Német egészségügy

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 7 hónapja #6881 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Német egészségügy

forrest írta: Érdeklődnék, hogy a barátnőm hogyan tudná az itthon elvégzett 2 és fél év képzést kint elfogadtatni? A rezidens vizsgája megvan és fél év szakorvosi képzés. Tud ebben valaki segíteni?
Előre is köszönöm!


Információim szerint különbözeti vizsgákat kell tenni.
Nem kizárt, hogy újból valamilyen továbbképzésre lesz szükség!

(Ismerösöm igy járt Stuttgartban! Igaz, dolgozhatott azonnal valamilyen segédnöverkén -vagy mi-, de csak a különbözeti után kaphatott jobb munkakört! Egyébként nem kizárt, hogy megyénként (tartományonként) változik. A bayoroknál sok minden másképpen van!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Eva10
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 7 hónapja #6910 Írta: Eva10
Eva10 válaszolt a következő témában: Német egészségügy

Szia Dexotext,

Nemregen irtal valamit a nyugdijrol, arrol, hogy Magyarorszagrol es Nemetorszagrol is kaphatunk nyugdijat. Ugy latom, Te ezekhez jol ertesz. En sajnos nem ertek hozza. Tudnal egy kicsit többet mondani erröl? Hogy van ez, milyen nyugdijat kapunk majd otthonrol, es mi kell majd ehhez?
Milyen összegü lehet majd ez a nyugdijresz, hiszen - legalabbis az en fizetesem nem volt a legtöbb, kesöbb meg vallalkozokent fizettem.

köszönöm:
Eva

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 7 hónapja #7134 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Német egészségügy

Eva10 írta: Szia Dexotext,Nemregen irtal valamit a nyugdijrol, arrol, hogy Magyarorszagrol es Nemetorszagrol is kaphatunk nyugdijat. Ugy latom, Te ezekhez jol ertesz. En sajnos nem ertek hozza. Tudnal egy kicsit többet mondani erröl? Hogy van ez, milyen nyugdijat kapunk majd otthonrol, es mi kell majd ehhez?Milyen összegü lehet majd ez a nyugdijresz, hiszen - legalabbis az en fizetesem nem volt a legtöbb, kesöbb meg vallalkozokent fizettem. köszönöm:
Eva


Kedves Éva! Erről tényleg viszonylag pontos információm van! Nos, a helyzet a következő. EU-n belül, adott esetben NSZK-MO. közötti egyezség alapján a nyugdijunk a két állam által folyósitott összegből tevődik majd össze! Mivel mi a nejemmel 55 évesek múltúnk, tudtuk, hogy évekig tart (!) amig összejönnek a papirok és az eddig ledolgozott idők, igy 4 éve beidítottuk az egészet. (2,5 évig tartott, s ebből 2 a magyar oldal!!) A tavaji évig megvan minden időnk amit össze tudtunk szendi. A két nyugdij úgy tevődik össze, hogy az éveket kölcsönösen elismeri a két állam, de mindegyik csak a saját részét fizeti! Ez azt jelenti, hogy pl. a magyar évekért itt megkapod a pontokat, de ez nem jár külön összeggel csak az éveket növeli. Otthon forintban itt euróban kapod a részt! A világon bárhova utaltathatod a német nyugdijadat! (Az otthonit nem tudom egyelőre.)

Nálam még volt néhény NDK-s év is, ez külön koplikálta a helyzetet. Beleszámított viszont a 2 év katonaságom Debrecenben, sőt a gimis éveim is. Tavajtól tehát már csak a nyugdijig (itt) ledolgozott évek jönnek hozzá! A nyugdijam úgy lesz kiszámitva, hogy a német részt csak a 65- életévemtől fogom kapni. A magyar nyugdijrészem a 62.-től fog a számlámra iródni mert otthon már nyugdijasnak számítok majd! Ha lehet, persze előbb elmennék nyugdijba (a levonások ellnére is), de itt már többször változtak a törvények így a "FRÜHRENTE", az az a korábbi nyugdijaztatásom csak trükkökkel** sikerülhet (esetleg!).

