Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Több
12 éve 6 hónapja #8658 Írta: astarta
astarta válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Sziasztok!

Ma egy fontos infót kaptam az OEP-től.
Írtam nekik emailt pár napja, de nem akartam várni, ki tudja mikor válaszolnának majd, így felhívtam őket (mert hogy szükségem lenne egy vizsgálatra, az itteni orvos javasolta, de nem tudtam, hogy ezt meg lehet-e itt csináltatni az EU kártyával).
A Contact Centerük nem tudott válaszolni a kérdésemre, így a Nemzetközi Főosztályhoz irányítottak.
A kérdésem az volt, hogy előfordulhat-e, hogy itt Németországban orvoshoz megyek az EU kártyámmal, majd utólag az OEP nem állja a számlát, és rámterhelik a költségeket.
A hölgy tájékoztatott, hogy ilyen nem fordulhat elő. A külföldi orvos dönti el, hogy az ellátást (kivizsgálást, kezelést) szükségesnek tartja-e azon időn belül, amíg az illető az országban tartózkodik a legközelebbi haza utazásáig. Ők nem orvosok, hogy ezt a döntést felülbírálják.
Ez tehát azt jelenti hogy ha az orvos elfogadja az EU kártyát kinn, onnantól kezdve nincs gond.
Így tehát az a legfontosabb, hogy adott esetben milyen orvoshoz megy itt az ember.... Ha nem sürgősségi az eset, érdemes még telefonon rákérdezni, hogy az adott orvos elfogadja-e az EU kártyát. Ha igen, onnantól nem lehet probléma.
Sürgősségi esetnél meg egyértelmű, hogy el kell fogadják, még most is alig hiszem, hogy valakit lábtörésnél kinevettek az EU kártyájával.

Üdv., Anita
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, laolaj

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #9356 Írta: zitafi
zitafi válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Sziasztok!
Jövőre szeretnék kiköltözni páromhoz Németországba. Ő kint dolgozik, rendes bejelentett munkahelyen, kint van albérlete. Jelenleg kismama vagyok, amint megszületik a baba, akkor költöznénk ki hozzá a terveim szerint.
Mi a teendő, milyen papírokat kell beszereznem, ha egy újszülöttel szeretnék kiköltözni?
Gondolom ott is kell védőnőhöz járni, vagy fogadni valakit. Az orvostól kell-e engedély, milyen papírokat kell lefordíttatni. Az ezekkel kapcsolatos ügyintézés érdekel.
Van/volt valaki hasonló helyzetben?
Másik fórumtémában azt a választ kaptam családi pótlék és GYES témában, hogy amint hivatalosan kimennék, nem járna a GYES nekem. Ez azért elég idegesítő, minden pénz jól jön+ráadásul nem a szociális juttatásokból akarok megélni, és a kevéske GYES is jól jönne.(hiszen folyamatosan dolgozok 3 éve) A lényeg az, hogy a család együtt legyen és megéljünk!
Köszönettel: Zita

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • mira
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 6 hónapja #9368 Írta: mira
mira válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Az nagyon jó,mi nyáron készülünk ki és akkor jól fog jönni biztos előre is köszönjük:)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 6 hónapja #9396 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

zitafi írta: Másik fórumtémában azt a választ kaptam családi pótlék és GYES témában, hogy amint hivatalosan kimennék, nem járna a GYES nekem. Ez azért elég idegesítő, minden pénz jól jön + ráadásul nem a szociális juttatásokból akarok megélni, és a kevéske GYES is jól jönne. Köszönettel: Zita

Kedves Zita, a GYES is szociális (magyar) juttatás. Mivel a BRD-ben nincs munkaviszonyod, igy nem kapod a támogatást, mi rövid időre járhat munkaviszony és gyermekszülés esetén. (GYES itt nincs) ! A családipótlék az jár majd ! 1 gyermekre 184€, 2-nél 2x184€, 3-nál 2x184+190€ és minden további esetén 215€ a "Kindergeld"!
A többit ezen a forumon megtalálod csak lapozgass!

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: eszge

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 6 hónapja #9433 Írta: zitafi
zitafi válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

Üdv!
Elég sokat olvasgattam, több napig lapozgattam a fórumot. (persze nem 24 órában) A fenti kérdéseimre nem találtam választ. Amikor rákerestem a védőnő szóra, nem jött találat. Lehet, hogy rosszul csinálok valamit.

