Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Több
12 éve 6 hónapja - 12 éve 6 hónapja #8484 Írta: astarta
astarta válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Szia Cycocica!

Én annak idején rákédeztem az EU vonalnál, hogy mi számít átmeneti tartózkodásnak, illetve van-e valami időkorlát.
A választ itt valamelyik fórumba bemásoltam, szép részletesen írtak, de valamit kiemelek belőle:
"A fent leírtaknak megfelelően addig, amíg Ön nem rendelkezik munkaviszonnyal egyik tagállamban sem, Magyarországon fizetnie kell az egészségügyi szolgálati járulékot. A járulékfizetés ideje alatt Ön jogosult egészségügyi ellátásra Magyarországon, és kiválthatja az ún. Európai Egészségbiztosítási Kártyát, mellyel orvosilag szükséges ellátást vehet igénybe az EU tagállamaiban"

Ennek értelmében tehát ha valakinek Magyarországon fizetnie KELL a járulékot, míg itt nem dolgozik azt jelenti, hogy itt nem fizetheti, mert ugye EU-n belül dupla biztosítás nem lehet.

Másik:
"Amennyiben három hónapon túl tartózkodik egy másik tagállamban és eközben nem létesít munkaviszonyt - akkor mint azt a fentiekben olvashatta - a tartózkodási igazolásának igénylésekor a lakóhely szerinti illetékes tagállami hivatal kérni fogja, hogy egészségbiztosítási jogosultságát egyéb módon igazolja.
A Magyarországon kiváltott Európai Egészségbiztosítási Kártyát ebben az esetben már nem biztos, hogy el fogják elfogadni. A tagállamok többsége megköveteli, hogy a három hónapon túli tartózkodás esetén a tartózkodási igazolásért jelentkező uniós állampolgár már  helyi egészségbiztosítással rendelkezzen (magán vagy privát)"

Ugye az itt említett 3 hónap az a korlát, amikor meg kell kérni a letelepedési engedélyt.
Én mikor kjöttem, rögtön megkértem, mert csak úgy vehettem részt az integrációs tanfolyamon, és az EU betegbiztosítási kártyát elfogadták az engedély megadásához.
Innentől kezdve a német állam döntött úgy, hogy itt lehetek ezzel a kártyával, amíg nem dolgozom.
Sok esetben, és ez Bundesland vagy akár város függő is lehet, kérik a német biztosítást a letelepedési engedély megadásakor...

Persze tudom hogy az EU kártya nem a legideálisabb, én is nyugodtabb lennék egy német biztosítással, de míg nem dolgozom, a férjem fizujából nem megy havi 400 euro kifizetése havonta (az övével együtt 800 euró lenne a biztosításunk, sajnos privát biztosított, így nem vagyok bevonható, mindkettőnknek külön kell fizetnünk).
Az előző hozzászólásaomban említettem, hogy most használtam a héten először az EU betegkártyát, kíváncsi vagyok mi lesz a vége.

Üdv., Anita
A következő felhasználók mondtak köszönetet: cycocica

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #8485 Írta: Szilvi
Szilvi válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Sokszor esett szó portálon a betegbiztosításról. Legutóbb éppen Decotex hozzászólásában olvastam erről, azonban én csak a magyar rendszert ismerem, ezért lövésem sincs arról, hogy a német rendszer milyen. Azt tudom, hogy létezik állami és privát biztosítás, de nem tudom, hogy mi a szolgáltatásbeli különbség a kettő között.

Az logikus, hogy a privát sokkal többe kerül, de hogy mit takar az egyik, mit a másik, és mire kell odafigyelni a választás előtt, nos, ha ezekről írnátok megköszönném.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Eva10
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 6 hónapja #8497 Írta: Eva10
Eva10 válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Szia Szilvi!

Ha vegigolvasod a megfelelö forumtemakat, akkor eleg sok informaciot talalsz erröl.

En azt javaslom, utana tedd fel a kerdeseidet, ha vegigolvbastad, es martadtak kerdeseid.

szia:
Eva

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #8503 Írta: astarta
astarta válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Szia Szilvi!

Nem biztos, hogy van választásod. Privát csak meghatározott éves fizetés fölött lehet valaki (ezt most nem tudom mennyi pontosan, és nincs itt a férjem, hogy megkérdezzem)
És még az sem biztos, hogy valakinek a privát többe kerül. Az én esetemben az Allianz privát 400 eurót, míg az ÁOK 430 eurót akart volna havonta... Vagy akkor lehetsz még az, ha a házastársad privát.
A férjem is azért lett privát anno, mert neki is kedvezőbb volt a havidíja a privátban, míg egyedülálló volt. Emellett ő pl. a különbséget nem igazán az ellátásban érzi, hanem a hozzáállásban, szolgáltatásokban. Hamarabb kap időpontot vizsgálatokra, kevesebbet kell várakoznia, van, hogy külön váró volt bőrfotelekkel a privát betegeknek stb...
De a kedvezőbb díj általában egyedülállókra vonatkozik. Ha már család van, akkor az állami sokkal olcsóbb lehet.

Üdv., Anita
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Szilvi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 6 hónapja #8523 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Szilvi írta: Sokszor esett szó portálon a betegbiztosításról. Legutóbb éppen Decotex hozzászólásában olvastam erről, azonban én csak a magyar rendszert ismerem, ezért lövésem sincs arról, hogy a német rendszer milyen. Azt tudom, hogy létezik állami és privát biztosítás, de nem tudom, hogy mi a szolgáltatásbeli különbség a kettő között.
Az logikus, hogy a privát sokkal többe kerül, de hogy mit takar az egyik, mit a másik, és mire kell odafigyelni a választás előtt, nos, ha ezekről írnátok megköszönném.

Ellenkezőleg! A privát biztosítás rendszerint kevesebbe kerül és nem egyszer vissza is téritenek a kifizetett havi befizetésekből. Ennek a kritériuma, hogy bizonyos összeg felett kell havonta keresned. A betegbiztositás %-os de maximálva van ami azt jelenti, hogy egy bizonyos kereseti határ felett már nem emelkedik a biztositási dij.

Die allgemeine Jahresarbeitsentgeltgrenze für 2003 wurde von 40.500 Euro auf 45.900 Euro angehoben


A lényege azonban, hogy a törvényes és kötelező ellátás mellett kiegészíthető. (Éttermi koszt, külön lakrész a kórházban, stb.) Itt is ahol én lakom, van a kórházban 2 nagy luxus apartement teljes butorozással amelyeket, ilyen "külön" betegeknek adnak. Természetesen ez a külön elbírálás, már többe kerül!

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: muhaddib, Szilvi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #8549 Írta: vinoblis
vinoblis válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Kedves Lizy,

még korábban írtad, hogy beszámolsz az EU-s egészségügyi (vagy TB) kártya igényléseddel kapcsolatos tapasztalataidról.
Írnál pár sort arról, hogy hogy sikerült, mit milyen módon és hol intéztél?

Köszönöm előre is!
Üdv.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!