** Mondjuk 58 évesen felmondatok magamnak. Ekkor már viszonylag hosszan jár a munkanélküli (úgy tudom 1,5 -2 év). Ezután mint 60 éves már nem nagyon kapsz munkát, így a Harz 4-es jön, (szociális rendszer) ami persze nem lesz elég, és köteleznek arra, hogy előtte mindent felélj. Ezért már most mindent kimentünk olyan helyre, hogy még csak nyoma se legyen annak, hogy van valamink! Ha a Harz 4-en vagyunk, akkor csak egy cím kell (ahol laksz hivatalosan), s otthon a Harz 4-böl vigan meg tudunk élni anejemmel a nyugdijig!

Ha csak cím kell, azt úgy lehet megcsinálni, hogy valahol egy albérleti szobát "bérelsz" úgy, hogy soha nem költözöl be. A tulaj így feketén kiadhatja, s 2x kasziroz: 1x amit utánad a Harz 4 fizet, s 1x amit feketén kap! Igy midenki jól jár, csak az állam nem, de ennél nincs lelkiismeretfurdalásom, mert nálam eddig is a hivatalos elvonás 60% körüli az 5-ös adócsoportban, igy eleget szednek be tőlem a 30 év munkaviszonyom után ....

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Eva10

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 7 hónapja #7407 Írta: kisne
kisne válaszolt a következő témában: Német egészségügy

Kedves Forumozok.


Sokat vitatkozunk itt a biztositás fizetéséről és nem fizetéséről a forumokban.
Arra lennék kiváncsi a régebben itt élőktől németországbanh, hogy.?
Kronkrétan mi a tapasztalatuk, a betegség kivizsgálásárol ha kezdetektől pl. ha egy betegséggel orvoshoz forulok itt,mennyire gyorsan jutok el pl. Rtg-re ,CT-re Ultrahangra stb.korházban ?
Mehetek itt azzonnal pl. Ortopédiára,szemészetre stb vagy mindjárt a kőrzeti orvoshoz kell menni és ugy tovább beutaloval ?
Kétszer voltam 4 év allatt itt Németországban egyszer Münchenben egy SZTK-szerüben és itt nálunk a kőrzeti korházban, :ohmy: hát azon elájultam ,hogy a folyosok teljesen üresen álltak, nem volt betegek tőmege ;)
Gyünyőrü tiszták voltak, a folyoson asztal amin viz-keksz-poharak .
Ennyit láttam, ;)
De az orvosi ellátás menetéről nem tudok semmit , gondolom még az ittlévők is keveset, háll Istennek mondjuk :blush:
De aki sajnos már megtapasztalta a menetet megosztaná velünk akik most kezdjük itt a dolgokat megélni :blush:
Kőszőnettel Terézia

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Eva10
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 7 hónapja #7421 Írta: Eva10
Eva10 válaszolt a következő témában: Német egészségügy