Egyedül valami Hebamme (talán kint ez a védőnő, vagy ilyesmi), erről találtam pár hozzászólásban információt. De azt sem tartottam elegendőnek. Ezért kérdeztem rá. Úgyhogy a fenti kérdéseim még állnak. Ha valakinek nem esik nehezére érdemben válaszolni, azt megköszönöm!

Hogyan tudok hivatalosan kiköltözni a babával? Kell-e valami orvosi papír? Vagy elég a születési anyakönyvi kivonat? Kint hogy működik a gyerekorvos választás? Hebamme vagy védőnő? Kell esetleg valamiféle tanácsadásra járni? Rendesen körül szeretném járni a témát pontról pontra. Felkészülten akarok kimenni.

Zita

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 6 hónapja #9436 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Kiköltözéssel kapcsolatos teendők

zitafi írta: Egyedül valami Hebamme (talán kint ez a védőnő, vagy ilyesmi), erről találtam pár hozzászólásban információt. De azt sem tartottam elegendőnek. Ezért kérdeztem rá. Úgyhogy a fenti kérdéseim még állnak. Ha valakinek nem esik nehezére érdemben válaszolni, azt megköszönöm!
Hogyan tudok hivatalosan kiköltözni a babával? Kell-e valami orvosi papír? Vagy elég a születési anyakönyvi kivonat? Kint hogy működik a gyerekorvos választás? Hebamme vagy védőnő? Kell esetleg valamiféle tanácsadásra járni? Rendesen körül szeretném járni a témát pontról pontra. Felkészülten akarok kimenni.Zita

Kedves Zita!
Mégpróbálok válaszolni. A "Hebamme" az szölésznőt jelent magyarul, de nem feltétlenül orvos hanem nővér aki levezeti a szülést! Olyan mint a bába otthon! Falun még ma is vannak olyanok, akik segétkeznek az otthoni szülésnél, de komplikációk esetén azonnal mentőt kell hivniuk! Védőnő kategória itt nincs. Nővérek viszont vannak különböző képzési szinten! (Keressgélj a "Krankenschwester" és a "Arzthelferin" címszavak alatt!) Ismerek diplomás nővért is, de ne tudom pontosan mi a végzettsége.

Ezt a kérdésedet nem értem: " Hogyan tudok hivatalosan kiköltözni a babával?" Pl. vonattal! Mi ezzel a gondod? Olyan érzésem van, hogy Te még mindig 30 évvel ezelőtt élsz! Oda és akkor utazol és költözöl a gyerekeddel amikor és ahova akarsz! Arra kell csak ügyelned, hogy mindkét szülő, az az a gyermek apja is egyetértsen ezzel, (akkor is ha elváltatok) mert különben emberrablásnak számít EU-n belül is! Gond lehet a láthatási jog is! Ha nemet mond az apa, akkor csak egyedül tudsz elindulni, még akkor is, ha egyedül vagy a gyámja, mert jogában áll a gyerekét rendszeresen látni! (Ha akarja!)
(Jobb ha együtt megy az egész család!)


Szabad orvos választás van, de lehet, hogy nem sok van a környéken ahol laksz, s ez igy korlátozza a lehetőségeket! Rendszerint területileg el van osztva egy egy városban, de lehet váltani!
Nem tudom, hogy KELL e menni tanácsadásra, de lehet menni! Itt úgy tudom mindenki maga felel magáért, mert pl. a az oltások sem kötelezőek, csak ajánlottak! Kötelező tüdőszürés sincs, és 50 felett a férfiaknál ajánlott a bélrák szűrés, de ez sem kötelező, viszont fizeti a betegbiztosító!**, stb. A németek felnőttek, nem fogja senki a kiskezüket hogy mit mikor KELL csinálniuk!!

;)

** Itt nem mindent fizet az ilyen biztosító, az alapellátáson kivül, igy jobb, ha előtte informálod magad az adott betegbiztosítónál! Van vagy 200, igy van lehetőség választani! Mi a TKK-ban vagyunk kezdettől fogva.(Techniker Krankenkasse) Nem olcsó, de eddig soha semmi gondunk nem volt velük a 22 év alatt, pedig a nejem betegsége révén nem kis összeget kellett kiperkálniuk az 5 év alatt!!
:whistle:

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!