Német adóbevallás

Több
9 éve 11 hónapja #36093 Írta: Lizimano
Lizimano válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni német adóbevallás és adó visszaigénylés témában. Még nem vagyok jártas az egész menetében, sokat olvastam itt a fórumon, de van egy két részlet ami nem világos. Egy kedves ismerősömnek szeretnék segíteni, de elakadtam.
2013. szeptember 4-től dolgozik kint Németországban, német vállalkozásnál. A magyar adóbevallás 44. sorában kell feltüntetni, forintra átszámolni (persze a szabályok szerint) a br. jövedelmét. Már letöltöttem az EU/EGT igazolást, illetve ezt még az itthoni adóhivatallal kell kitöltetni? Ma felhívtam a NAV telefonos tájékoztatóját és semmit sem mondott ezzel a nyomtatvánnyal kapcsolatban.
Kell e még ezen kívül valamilyen nyomtatványt kitölteni a német részre, ha ki van töltve mely címre kell elküldeni. Néztem az interneten ezzel kapcsolatban segítséget, de nem nagyon találtam. (igaz, nincs perfekt német tudás a háttérben :( )
Nagyon szépen megköszönöm, ha valaki tudna ebben a témában segíteni.
Liza

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • arkas
  • Látogató
  • Látogató
9 éve 11 hónapja #36094 Írta: arkas
arkas válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

Köszönöm Mariann a gyors és informatív választ.
Mivel még nem csináltam ilyet, elég nehezen lendülök bele a dologba, de valahogy csak belefogok.
Igen, van magyarországi lakcímünk is...

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 11 hónapja #36096 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

A magyar lakcím azért kavar be, mert így nehéz lesz megállapítani az adózás illetékességének helyét. A kettős háztartásvezetés viszont mindenképpen Romániába vezet, ha onnan kapjátok a családi kedvezményeket és családod ott él életvitelszerűen. Ezeket a körülményeket mind figyelembe kell majd venni a bevallás elkészítésekor. Készülj arra, hogy hosszú folyamatnak nézel elébe, mert három ország bürokráciáján kell átverekedned magad. A kulcsszó: EU/EGT igazolás. A magyar bevalláshoz elég lesz az éves bérelszámolás, Romániában nem tudom, mi a menete. Itt Németországban viszont mindenképpen szükség lesz a Bescheinigung EU/EWR-re és a többi igazolásra, amit már említettem. Ha ez megvan, jöhet a többi finomság (adókedvezmények), ami már a könyvelőtől függ.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 10 hónapja #36345 Írta: der-typ
der-typ válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

Sziasztok,

életem első adóbevallását készülök Németben elintézni. A hozzászólások alapján szép számmal vannak itt szakértők, és remélem nekem is jut válasz. Előre is sorry a sok kérdésért ;)

Szóval student-ként és egyedülállóként élek Mannheim-ban 2012 óta, bejelentett lakcímmel, és azóta semmit sem dolgoztam otthon MO-n. 2012-ben itt csak Mini-Job munkám volt és csak 3 hónap, szóval nem is foglalkoztam vele, mert Basis-ból asszem' nem is vonnak adót.

A tavalyi év az érdekes, amikor is júliustól szinte minden hónapban dolgoztam suli mellett, 450-es Basis fölötti keresettel, 1-es adókategóriában. Ennek szeretném most elkészíteni a bevallását az ElsterFormular programmal, minden papír a rendelkezésemre áll, a program telepítve. Viszont van pár nem tiszta dolog.

Ezt a Bescheinigung EU/EWR-t muszáj elintézni akkor is, ha 2012 óta csak itt élek, csak itt dolgozom, stb.?

Ezeket szükséges kipipálni az első oldalon? Nem tudom van e hozzájuk közöm?
Erklärung zur Festsetzung der Kirchensteuer auf Kapitalerträge
Erklärung zur Festsetzung des verbleibenden Verlustvortrags

Eddig ezeket a nyomtatványokat csatoltam, töltöttem ki: Hauptvordruck, Anlage N (steuergefplichte Person), Anlage Vorsorgeaufwand.

Van még olyan nyomtatvány amire szükségem lenne és hozzá kell csatolni a bevalláshoz?

Köszi a választ
üdv.
Der Typ ;)

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 10 hónapja #36348 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

Szia Typ!

Gleitzone-ban dolgoztál? (450-850 között) Gondolom azért szeretnéd elkészíteni a bevallásod, mert munkáltatód vont le tőled adóelőleget.
Az EU/EWR nem kell, mert tavaly, ha jól vettem ki az írásodból, egész évben Németországban tartózkodtál és nem volt külföldről (Magyarországról) származó jövedelmed semmilyen formában. (két szemeszter között sem).
Tipp: Ausbildung, (netán meghaladta a 8.130 Euro Grundfreibetrag-ot a tavalyi jövedelmed, különben felesleges extra ezzel foglalkoznod). Leírhatod az egyetem költségeit (Fahrtkosten, Studiengebühr), ha ezeket te fizetted saját zsebből. Hauptvordruck Seite 2 --> Sonderausgaben, 43. sor (Aufwendungen für die eigene Berufsausbildung) Egyéb esetben elég az, amit írtál.
A Kirchensteuer auf Kapitalerträge akkor kell, ha volt tavaly kamatnyereséged esetleg
A verlustvortrag meg a veszteség göngyölítése amit elszámolhatsz a pozitív jövedelmekkel. Gondolom ilyened nem volt.

Sok sikert a kitöltéshez!:)
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, der-typ

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 10 hónapja #36349 Írta: der-typ
der-typ válaszolt a következő témában: Német adóbevallás

Szia Athena,

köszi a gyors választ. Igen, a levont adót szeretném visszakapni. Ezt a 8.130 Eur Grundfreibetrag-ot nem értem. Az egész évi bruttó keresetem nem éri el a 4000-et. De gondolom attól még kaphatok vissza adót. Kell valami visszaigénylést is küldeni, vagy az adóbevallást követően automatikusan visszaadják?

Studium-ot csinálok, de 2012 óta nincs tandíj Baden Württemberg-ben. Viszont az ilyen szociális beiratkozási költséget le lehet írni (Sozialgebühr)? Mivel van otthon bejelentett lakcímem, kollégiumi költségekből lehet visszaigényelni?

Köszi mégegyszer

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!