Szia Terezia,

Amit en tudok, leirom Neked. Ha valami kimaradna, kerdezz nyugodtan. Mint tudod, en a regi NDK területen elek, de nagy valtozas gondolom nincs nyugaton sem.
Elöször is: negyedevente 10 eurot kell fizetni az elsö orvosnal ahol megjelensz (ezt a 10 eurot aztan levonjak a betegert kapott penzböl, tehat az orvos nem kap ennyivel többet, csak azonnal. Mig a többit majd kb fel ev mulva). A kapott Quittungot jol tedd el. Ha a haziorvoshoz mesz elöször ( ez a keggyakoribb), ö ir beutalot - Überweisungot - a szakorvosokhoz, ha szükseged van ra. Mehetsz mindjart szakorvoshoz is, akkor ö is a haziorvosodhoz ÜW-ot, es a haziorvostol kapsz aztan a többi orvoshoz, de kerhetsz ott is, ahol elöször jarsz.
Egy negyedevben egy szakmabol csak ugyanahhoz az orvoshoz mehetsz - ha nem rendel, a helyetteshez. A következö negyedevben valthatsz, ha akarsz. (elöbb is, csak nem fizeti a kassa)
Altalaban idöpontot kell kerni, de mindenhova lehet menni idöpont nelkül is - ezt sürgös esetben erdemes igenybevenni - ez esetben hosszabb lehet a varakozasi idö. Termeszetesen a haziorvoshoz is gyakran megy az ember idöpont nelkül, ha hirtelen megbetegszik. Itt eleg keves az orvos, ezert bizonyos szakorvosoknal csak honapok mulva lehet idöpontot kapni. Ugyanakkor, ha sürgös, es atszolunk ( en börgyogyasz vagyok) - akkor mindig fogadjak a beteget soronkivül.
A rendelöben az ellatasert nem kell fizetni, lehet kerni meg igazolasokert, bonusheftre kert belyegzökert, stb..valtozo összeget,mi 2.50-et ( max GOÄ 70), leletmasolat itt 50 cent/oldal. Ha egyeb nagyobb leletek, stb kellenek, ezeknek is megvan a szabottv ara. A kassa altal nem fizetett ellatasok, un IGEL leistung mindenütt mas, es az orvos közli mennyibe kerül, ha kered. Termeszetesen mindenröl Quittungot kapsz. Szürövizsgalatok ingyenesek, ez is szakmankent valtozik, mi. Nalunk börrakszüres van 35 ev felett 2 evente.
Vannak a praxisok, es az sztk-szerü az MVZ, itt az orvos alkalmazott.
Van ezenkivül a fogaszat, ahol ismet 10 euro negyedevente ha igenybeveszed.
Es a notdienst, az ügyelet. Bemehetsz az ügyeletre, illetve kijön hozzad az ügyeletes, ha szükseged van ra. Sajnos itt mindenkinek kell ügyelnie, nemcsak a haziorvosnak. Van az altalanos orvosi ügyelet( itt vagyunk mi is), gyerkeorvosi ügyelet, es külön van szemeszeti, fül-orr-gegeszeti es fogaszati ügyelet. Ök altalaban a sajat praxisukban ügyelnek, es a helyi ingyenes ujsagban kiirjak, mikor ki ügyel.
A mentö szama itt is 112, a notdienste is benne van az ujsagban.
A fogaszati, notdienst Quittungokat is tedd el, mert ha meg szükseged van ra a negyedevben, ezzeligazolod,hogy mar befizetted, egyebkent fizetheted ujra. Ezt ugyan visszakapod, ha bemutatod az elsöt, de azert ez utanajaras.
Recept: van a piros, ez a tamogatott, scak receptdij van rajta. A zöld: ez nem tamogatott, bizonyos gyogyszereket itt sem tamogat a kassa. Es a szürke vagy kek: ez a privat recept.
Privat betegek egyebkent altalaban gyorsan kapnak idöpontot, tehat ezt celszerü a bejelentkezesnel jelezni.
Ennyi jutott hirtelen eszembe, de kerdezzel, ha valami kimaradt.
szia:
Eva

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 7 hónapja - 12 éve 7 hónapja #7423 Írta: kisne
kisne válaszolt a következő témában: Német egészségügy

Szio Éva

Nagyon köszönöm neked a részletes választ amit irtál.
Szuper mennyit tanul itt az ember a fórumon ;) például én mikor voltam orvosnál és megkaptam a Quittungot természetesen eldobtam, háll istennek nem voltam orvosnál azóta itt Németországban-kb fél éve .
A másik amit irtál, itt is sokat kell várni ha kivizsgálást akarsz szakorvosnál :sick: akkor talán jobb ha otthon bejelentkezek és oda megyek el Magyarországon is kb. 1 hónap ha nem több a várakozási idő addig meg haza megyek mindig :)
Azért gondolom, jobbak itt a felszereltségre gondolok a gépek amivel vizsgálnak ?
modernebbek ? ezekről mit lehet tudni :?
Vagyis arra lennék kiváncsi, hogy itt vagy otthon kap a beteg jobb ellátást minden téren?
Üdv, Terézia

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!