányomnál a kora miatt akarok majd jól dönteni... Előre is köszönöm

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!